Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

gitara elektryczna - przetworniki ?? (lub cos innego)

29 Wrz 2009 18:42 4250 7
  • Poziom 9  
    Witam

Moj problem polega na tym ze niedawno dostalem (jako ze jestem domowym majsterkowiczem) od kolegi gitare elektryczna

Jolanna Galaxy (czeska produkcja)

Problem przy odnawianiu powstal przy elektronice, nie potrafie jej uruchomic w zaden sposob

2x podwojny przetwornik, 4x potencjometry, 1x przelacznik 3 punktowy (neck, bridge, i 2 na raz)

przetworniki sa w 2 osobnych obudowach, po 2 w kazdej, kable wychodza z nich osobno czyli 4 na kazdy (w sumie 8)

oto jak ona wyglada, przepraszam za slaba jakosc, glownie chodzi o pokazanie ukladu

podlaczalem same przetworniki (kazdy z osobna) i nie dzialaja (bezposrednio pod wejscie mikrofonowe z kompa przedluzka o koncowkach jack)

prosilbym o rady jak i co przetestowac zeby wykryc gdzie tkwi problem

ewentualnie moge zamiescic zdjecia rozlozonej elektroniki (podzielonej na 2 zestawy przetwornikow), lub tez udzielic informacji jakie bylyby potrzebne, wystarczy napisac co konkretnie
  • Poziom 20  

Spróbuj tak w zależności od ilości przetworników.
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    1. czy idzie sam przetwornik podlaczyc bezposrednio by go przetestowac

2. prosilbym o opisanie tego schematu, niestety nie jestem elektronikiem i mam jedynie podstawowe pojecie, wiec np przy tym schemacie nie jestem w stanie okreslic co to za element opisany .047 oraz co to jest przez co przechodza kable z przetwornikow do potencjometrow
  • Poziom 20  
    Tak oczywiście.
    Sam przetwornik to tylko zwykła cewka z bardzo cieniutkiego drutu miedzianego a w środku magnes.
    Podepnij cewkę bezpośrednio pod wzmacniacz.

Podepnij gniazdo tak jak pisałeś wcześniej pod gniazdo mikrofonowe efekt działania można sprawdzić np: zbliżając przetwornik do kolumny będzie się sprzęgać i będzie piszczeć w kolumnie a to znaczy że jest sprawny.
  • Poziom 9  
    wlasnie w tym problem ze nie posiadam wzmacniacza, jedynie komputer

czytalem w kilku postach, ktore znalazlem w google, ze nie ma problemu wystarczy kabel miedzy kompem a gitara (oczywiscie sprawdzalem czy to jest mozliwe na nie rozebranym ukladzie, ale niestety jedyne odglosy to byly starych potencjometrow, raz udalo mi sie uslyszec struny)

z tego co czytalem to ta gitara ma uklad pasywny, czyli bez zewnetrznego zasilania
  • Poziom 9  
    ok, przetwoniki dzialaja, czy ktos by mogl zamiescic jakisc prosty uklad:
    1x przetwornik, 2x potencjometr (ton + glosnosc)
    jak najprosciwej opisany
  • Poziom 20  
    Ale google ma setki takich stron wystarczy poszukać...

Link

A tu masz jeszcze z 3 i tylko odejmij jeden przetwornik
    Link
  • Poziom 9  
    dzieki, przetestuje i dam znac