Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć komparator do obrotomierza?

30 Sep 2009 03:31 2394 5
  • Level 12  
    witam
    Mam taki problem, usiłuje podłączyć komparator do obrotomierza (konkretnie do kabla sterującego obrotomierzem, w którym napięcie wzrasta wraz ze wzrostem obrotów w przedziale od mniej więcej 1,4 do 12V).
    Jeżeli do tego kabelka podłączę multimetr to elegancko wskazuje mi napięcie. Jeżeli natomiast wpinam ten kabelek do złącza komparatora (lm324) mam przeskok malej iskry i auto gaśnie. Wnioskuje, że komparator pobiera zbyt dużo prądu, ewentualni źle podłączam komparator. Progi jakie mnie interesują to 6,8V, 7V i 10,1V. Proszę o pomoc.

Schemat podłączenia
  • User removed account  
  • Level 12  
    Jak wstawiam diodę "kreską" do komparatora efekt jest taki jak bez diody czyli silnik gaśnie (1N4148), jeżeli diodę odwrócę nie dostaje napięcia na komparatorze i silnik działa.
    Jak wepnę rezystor 100k to na komparatorze dostaje jakieś dziwaczne napięcie od 13 do 15V, komparator nie reaguje bo nie mam takiego zakresu.
    Jak wpiąłem rezystor 50ohm (rezystor się grzeje mocno 0,5W) napięcie na komparatorze dostałem zawyżone o 3V od tego które jest na kabelku bez podłączania komparatora, ale mimo że zakres by się zgadzał komparator nie reaguje, tzn na wyjściach jest bez przerwy stan wysoki. Zresztą na końcówkach potencjometrów napięcie też jest zupełnie inne przy włączonym komparatorze niż bez podłączonego komparatora.
    Próbowałem też z dzielnikiem 1/2 na rezystorach 10kOhm, ale również bez efektu.
  • Moderator of Cars
    Skąd Ci przyszło do głowy, że tam jest stałe napięcie zależne od obrotów ?. Do obrotomierza idą impulsy z uzwojenia pierwotnego cewki wn, przy rozwarciu przerywacza szpilka może mieć kilkaset V. Musisz zbudować układ prostego przetwornika F/U posiłkując się schematem obrotomierza analogowego i dopiero do niego podłączyć komparator
  • Level 12  
    A dlaczego multimetr wskazuje napięcie? Poza tym gdy silnik nie pracuje mam na kablu 1,4V.

Mam dalej w układzie attiny2313, czy jeżeli to są faktycznie impulsy to mogę wpiąć się tym kablem w timer?
    Znalazłem w necie coś takiego jeszcze. Czy mogę to wpiąć przed komparator?
    źródłó http://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=266515&postdays=0&postorder=asc&start=15

Wg. schematu faktycznie tachometr podłączony jest do cewki zapłonowej (hyundai pony)

A to sam obrotomierz

I pytanie: Jeżeli to są faktycznie impulsy to jak to podłączyć do procesora (attiny2313)
  • Level 12  
    Dzisiaj pomierzyłem multimetrem napięcia między poszczególnymi końcówkami. Oto wyniki:

czer. i czar. to kabelki czerwony i czarny podłączone do multimetru (czarny to COM)

W tabeli w miejscu gdzie są wpisane przedziały, napięcie falowało (prawdopodobnie dlatego że to nie napięcie ale częstotliwość, ale sam już nie wiem)

Z tabeli generalnie wynika, że sygnał pochodzi z innego źródła zasilania.