Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podlaczyc 2 routery ze soba zeby wszystko chodzilo

VoodooPL 29 Sep 2009 21:51 37778 6
    VoodooPL
    Level 10  
    Witam,

Mam pytanko do Was, prosze o porade:

Jest sobie dzialajaca siec oparta na routerze FRITZ BOX Fon ATA.
    Skonfigurowano tam usluge VoIP, uzytkownicy sobie korzystaja z tego i jest generalnie wszystko ok.

Zostal zakupiony drugi router Linksys WAG54GS, ktory dzieki funkcji WLAN umozliwi bezprzewodowy dostep uzytkownikom do internetu.

Teraz mam pytanie jak polaczyc ze soba te 2 routery ? i jakich zmian dokonac w panelu konfiguracyjnym kazdego z nich zeby siec dzialala jak dotychczas + zeby opcja WLAN byla aktywna ?

Router FRITZ Box Fon Ata ma zalozone haslo na panel sterowania z poziomu przegladarki, niestety wlasciciel zgubil kartke z haslem, moge przywrocic dzialajacego FRITZA do ustawien fabrycznych ale potem bedzie trzeba konfigurowac go na nowo lacznie z ustawieniami VoIP.
    Nie chcialbym mieszac nic we FRITZie, skoro dziala, nigdy nie laczylem ze soba 2 routerow, nie wiem do ktorych gniazd we FRITZie i Linksysie podlaczyc skretke ?

Jesli uda sie podlaczyc Linksysa do Fritza, to jakich zmian mam dokonac w panelu linksysa np. wylaczyc DHCP ? lub ustawic jakies adresy IP ? np. Linksys ma modem ADSL, czy skoro FRITZ jest glownym routerem, ktory podlaczony jest do modemu Speedstream Dialogu, to czy w takim przypadku powinienem w Linksysie konfigurowac ustawienia modemu ADSL czy zostawic wszystkie pole puste?

Jesli problem okaze sie zawily, to przedstawcie mi przynajmniej zasady wedle ktorych powinno sie ze soba polaczyc prawidlowo 2 routery i do jakich portow LAN, WAN ?

dzieki z gory, pozdrawiam
    ekobrawo01
    Level 15  
    podłączyć przez jakiegoś switcha bo 2 routery to dwie sieci o podobnych właściwościach
    VoodooPL
    Level 10  
    do routera FRITZ jest podlaczony switch PLANET 5 portowy.
    Czyli mam rozumiec ze 2-gi router Linksysa lacze do Switcha PLANET przy pomocy kabla.
    Nic nie musze w panelu administracyjnym Linksysa konfigurowac, oprocz ustawien WLAN i WiFi po lokalu bedzie chodzic ?
    mar1aczi
    Level 26  
    VoodooPL wrote:
    do routera FRITZ jest podlaczony switch PLANET 5 portowy.
    Czyli mam rozumiec ze 2-gi router Linksysa lacze do Switcha PLANET przy pomocy kabla.
    Nic nie musze w panelu administracyjnym Linksysa konfigurowac, oprocz ustawien WLAN i WiFi po lokalu bedzie chodzic ?

Skoro masz już switcha to zapewne porty w Fritzie zajęte :)
    Podłącz skrętką czy to kros, czy prostą od PLANETA do Linksysa. W Linksysie kabelek wepnij do jednego z portów LAN (żółty na zamieszczonym w Twoim poście obrazku).
    IP na Linksysie musi być inne niż masz ustawione na Fritzie i dobrze aby nie było z puli jaką dysponuje DHCP, aby nie powstał konflikt adresów. To IP na nim będzie Ci potrzebne tylko w celu dostania się na niego i konfiguracji/rekonfiguracji. Ważne, abyś wyłączył na Linksysie DHCP. Sieć bezprzewodową na nim konfigurujesz wg własnych potrzeb.
    Powyższe napisałem w rozumieniu, że Fritz i Linksys należą do jednego właściciela (firmy) i komputery podpięte dotychczas mają być w tej samej sieci co podpinane do Linksysa po WiFi.
    VoodooPL
    Level 10  
    mar1aczi wrote:

IP na Linksysie musi być inne niż masz ustawione na Fritzie i dobrze aby nie było z puli jaką dysponuje DHCP, aby nie powstał konflikt adresów. To IP na nim będzie Ci potrzebne tylko w celu dostania się na niego i konfiguracji/rekonfiguracji. Ważne, abyś wyłączył na Linksysie DHCP. Sieć bezprzewodową na nim konfigurujesz wg własnych potrzeb.
    Powyższe napisałem w rozumieniu, że Fritz i Linksys należą do jednego właściciela (firmy) i komputery podpięte dotychczas mają być w tej samej sieci co podpinane do Linksysa po WiFi.

dzieki serdeczne za cenna wskazowke, w zwiazku z tym jeszcze jedno pytanko mam.
    1. IP na Linksysie to rozumiem ze chodzi o IP routera czyli bramy. Jesli na FRITZ jest ustawione 192.168.1.1 to w Linksysie moge ustawic 192.168.1.2 i bedzie dobrze ?
    2. W linksysie parametr DHCP ustawiam na Disabled, ok rozumiem, ale skoro wylacze DHCP, to podczas gdy uzytkownik polaczy sie przez Wifi z siecia, to rozumiem ze FRITZ nada mu adres automatycznie przez DHCP, wedle ustawien ktore sa skonfigurowane w FRITZ czyli np starting from 192.168.1.100 ?
    I w ten sposob Linksys tak naprawde bedzie emitowal tylko sygnal bezprzewodowy umozliwiajac uzytkownikom polaczenie z siecia, a cala robote i tak bedzie wykonywal FRITZ, dobrze mysle ?
  • Helpful post
    mar1aczi
    Level 26  
    VoodooPL wrote:
    jeszcze jedno pytanko mam.
    1. IP na Linksysie to rozumiem ze chodzi o IP routera czyli bramy. Jesli na FRITZ jest ustawione 192.168.1.1 to w Linksysie moge ustawic 192.168.1.2 i bedzie dobrze ?

Tak jest.
    VoodooPL wrote:
    2. W linksysie parametr DHCP ustawiam na Disabled, ok rozumiem, ale skoro wylacze DHCP, to podczas gdy uzytkownik polaczy sie przez Wifi z siecia, to rozumiem ze FRITZ nada mu adres automatycznie przez DHCP, wedle ustawien ktore sa skonfigurowane w FRITZ czyli np starting from 192.168.1.100 ?

Dokładnie tak.
    VoodooPL wrote:
    I w ten sposob Linksys tak naprawde bedzie emitowal tylko sygnal bezprzewodowy umozliwiajac uzytkownikom polaczenie z siecia, a cala robote i tak bedzie wykonywal FRITZ, dobrze mysle ?

Nawet bardzo dobrze ;)
    VoodooPL
    Level 10  
    mar1aczi - dzieki serdeczne za wyjasnienia !!! :) szacuneczek