Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sony KV-14M1D - zła fonia

30 Sep 2009 18:32 2569 21
  • Level 10  
    Witam
    Mam problem z jakością głosu. Obraz dobry, fonia jest lecz działa tak jakby była niedostrojona, szum w głosnikach, gdzieś w dali slychać głos ale niewyraźny. Gdy staram się pilotem dostroić głos udaje się to, lecz obraz znika. Proszę o pomoc gdzie szukać - czy należy wymienić Uklad scalony TDA 9806? A może głowica. Czy jest możliwość wyregulowania - dostrojenia na płycie głównej bez pogorszenia obrazu.
    dzięki za pomoc
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Moderator of TV
    Chassis BE4. Wersja TV na Niemcy. Grał wcześniej w Polsce? Czy ma w menu dostępną zmianę systemu na D/K? Jeśli nie, to w trybie serwisowym trzeba ja uaktywnić.
  • Level 10  
    Tak jest to Chassis BE4. Grał u mnie prawie 10 lat, głos zmarł nagle.
    Czy ma w menu dostępną zmianę systemu na D/K? - nie widzę w menu takiej możliwości.
    Jeśli nie, to w trybie serwisowym trzeba ja uaktywnić. - a jak wejść w tryb serwisowy?
    Proszę o pomoc
  • Level 29  
    Wysyłam Koledze na pw, jak wejść w tryb serwisowy. Jeśli system DK jest nieaktywny, to tam można to zmienić.
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Level 10  
    dzięki andrzej za tryb serwisowy. mam jednak pytanie czy mogło cos nastapic takiego co wymagałoby zmiany na DK. Dotychczas telewizor grał dobrze, nagle zaniemógł. Czy koniecznym jest kopanie w trybie serwisowym?
  • Level 41  
    Zobacz czy w środku TV nie dołożonej fonii równoległej ?
    jesli jest to wymień
  • Level 10  
    nie ma dodatkowej fonii, widze filtry SFE 5,5 i 6,5,
  • Moderator of TV
    Uaktywnienie D/K w trybie serwisowym: wywołujesz TT, wpisujesz 25. Proste. Jeśli nie pomoże, wtedy trzeba szukać uszkodzenia. Ale zacznij od tego.
  • Level 41  
    Sprawdz czy zatrzymuje się na automatycznym
  • Level 10  
    Pilot jest uszkodzony akurat w funkcji głosu plus i nie moge właczyć trybu serwisowego. Może jutro bede miał innego pilota.
    Do jezak co to znaczy "Sprawdz czy zatrzymuje się na automatycznym"
  • Level 29  
    Koledze "jezak" zapewne chodziło o to, czy odbiornik zatrzymuje się na programach podczas strojenia automatycznego. Jeśli tak, to w porządku. Jeśli nie, to coś jest nie tak w układzie ARCz i wówczas mogą być kłopoty z fonią. Jeśli chodzi o pilot, to najczęściej wystarczy wyczyścić go w środku, a jeśli to nie pomoże, to podmienić gumki przewodzące.
  • Level 10  
    "Koledze \"jezak\" zapewne chodziło o to, czy odbiornik zatrzymuje się na stacji podczas strojenia automatycznego. Jeśli tak, to w porządku. Jeśli nie, to coś jest nie tak w układzie ARCz i wówczas mogą być kłopoty z fonią. Jeśli chodzi o pilot, to najczęściej wystarczy wyczyścić go w środku, a jeśli to nie pomoże, to podmienić gumki przewodzące"

Nie zdobyłem nowego pilota, a reanimacja - wymiana gumek nie dała rezultatu, chyba coś z scalakiem bo proby jakiegokolwiek uruchomienia na pilocie plus głosu nie dały rezultatu. Minus glosu działa poprawnie. Nadal nie wszedlem do trybu serwisowego.
    Dokonałem eksperymentu i podłączyłem DVD do TV przez Euro, głos działa poprawnie, bez zaklóceń. Czy ominięcie pcz nie świadczy o uszkodzeniu głowicy?

Odbiornik zatrzymuje się na stacji podczas strojenia.
  • Moderator of TV
    O uszkodzeniu głowicy- na pewno nie. Jedynie o złej pracy p.cz. fonii. Daj sobie na razie spokój- zdobądź pilota, w Katowicach nie powinieneś mieć problemów z tym, wydasz 20zł, a zaoszczędzisz trochę czasu na być może zbędne poszukiwania. pozdrawiam
  • Level 10  
    Kupiłem pilota i wszedłem do trybu serwisowego. Tam dokonałem zmian choc nic to nie zmienilo bo fonia była ustawiona na BG - DK. Zmiana na inne też nie poprawiło głosu. Włączyłem kablówke z dekodera przez euro - głos dobry. Wymieniłem SFe 5,5 i 6,5 -żadnych zmian. Ma ktos jakiś pomysł, co dalej. Czyżby wymiana K2950H. Proszę o pomoc
  • Moderator of TV
    Teraz sprawdź, czy systemy są prawidłowo przełączane. Do tego służą tranzystory cyfrowe Q111, Q113. Zmieniasz w menu programowania na D/K i powinien być załączony filtr 6,5MHz
  • Level 10  
    bogred wrote:
    Teraz sprawdź, czy systemy są prawidłowo przełączane. Do tego służą tranzystory cyfrowe Q111, Q113. Zmieniasz w menu programowania na D/K i powinien być załączony filtr 6,5MHz

Jak to spradzic czy jest załączony filtr 6,5?. Zmiana systemów w trybie serwisowym nie poprawiła glosu. A czy czasem nie jest tak że kablówka nadaje w foni 5,5. Przez łącze euro gra, tylko jak z dekodera wsadze kabel do gniazda antenowego to chyrczy głos.
  • Level 26  
    Quote:
    Jak to spradzic czy jest załączony filtr 6,5?

Wiesz jak działa tranzystor?
  • Moderator of TV
    Masz schemat? Przyjrzyj się, jak przełączane są filtry SIF. A jak sprawdzić? Woltomierzem. Napięcie na bazie i kolektorze. Ja nie wiem, który tranzystor załącza filtr 6,5MHz, bo na schemacie przy filtrach mam gwiazdki. Ale Ty możesz to sprawdzić w TV. A to zdanie o kablówce i 5,5MHz jest prawie zupełnie bez sensu. (Prawie tylko dlatego, że np. moja kablówka nadaje jakiś jeden muzyczny program na 5,5MHz).
  • Level 10  
    jako poczatkujący zadam jeszcze pytanie. Czy po wejsciu w tryb serwisowy i odszukanie zmiany systemu powinienem tylko zmienić na D?K czy trzeba jakość wejść głebiej w ten system i cos zmienić. ja zmieniałem pomoędzy z BG -DK- UK- i inne. Na telewizorku mam system BG-DK w jenej linii, nie ma osobno DK
  • Moderator of TV
    W menu programowania wybierasz D/K i włączasz wyszukiwanie. Jeśli wtedy jest bez głosu, masz uszkodzenie w TV. Strasznie długo ciągniesz ten temat...
  • Level 43  
    Hmmm, mam problem. Nie znam 14M1D wielosystemowego! To, że procesor ma odpowiednią grafikę to za mało. Moim zdaniem tam jest jakaś sztuczka - wymieniony SAW i dołożony SFE. Ale może jednak to jakiś ewenement.

Jeśli tylko do SFE5,5 równolegle dołożono SFE6,5 to powinien działać bez względu na to co masz ustawione w menu programowania.
    Jeśli zrobiono to profesjonalnie to patrz co pisze bogred o przełączaniu. Ale wtedy musisz kolego w trakcie programowania WYBRAĆ /zmiana koloru grafiki/ odpowiedni system. Albo BG albo DK.
  • Level 10  
    Ale wtedy musisz kolego w trakcie programowania WYBRAĆ /zmiana koloru grafiki/ odpowiedni system. Albo BG albo DK.[/quote]

dzięki za uwagi mirex, troche na opak to wcześniej zrozumiałem. Zmian szukałem wyłącznie w trybie serwisowym. Powrociłem do menu tV ale w trybie normalnym i tam rzeczywiście zmiana z trybu BG na DK daje dobry głos. Jednak po wyłączeniu TV powraca do systemu BG i znów chyrczy. Szukam teraz czy mozna to na pilocie na stałe zaprogramować

Dodano po 5 [minuty]:

jest, jest jest. Wszystko ok, znalazłem na pilocie zaprogramowanie systemu.
    dziękuje wszystkim za pomoc i cierpliwość.