Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
LegrandLegrand
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prąd 3 Fazowy - jakie naliczanie

30 Sep 2009 21:54 1857 1
  • Level 20  
    Witam Serdecznie - mam takie pytanie a raczej brak wiedzy na ten temat

Standardowy prąd w moim mieście kosztuje okolo 40 groszy za 1/KW prądu jednowazowego
    Własnie wyprowadziłem sie na wieś do nowego domku i mam narazie jeszcze prąd od sasiada bo Energa sie nie spieszy z wywiazania - podłączenia

Moje pytanko jest nastepujące - czy jesli w obecnej chwili sasiad płaci 59 groszy za prąd 3 fazowy - siła - to liczy sie że w tym samym momencie jest pobierane 3 razy po 1000 watt - czy dobrze to kumam czy inaczej jest to liczone

dziękuję za pomoc

PS.
    Z sąsiadem rozliczam sie z licznika 3 fazowego elektronicznego umieszczonego u mnie.

aaaa to dam przykład - jesli podłącze pod jedna z 3 faz odbiornik np farelkę 1KW to biorąc dla prostego rachunku 60 groszy to ten pobrany 1 KW/1 faza to wyjdzie 60 groszy czy 1/3 czyli 20 groszy,
    jednocześnie jeśli bedą podłączone 3 farelki pod 3 różne fazy to będzie 1 KW za 60 groszy ??

ale namieszałem - ale posiadajacy wiedzę zakumaja

Popraw błędy, używaj przecinków i kropek. [Łukasz]
    Czy Twoje urządzenia IoT są bezpieczne? [Webinar 22.06.2021, g.9.00]. Zarejestruj się za darmo
  • LegrandLegrand
  • Helpful post
    Level 12  
    Witam.
    Mieszkam na wsi, mam w domku zasilanie 3-fazowe, więc myślę że jestem w miarę kompetentny w temacie.

A więc płacimy dostawcy energii za ilość pobranej energii z sieci. A ilość energi pobranej (zużytej) nie wynika zupełnie z tego czy pobieramy "prąd" z jednej czy z trzech faz - a tylko z tego jak długo i o jakiej mocy odbiorniki podłączamy do gniazdka.

To tak najkrócej i jak najprościej tylko można.

Przykład :
    zapalamy żarówkę 100 w np w piwnicy i zapominamy o niej na 2 tygodnie
    - zużycie energii - 0,1 x 14 x 24 = 33,6 Kwh

lub włączamy na 15 min sieczkarnię z silnikiem 3 -fazowym o mocy np 4,5 kw
    - zużycie energii 4,5 x 0,25 = 1,125 Kwh

Myślę że wytłumaczyłem w miarę przejrzyście

pozdrawiam