Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring, jakość kabla rodzaj zasilania.

30 Wrz 2009 08:45 2468 11
 • Poziom 9  
  Witam!

  W instalacji ktora bede tworzyl wszystkie kamery beda, wszystkie maja pobor pradu wg. katalogu do 200 [mA]. Kamery beda oddalone od miejsca zasilania oraz zbierania obrazu o max 30m.

  1. Czy jakość przewodu w tak krótkich instalacjach (30m) ma znaczenie?
  2. Chę wszystko (rejestrator, zasilacz do kamer) podłączyć do zwykłego UPS. Skoro wszystko będzie podpięte pod UPS, czy do zasilenia kamer wystarczy mi takie coś:

  http://sklep.delta.poznan.pl/zasilacz-12v-1.5a-5.5-tay-impulsowy_c135_p3281.html

  Teoretyczna wydolność to 1,5 [A], więc starcza z dużym zapasem na moje 4 kamery, (4 x 230 mA).

  Czy taki manewr (zastosowanie jednego zasilacza, do wszystkich kamer), może mieć jakiś negatywny skutek?

  Pozdrawiam i dzięki.
 • Poziom 28  
  frredy napisał:
  czy do zasilenia kamer wystarczy mi takie coś:

  http://sklep.delta.poznan.pl/zasilacz-12v-1.5a-5.5-tay-impulsowy_c135_p3281.html

  Teoretyczna wydolność to 1,5 [A], więc starcza z dużym zapasem na moje 4 kamery, (4 x 230 mA).

  Czy taki manewr (zastosowanie jednego zasilacza, do wszystkich kamer), może mieć jakiś negatywny skutek?

  Pozdrawiam i dzięki.

  Witam
  Lepszy byłby zasilacz z większym zapasem prądu. Kamera podczas pracy może pobierać 200 mA, ale w zależności od jej rodzaju, podczas włączania prąd może być nawet dwu- trzykrotnie większy. A wtedy zasilacz się zabezpieczy i kiszka. Poza tym zdecydowanie polecam ci zasilacz liniowy, z transformatorem. Impulsowy jest fajny, mały, lekki, ale jego żywotność to max 2 lata (kondensatory). Jeśli zależy ci na bezawaryjności - daj zwykły zasilacz. Dodatkowo - zasilacze impulsowe mogą nie chcieć współpracować z UPS-ami (nie dają one czystej sinusoidy), oraz mogą mieć problemy w przypadku długich doprowadzeń zasilania.
  Pozdrawiam
 • Poziom 26  
  Robiłem podobną instalację i z jedną kamerą był kłopot,dopiero dołożenie
  dodatkowego zasilacza przy kamerze wyeliminowało problem/zrywanie synchro/
 • Poziom 9  
  @mxs: jaka odleglosc miales od zasilacza do kamery?

  @Alfax: Dzięki za podpowiedź, skoro impulsowy nie da rady sa UPS, czy takie coś da rady:

  http://sklep.delta.poznan.pl/zasilacz-12v-3.3...lizowany-w-obudowie-metalowej_c211_p3774.html

  Nie wiem, czy taki ma być, ale chyba za metalową obudową widze trafo, więc chyba o to chodziło.

  Czy zamiast tego ustrojstwa można kupić coś tańszego?

  Pozdrawiam i dzięki.
 • Poziom 20  
  frredy napisał:


  http://sklep.delta.poznan.pl/zasilacz-12v-3.3...lizowany-w-obudowie-metalowej_c211_p3774.html

  Nie wiem, czy taki ma być, ale chyba za metalową obudową widze trafo, więc chyba o to chodziło.

  Czy zamiast tego ustrojstwa można kupić coś tańszego?

  Pozdrawiam i dzięki.


  Ten co pokazałeś jest stricte impulsowy, więc nie o taki nam chodzi. Najodpowiedniejszy będzie taki który ma klasyczny transformator np 230/15v i do tego stabilizator liniowy. Poza tym jeśli stosujesz zasilacz buforowy (czyli taki który ma miejsce na akumulator) to obowiązkowo go zamontuj (nawet mniejszy niż zasilany). Zabezpieczy cię to przed niepożądanym zadziałaniem zabezpieczenia przeciw-przeciążeniowego w przypadku nawet chwilowego zaniku 230v.
 • Poziom 14  
  Andrzej Stachurski, ma rację, potrzebny jest buforowany ZASILACZ BUFOROWY ZBF-12V/3A 17Ah
 • Poziom 12  
  Skoro chcesz wykorzystać UPS, zasilacz buforowy nie jest konieczny (akku 17 Ah/12V to 120-170 zł). Jeżeli twoje kamery mają optykę bez autoirysa (przysłony zmienianej siłownikiem zamontowanym fabrycznie w obiektywie i podłączonym kabelkiem do kamery) a tym samym utrzymują stały poziom pobieranego prądu, możesz zastosować śmiało zasilacz impulsowy, jednak o wydajności 2-2,5 A. Zasilacze impulsowe wykazują stany nieustalone przy nagłych zmianach obciążenia, co uwidacznia się zakłóceniem obrazu z zasilanych kamer, ale przy warunkach stabilnych zdają egzamin. Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  @grzeczny_tadzik: Dzięki. Ale nie w tym rzecz, tutaj przedmówca napisał, że impulsowy nie będzie działał, gdyż UPS nie daje czystej sinusoidy i przez to może być problem... Więc jak to jest...?
 • Poziom 12  
  Alfax ma rację, ale nie do końca. Ja stosuję co prawda w budowanych Systemach UPS-y, które dają na wyjściu nap. sinusoidalne (często muszę z UPS zasilać również zamki szyfrowe, domo czy wideodomofony przez transformatory 230/12V), ale zdarzało mi się podłączać w kilku przypadkach zasilacz impulsowy pod nieznany UPS klienta i w każdym przypadku zasilacz pracował normalnie. Zresztą możesz sprawdzić swój UPS, podłączając pod niego np. transformator 230V na 24(12) czy w ostateczności ładowarkę telefonu i w trybie na zasilaniu bateryjnym ocenić napięcia czy poprawność działania. Pozdrawiam.
  PS Dodam, że to właśnie urządzenia transformatorowe wymagają napięcia sinusoidalnego. Zasilacze impulsowe są na kształt napięcia mniej wrażliwe. W końcu zasilasz z UPS-a komputer, monitor, drukarkę itd. Inaczej UPS nie miałby żadnego zastosowania.
 • Poziom 9  
  @grzeczny_tadzik: Dzieki wielkie za pomoc. Podsumowując, rozumiem że do zasilenia 4 kamer i rejestratora nastepujący zestaw będzie odpowiedni:

  http://www.bitcomputer.pl/product.php?id=4001

  oraz zasilacz:

  http://sklep.delta.poznan.pl/zasilacz-12v-5a-5.5-tay-impulsowy_c135_p2841.html

  P.S Czy są jakieś gotowe rozdzielacze zasilania, bo mam do zasilenia 4 kamery, czy rozwalenie przewodu wyjsciowego z tego zasilacza i zasilenie 4 kamer poprzez kostke, nie bedzie wygladac lamersko?
 • Poziom 26  
  Są do kupienia rozdzielacze zasilania.
 • Poziom 12  
  Zasilacz wystarczy taki:http://sklep.delta.poznan.pl/zasilacz-12v-2.5a-5.5-tay-impulsowy_c135_p2723.html?ps_session=842752c7a1ef94cdc205616404d3ecc6
  chyba że planujesz dalszą rozbudowę o więcej niż 2-3 kamery to doradzam wybrany przez Ciebie. Myślałem, że UPS masz, ale skoro dopiero planujesz jego zakup, to wstrzymaj się, poszukam może coś z gniazdami polskimi (ten APC ma wyjścia (gniazda) komputerowe, co jest nieco kłopotliwe.) Jeszcze dzisiaj się odezwę.
  PS Na stronie Delty z zasilaczami masz niżej listwy zasilające, dostosowane do wtyku zasilacza i pozwalające na "elegancki" rozdział zasilania na poszczególne kamery. Ja stosuję LZ6, bo ma osobno zabezpieczone obwody (można "zdjąć" zasilanie z wybranej kamery poprzez wyjęcie bezpiecznika. Również zwarcie przy kamerze nie wyłącza pozostałych kamer z ruchu. Ale to kwestia kasy, jaką przeznaczasz, bo wybór jest oczywisty.

  Dodano po 44 [minuty]:

  Wracam do wyboru UPS (co nie jest tu sprawą pierwszoplanową, ale zasilanie rzecz ważna :D Wybór jest duży, ale zobacz ten EVER ECO 500 CDS (cena podobna, moc większa, gniazda wyjściowe bardziej swojskie a przede wszystkim na wyjściu masz czystą sinusoidę, nie jej aproksymację): http://www.ever.com.pl/pl/prod.php?prod=ecocds.
  UPS prawdopodobnie nie współpracuje z zasilaczami komputerów z aktywnym PFC (np. Ciftec).
  Niestety, nie znam opinii o tym modelu (ja jestem zadowolony z produktów tej firmy, ale stosuję nieco droższe modele Sinline. Pozdrowienia