Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwrotnica,wyjście głośnik.basowego(odcina niskie tony).

djzarzyk 30 Wrz 2009 20:36 3160 6
  • #1 30 Wrz 2009 20:36
    djzarzyk
    Poziom 11  

Witam,problem polega na tym,że zwrotnica odcina mi niskie tony,głośnika basowego.Gdy tylko zacznę zasilać głośnik,dużą mocą.Wtedy bas,przestaje grać niskim tonem,i gra sopranem.Gdy uderzę(np.reką),w obudowę.To głośnik znów gra poprawnie.Na początku myślałem że mam zimne luty,lub coś nie styka.W zwrotnicy poprawiałem luty,żadnych zimnych tam nie było.Styki też były wszystkie dobre.Myślałem też że głośnik może mieć uszkodzoną cewkę,ale przekładałem inny.I jest to samo.Patrząc na schemat,poza cewką,jest jeszcze na drodze do głośnika,kondensator MKT 10uF.Może on robi mi jakieś zwarcie,lub nie ma dobrego styku,wewnątrz foli.Macie jakieś pomysły.Na razie nie mam takiego kondensatora na podmianę,nie wiem czy to jego wina.

https://obrazki.elektroda.pl/39_1229258531.jpg

0 6
  • #2 30 Wrz 2009 21:30
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 30 Wrz 2009 22:40
    kapitan planeta
    Poziom 28  

ale objawy są zwarcia czyli cała kolumna gra cicho i mega charczy.... czy tylko dolny głośnik się wyłącza a górny gra normalnie

takiej możliwości że obydwa głośniki grają a brakuje tylko niskiego basu to niema, pewnie cały głośnik basowy przestaje grać a tobie robi się złudzenie że brakło tylko basu

ten kondensator od głosnika niskotonowego w żadnym wypadku nie robił by takiego efektu możesz go nawet wywalić a nie zmieni to nic na basie (on zwiększa stromość cięcia od góry)

0
  • #4 30 Wrz 2009 22:46
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 01 Paź 2009 06:54
    Mitur23
    Poziom 23  

Autor napisał:''Myślałem też że głośnik może mieć uszkodzoną cewkę,ale przekładałem inny.I jest to samo.''

Widac wyraźnie że głośnik jest ok.Czytajcie uważnie. Wg mnie przyczyna leży ewidentnie gdzieś w zwrotnicy. pozdrawiam

0
  • #6 01 Paź 2009 11:39
    djzarzyk
    Poziom 11  

kolego,kapitan planeta.Głośnik niskotonowy przestaję grać basem,jak gram głośno.Na imprezie dzieję się to gdzieś w ok.2 godz.grania.Na początku gram spokojnie(muza do kotleta).Jak ludzi przyjdzie więcej,to zwiększam moc,i po czasie zaczyna się awaria.Którą można w sposób mechaniczny naprawić(stukać w pudło.)Ale kto to będzie robił:).Napisałem wcześniej że tylko głośnik basowy,ma problem.Podaję jeszcze schemat z rezystorami,bo ktoś pytał.

https://obrazki.elektroda.pl/30_1229258598.jpg

W obudowie mam głośniki:

B&C 15NDL76 (wersja 4ohm)
    STX D-800-Ti + Horn H-386-130

W domu,znalazłem kondensator do zwrotnicy.Ale: 15 MFD 63V.Mogę taki założyć,czy będę miał dużą stratę,w jakości dźwięku..W porównaniu do drugiej kolumny

0
  • #7 03 Paź 2009 14:11
    djzarzyk
    Poziom 11  

Zwrotnice naprawiłem.Przyczyna tkwiła w cewce,gdy ją odlutowałem,miała pęknięty drut,przy lucie.Pozdrawiam

0