Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Lexus (obłęd)

waldek41 16 Cze 2004 12:53 2469 25
  • #1 16 Cze 2004 12:53
    waldek41
    Poziom 19  

Witam !Ten TV doprowadza mnie do załamki.A mianowicie trafia do naprawy z typowymi uszkodzeniami tj. przetwornica wymieniam komplet (tranz opory ,zenerki ,kond).Leży też linia wymieniam BU sprawdzam kond. w kol. wymieniam dwa kon. po 470uF.Odpalam wygrzewam dwa dni włączając wyłączając ,różnie.Klient zabiera po godz dzwoni ,że TV nie działa.Powtórka wymieniam jeszce kond w kol tranz linii ,wygrzewam dwa dni częściej włączając i wyłączając ,chodzi bez zarzutu.Klient odbiera na drugi dzień dzwoni ,że nie udało mu się go wogle odpalić.Panowie co robić ?

0 25
  • #2 16 Cze 2004 13:18
    kaz69
    Poziom 27  

Sprawdź transformator sterujący bu .. i jego zasilanie.

0
  • #3 16 Cze 2004 14:15
    amik9m
    Spec od TV

Wydaje mi się, że czasem 'rozbiega się' przetwornica; na początek (poza 'sześćdziesiatym ósmym' jej przejrzeniem) założyłbym w obw. '+B' odpowiednią diodę transil - żeby się o tym upewnić i zabezpieczyć klucz H przed jego psuciem.
    A poza wszystkim - jaki Lexus?
    Pozdrawiam.

0
  • #4 16 Cze 2004 15:27
    malec
    Poziom 16  

O ile występuje w zasilaczu BUT11,to wymień go na BU508.

0
  • #5 16 Cze 2004 16:07
    amik9m
    Spec od TV

O ile w zasilaczu występuje BUT11, to nie wymieniaj go na żaden inny - we wszystkich sprawnych Lexusach i im podobnych ten tranzystor działa bez zarzutu (o ile sam tranzystor jest Ok).
    Pozdrawiam.

0
  • #6 16 Cze 2004 16:35
    malec
    Poziom 16  

Niekoniecznie musi wymieniać.Ale niech przygotuje sobie garść komplecików i coś na uspokojenie.Miałem klka takich przypadków,gdzie pomogło tylko to o czym piszę.A tak nawiasem w późniejszym okresie fabrycznie stosowane były tylko BU508.

0
  • #7 16 Cze 2004 17:01
    zdzich42
    Poziom 40  

hm....w takim razie ja trafiałem tylko na te ze starego "okresu fabrycznego" no ale nie powiem, zdarzało mi się juz widzieć taki TV po modernizacjach amatorów elektroników, fakt były tam wstawione różne dziwne tranzystory z nieśmiertelnym i uniwersalnym BU włącznie. Popieram zdanie, że należy stosować tylko to co zastosował producent.

0
  • #8 17 Cze 2004 01:05
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 17 Cze 2004 09:33
    waldek41
    Poziom 19  

Dzięki za wszystkie sugestie! Postaram się coś z tego zastosować.Acha chyba Amik pytał jaki to model to jest RC4021.Coś wspominał o diodzie zabezpieczającej tranz linii ,może okaże się dyletantem ale jaką i gdzie miałbym ją wmontować.Jak szybko nie wróci od klienta dam znać.Na razie dzięki.

0
  • #10 17 Cze 2004 09:53
    fancy
    Poziom 12  

A mnie zastanawia fakt, ze u Ciebie telewizor chodzi bez zarzutu a pada tylko u klienta. Moze warto potrzymac go dluzej, aby miec pewnosc , ze rzeczywiscie samoistnie ulega on awariom. Masz pewnosc co klient robi z tym telewizorem?

0
  • #11 17 Cze 2004 09:54
    amik9m
    Spec od TV

Np. dioda R2M (130V) - jest to dioda lawinowa (transil), działa podobnie do Zenerki.
    Montujesz ją w obwód '+B' (tu: +118V) - np. równolegle do elka 100µF/160V (katodą do plusa, anodą do masy).
    Wtedy, jeżeli przetwornica poda za wysokie napięcie, zewrze ta dioda (a nie - klucz linii) i już wiesz, o co chodzi - że o przetwornicę, a nie np.: obwody odchylania/w.n. Jest to rozwiązanie stosowane b.często przez producentów.
    Pozdrawiam.

P.s.: a może fancy ma rację; miałem taką 'przygodę' z Uranem (na gwarancji) - klient zasilał go przez radziecki stabilizator przeznaczony do Rubina 714 (lampowego) (starzy 'wyjadacze' już wiedzą o co chodzi...); w każdym razie napięcie 'sieci' zmierzone po tym stabilizatorze (z obciążeniem w postaci Urana - tranzystorowego) wynosiło ponad 300V...

0
  • #12 17 Cze 2004 12:43
    danao
    Poziom 24  

To prawda,że klienci płatają nam różne figle.Kolega Amik9m ma racje co przetwornicy i R2M-podstaw...Zerknij jeszcze na 6n8/2000V...A klienta to prześwietlić czy nie ma przypadkiem 2-ch faz w gniazdku....

0
  • #13 17 Cze 2004 13:19
    jackpott
    Poziom 12  

Witam pilnie śledze temat lexusa sam jestem servisantem i to młodym ale stanowczo stawiam na to co pisze mój sznowny przedmówca tylko w tym kraju sieć nie jest pewna stawiał bym na to albo pokusiłbym sie o sprawdzenie w domu klijenta byćmoże oszczędzi to dużo nerw i pieniedzy z drugiej strony taki sam przypadek zwalczyłem wstawiając zamiast bu 508DF 2SD1554 może to niedożeczne ale od tego czasu spokuj pozdrawiam Jackpott.

0
  • #14 18 Cze 2004 15:59
    artelektron
    Poziom 23  

witam jak moge coś dodac miałem ten przypadekwymieniłem wszystko co sie prawie dało w przetwornicy i to samo
    Tranzystor Q602 zastasuj BC369 a Q604 BC 547 i Q607 8070c lub BC547B
    po tej wymianie było ok POZDRAWIAM

0
  • #15 19 Cze 2004 02:14
    zenon75
    Poziom 18  

Tranzystory TYLKO ORYGINALNE!!!!!
    Nie daj się zwieść.
    Natomiast jeżeli u Ciebie działa nawet 2 dni-jedz do klienta , odpij kawę , zobacz czy nie iskrzy mu w gniazdku lub w "złodziejce "odpowiedniej dla całej wsi i zajętej co do jednej dziurki.
    Proszę się nie rehotać i tak bywało!
    Poza tym ,jeżeli to już 137 naprawa to na ile wymienione elementy
    są podobne wartościami do oryginału?

Dodane:O rety!
    Coście tacy niedomyślni
    W TAKIM PRZYPADKU NAJLEPIEJ ZAŁADOWAć ORYGINAŁY
    Ja też stosuję zamienniki , bo po to one są

0
  • #16 19 Cze 2004 17:05
    artelektron
    Poziom 23  

Zenon popatrz na schemat? Q607 to tylko zamiennik a reszta w/g mapy
    NIE ZAWSZE ORYGINAŁY SA DOBRE To nie marka

0
  • #18 20 Cze 2004 00:26
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 20 Cze 2004 01:21
    kazkla
    Poziom 19  

W ubieglym roku wracal mi kilkakrotnie panasonic ze wsi ,mam kolege w zakladach energetycznych pojechalismy tam i zainstalowal na dwie doby woltomierz z rejestracja napiecia na tasmie papierowej .Przy odczycie okazalo sie ze byly piki napiecia sieciowego nawet do 265V.Teraz po zmianie napiec z220V na 230V wszystko sie moze zdarzyc.

0
  • #20 20 Cze 2004 09:29
    artelektron
    Poziom 23  

Jeżeli przetwornica jest ok i wychodzi +115V a napiecie sieciowe ma gosciu w normie może przyczyny czeba szukać po stronie wtórnej?

0
  • #21 20 Cze 2004 14:09
    ztill
    Poziom 23  

Witam. Moja znajomość tego chassis podsuwa mi następujące rozwiązanie. Z praktyki wiem, że w 98% usterka będzie się znajdowała po pierwotnej stronie przetwornicy. Radziłbym skupić się na poszukiwaniu przerw na druku. Ta część TV była już wielokrotnie naprawiana a laminat tych płyt pozostawia wiele do życzenia.

0
  • #22 20 Cze 2004 17:29
    Rubinh
    Poziom 24  

A skąd pewność, że gościu ma napięcie sieci w normie?. Zresztą, co to znaczy "w normie". Spotkałem się z przypadkiem, że w pewnym miejscu sieci ( w tym przypadku w okolicach tablicy bezpieczników) lużne były przewody przez co iskrzyło, napięcie było niestabilne zależne od obciążenia. Klient uważał, że tak ma być i godził się z tym. Rzecz w tym, że telewizor regularnie wracał do naprawy, ciągle z tymi samymi objawami. U mnie po naprawie chodzł tydzień, u niego rzadko 1 dzień. Może tu tkwi przyczyna?.

0
  • #23 10 Gru 2004 14:52
    Haczyk
    Poziom 19  

Chłopie nie martw się ja kiedyś naprawiałem Video...u mnie wszystko było ok a u klijenta po włączeniu siadał...a co było przyczyną??...to był okras zimowy klijent zanim wzioł go odemnie wiózł magnetowid na rowerze w zimie i kiedy przyjechał do domu nie poczekał aż on nabierze temp. mniej wiecej pokojowej....tylko odrazu do sieci...alementy które są wrażliwe na temperaturę po prostu padały odrazu i tak miałem ze 3 razy :) aż sam nie sprawdziłem co on z tym robi:)

0
  • #24 10 Gru 2004 21:41
    PK2006
    Poziom 22  

Miałem podobny przypadek,faky że w innym modelu.Ja uszkodzone miałem trafo zasilacza.Uzwojenie stabilizcji dostawało przerwy i napięcie WY rosło uszkadzając odchylanie H.

0
  • #25 10 Gru 2004 21:46
    Haczyk
    Poziom 19  

U mnie trafo chyba jest ok...jak padłą mi zenerka 10V ja wstawiłem 12V i przez to padł mi tranzystor BC369...zobaczymy jak będzie po jego wymianie i diody na 10V...przy okazji padł tranzystor BU11AF..ale to normalka:)
    pozdrawiam i dzięki za podpowiedź

0
  • #26 11 Gru 2004 01:28
    zdzich42
    Poziom 40  

Panowie co to za wykopaliska? myślicie że ktoś czeka pół roku? zamykam

0