Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Straty w układach zasilania

30 Wrz 2009 09:52 16275 1
 • Poziom 42  
  W układach zasilania występuje kilka źródeł strat:

  - straty na przewodzeniu - w uzwojeniach transformatorów, w elementach prostowniczych, w kluczach przetwornic, w elementach stratnych stabilizatorów liniowych,

  - straty na przełączaniu - w praktyce - tylko w kluczach przetwornic i elementach przeciwzakłóceniowych (snubberach),

  - straty w rdzeniach.

  Stosunkowo najprostsze jest liczenie strat na przewodzeniu. W przypadku elementów liniowych wystarczy znajomość prądu skutecznego i sprawa załatwiona. W przypadku prądu sinusoidalnego lub stałego sprawa jest dość prosta, znacznie gorzej jest z przebiegami odkształconymi.

  Straty na przełączanie oblicza się zazwyczaj metodą najgorszego przypadku, czyli licząc prądy i napięcia szczytowe i ze stosunku czasu przełączania do okresu wyliczamy średnią moc strat. Metoda jest wyjątkowo brutalnym uproszczeniem ale w praktyce sprawdza się dobrze. Oczywiście dysponując stabelaryzowanymi wynikami pomiarów charakterystyk można wyliczyć dokładną wartość strat ale rzadko kiedy mamy dostęp do takich wyników.

  Straty w rdzeniach szacuje się na podstawie danych podawanych przez ich producentów. Niestety, producenci nie mają obyczaju stosowania jednolitych metod oraz oznaczeń a na dokładkę często nie wiadomo, do jakiej wartości indukcji odnoszą się wykresy lub dane - do skutecznej dla sinusoidy, szczytowej czy międzyszczytowej. Ferroxcube podaje zazwyczaj straty dla wartości szczytowej sinusoidy.
 • Poziom 42  
  Przy liczeniu strat w przetwornicach bardzo ważne jest zrozumienie w jaki sposób powstają straty na elementach liniowych (lub bliskich w zachowaniu liniowym) a w jaki na nieliniowych.

  Straty w elementach liniowych wynikają wprost z prawa Ohma - przepływ prądu skutkuje spadkiem napięcia na rezystancji i wydziela się moc określona wzorem P = U * I. Jesli pod U podstawimy prawo Ohma - wyjdzie nam P = R * I * I = I^2 * R.
  Typowymi miejscami powstawania strat na elementach liniowych są uzwojenia transformatorów i dławików oraz rezystancja Rds(on) MOSFETów.

  W przypadku elementów nieliniowych liczenie mocy strat jest dość trudne. Na szczęście najczęściej spotykanym elementem nieliniowym jest dioda. Jej napięcie przewodzenia, w zakresie istotnym dla liczenia mocy strat, zmienia się w stopniu niewielkim. Dlatego też moc strat na diodzie zazwyczaj wyznacza się wprost z iloczynu prądu średniego i napięcia przewodzenia diody.

  Ponieważ w zdecydowanej większości przypadków interesuje nas ciepło powstałe przy stratach, zainteresujmy się definicją wartości skutecznej:

  "Wartość skuteczna (RMS z ang. Root Mean Square) jest statystyczną miarą sygnału okresowo zmiennego (najczęściej dotyczy wielkości elektrycznych prądu i napięcia).

  Wartość skuteczna prądu przemiennego jest taką wartością prądu stałego, która w ciągu czasu równego okresowi prądu przemiennego spowoduje ten sam efekt cieplny, co dany sygnał prądu przemiennego (zmiennego)." http://pl.wikipedia.org/wiki/Warto%C5%9B%C4%87_skuteczna

  Straty liczone na podstawie wartości skutecznej dotyczą zawsze strat na elementach liniowych - czyli rezystancjach. Pamiętajcie - zawsze liczymy je na podstawie wartości skutecznej.

  Po definicji w podręcznikach pojawiają się zazwyczaj bardzo mądre wyprowadzenia wartości skutecznej dla prądu sinusoidalnie przemiennego. I na tym koniec. Niestety, w naszej praktyce zazwyczaj spotykamy się z przebiegami bardzo dalekimi od idealnej sinusoidy. A niekoniecznie każdy z nas musi biegle całkować, żeby umieć sobie powyprowadzać różne wzory na wartości skuteczne najbardziej typowych przebiegów. Ponieważ nie jest to forum dla matematyków - darujemy sobie wyprowadzanie wzorów. Przez lata powyprowadzałem sobie najistotniejsze wzory i w miarę ich odnajdywania w moich szpargałach, będę je podawał. Jeśli w nich znajdziecie błędy - będę wdzięczny za informację przez PW.

  Zacznijmy od podstaw, czyli definicji symboli:

  Ip - prąd szczytowy
  Imin - prąd minimalny
  Imax - prąd maksymalny
  Irms - prąd skuteczny
  Iavg - prąd średni bezwzględny

  f - częstotliwość
  ton - czas otwarcia klucza
  toff - czas zamknięcia klucza
  T - okres - równy 1/f a także ton + toff
  D - współczynnik wypełnienia równy ton/T a także ton * f

  sqrt() - pierwiastek kwadratowy
  ^ - potęgowanie
  π - liczba pi

  No to teraz jazda - wzory w dwóch wersjach:
  - kanonicznej,
  - w zapisie łatwym do skopiowania do własnego programu czy arkusza kalkulacyjnego.

  I. Prąd sinusoidalnie przemienny:


  $$I_{rms}=\frac{I_{pk}}{\sqrt{2}}$$

  Czyli Irms = Ipk/sqrt(2)

  $$P_{rms}=R*\frac{{I_{pk}}^2}{2}$$

  Prms = R * Ipk^2/2

  Iavg = Ipk * 2/π

  II. Prąd sinusidalnie przemienny wyprostowany jednopołówkowo

  Irms = Ipk/2

  Prms = R * Ipk^2/4

  Iavg = Ipk / π

  III. Prąd prostokątny przemienny o pełnym wypełnieniu:

  Irms = Ipk

  Prms = R * Ipk^2

  Iavg = Ipk

  IV. Prąd prostokątny o niepełnym wypełnieniu

  I tu bardzo ważna uwaga - w przypadku prądu przemiennego symetrycznego, do celów obliczania wartości skutecznej traktujemy go jak prąd wyprostowany - czyli oba impulsy po tej samej stronie osi X a wypełnienie liczone jako D = ton/T gdzie T to ton + toff

  Irms = sqrt(D) * Ipk - jeden z najbardziej zaskakujących wzorów - na przykład prąd impulsowy z wypełnieniem 1% ma wartość skuteczną aż 10% wartości szczytowej.

  Prms = R * D * Ipk^2

  Iavg = D * Ipk

  V. Prąd o przebiegu trapezowym - typowy dla przetwornic pracujących w trybach CCM

  $$I_{rms} = \sqrt{D*\frac{\frac{{I_{max}}^3}{3} - \frac{{I_{min}}^3}{3}}{I_{max}-I_{min}}}$$

  Czyli Irms = sqrt( D * (Imax^3/3 - Imin^3/3) / (Imax-Imin) ) - aż się prosi o uproszczenie, ale jak go kiedyś wpakowałem do arkusza i wszyskie wyniki okazały się poprawne, to już mi się nie chciało upraszczać ;)

  $$P_{rms} = R*D*\frac{\frac{{I_{max}}^3}{3} - \frac{{I_{min}}^3}{3}}{I_{max}-I_{min}}$$

  Czyli Prms = R * D * (Imax^3/3 - Imin^3/3) / (Imax-Imin)

  Iavg = D * (Imax + Imin)/2

  VI. Prąd o przebiegu piłokształtnym, typowym dla trybu DCM.

  Irms = sqrt(D * Ipk^2/3) = Ipk * sqrt(D/3)

  Prms = R * D * Ipk^2/3

  Iavg = D * Ipk/2

  VIa. Szczególny przypadek - prąd o przebiegu trójkątnym, typowym dla pracy dławika step-up lub forward dokładnie na granicy trybów DCM i CCM

  Irms = Ipk * sqrt(1/3) = ok. 0.577 * Ipk

  Prms = R * Ipk^2/3

  Iavg = Ipk/2