Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Acer Aspire 3690 - działa poprawnie, ale nie ładuje baterii

ekord 30 Wrz 2009 23:23 9813 8
  • #1 30 Wrz 2009 23:23
    ekord
    Poziom 1  

Witam po raz pierwszy. :cry:
    Mama problem z laptopem acer aspire 3690. Sprzęt działa poprawnie aż do wyczerpania baterii. Po podłączeniu zasilania nie ładuje baterii. Sprawdziłem na dwóch zasilaczach te same efekty. Kontrolki włączają się na sekundę, słychać uruchamiany wentylator po czym gaśnie i nie daje oznak życia. Myślałem że to wina baterii. Kupiłem nową ale laptop działał do momentu jej wyczerpania. Co może być przyczyną usterki?

0 8
  • #2 02 Paź 2009 08:52
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 02 Paź 2009 13:33
    Renault5
    Poziom 11  

możesz mieć uszkodzone gniazdo zasilania.

Dodano po 1 [minuty]:

Sprawdź czy laptop uruchamia się bez baterii.

0
  • #4 15 Lis 2009 17:30
    fotonn
    Poziom 28  

Witam!

Podłączę się pod temat - jedyny z niezamkniętych w tej kategorii.
    Otóż, mam na stole rozkręconego Acera 3690 z objawami trochę podpadającymi pod powyższe, przy czym:

1 Jeszcze przed rozłożeniem, komp przez parę minut działał w trybie pracy buforowej, na resztkach baterii i zasilaczu. Komunikat programowego monitora naładowania pokazywał 2%, po czym, po chwili zszedł do zera, komp się wyłączył i słyszalne było próbkowanie z częstotliwością ok. 2Hz. Próbkowanie ustępowało po odłączeniu zasilacza, ale po ponownym jego podłączeniu znów było słyszalne. Dopiero wypięcie na chwilę i ponowne wpięcie baterii, pozwalało włączyć na kilkadziesiąt sekund komputer.
    Na samym zasilaczu zaś, ani rusz.

2 Obecnie bateria na biegu jałowym ma 16,1V. Podczas uruchamiania bez zasilacza, komputer sie włącza, po sekundzie napięcie baterii spada do ok. 15,6V i sprzęt się wyłącza (obserwacja miernika - być może, że w impulsie spada bardziej, ale nie mam czym przyuważyć, bo radziecki oscyloskop odszedł do krainy wiecznych łowów).

3 Jeżeli odłączyć zasilacz i pozostawić przez dłuższą chwilę kompa w stanie standby, na samej baterii, to po ponownym podłączeniu zasilacza, napięcie na baterii z początku wzrasta do ok. 16,8V, czyli zaczyna się ona ładować, ale przestaje po ok. 30 sekundach. Kontrolka ładowania jednak dalej świeci na pomarańczowo. Bez baterii jest ciemna.
    Jeżeli zaś zasilacz odłączyć tylko na moment i ponownie podłączyć, ładowanie trwa "całe" 2 sekundy!

3 Zasilacz ma 19,2V, bateria BIOS-u 3,1V, pobór prądu z zasilacza: 35 mA bez obciążenia baterią i ok. 0,6A w ww. krótkim przedziale czasu, kiedy bateria zaczyna się ładować.

4 Prawdopodobnie ze względu na niski pobór prądu (dysk, dvd, matryca i inne przydatki, są odłączone), kadłubek kompa uruchamia się, zarówno na tych resztkach baterii z zasilaczem, a także na samym zasilaczu, kiedy jest zimny, a jeśli już rozgrzany, to kiedy wpierwej chwilę poleży bez żadnego zasilania. Wygląda, jakby musiała się w nim rozładować jakaś pojemność.
    Jeżeli jednak nawet uda się go uruchomić na samym zasilaczu, po kilku minutach (rozgrzaniu?) i tak następuje samoistne wyłączenie.
    Już po wyłączeniu w tym "trybie", słychać sporadyczne próbkowanie (jeden, dwa piki w odstępach sekundowych) w okolicach PL11, 12, 14, 15 (precyzyjniej nie wiem - pomiar na ucho). W takt tego próbkowania, na moment "przysiadają" napięcia 3 i 5 volt ALW - znika sterowanie n. 3 i 4 U3 MAX8734. W przerwach między próbkami mają coś ok. - 3,3 oraz 5,1 volta, czyli chyba dobrze?
    W trakcie prawidłowej pracy i w stanie standby, napięcia ALW mają podobne do ww. wartości.
    Powyższemu próbkowaniu towarzyszy (a może je wywołuje?) wariactwo napięć na PQ9 i PQ10, tzn:
    - PQ9: D 19,35V / S 18-19,35V / G ok. 13-17V;
    - PQ10: D 10-19V / S 18-19,35 / G ok. 13-17V.
    Kiedy zaś nic podejrzanego się nie dzieje: PQ10: D 19,35V / S 19,35V / G 8,2V
    Widać różnicę w porównaniu z wynikami, z bliźniaczego wątku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1441258&highlight=3690&sid=
    chyba, że kolega wykonał komendę "kolejno odlicz" od tyłu).
    Podłączenie w tym momencie baterii uspokaja całość - próbkowanie znika.

5 Odniesienie do innych porad i ustaleń z wl. (wyżej linkowanego) tematu:
    - PU7: n1 i n2 3,3V / n3 3,6V / n8 ok. 19V - niezależnie od stanu;
    - PQ1 i PQ4 - poniższy rysunek:
    Acer Aspire 3690 - działa poprawnie, ale nie ładuje baterii
    - PQ41 ani PQ15 (typ: SI4810B) - zwarć omomierzowykrywalnych brak;
    Prąd zwarcia amperomierzem D-D PQ9-PQ10: ok. 7 mA - tylko!?. Zwarć G-S ww. tranzystorów, omomierzem również nie stwierdzono.

6 Znalazłem też: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1414188&highlight=3690&sid=

Cytat:
    poprawiłem maximy

Chodzi o poprawę zimnych lutów? Na których MAX-ach?

Pytam, bo mam tylko transformatorówkę i zanim w ogóle cokolwiek zacznę poprawiać lub wymieniać, chciałbym ograniczyć zakres manewrów tym precyzyjnym narzędziem, aby później, ewentualny opis objawów przypadkiem nie zredukował do zera dostępnego na serwerze Elektrody miejsca.

To tyle.
    Czy z tego pokrętnego opisu wnioskujecie o konieczności wymiany PQ9 i PQ10, czy szukać dalej?
    W mojej okolicy znalazłem tylko IRF5305S. Mogą robić za ersatzteile?

0
  • #5 15 Lis 2009 19:06
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 15 Lis 2009 23:49
    fotonn
    Poziom 28  

Dzięki Vogelek23!

No, ale skoro już się odezwałeś, to nie ma lekko, tak prosto się mnie nie pozbędziesz. :)
    Otóż, z całym szacunkiem dla Twej wiedzy, napisz ze dwa słowa, dlaczego te IRF-y Ci nie podpadają? Łatwiej będzie poszukać innych.
    Za duże Rds? Za duże napięcie Ugs konieczne do otwarcia? Bo chyba nie chodzi tylko o obudowę?
    Na szybko w Poznaniu znalazłem IRF7416pbf i IRF7240pbf. Mają trochę mniejszy prąd Ids. Mogą być?
    Jeśli nie, ściągnę te FDS6679, choć nie ukrywam - jak każdemu dzisiaj - chodzi o czas.

Lutownica spoko, będzie "umasiona" i "uziembiona" (jak mawiał pewien fachowiec starej daty). Bardziej bałem się, że skierujesz mnie do któregoś z tych MAX-ów lub KB910. Tu już masakra. Kiedyś coś takiego wymieniłem w magnetowidzie i nawet działało, ale dziś już bym się chyba nie podjął - nie te ślepia.

0
  • #7 16 Lis 2009 08:34
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 16 Lis 2009 14:21
    fotonn
    Poziom 28  

Uff!
    Zamówiłem, choć muszę przyznać, że czytając ze zrozumieniem komunikaty Waszego Webmastera, nigdy bym się nie zarejestrował.

Dzięki!
    Na razie nie zawracam głowy. Dam głos po wymianie.

0
  • #9 04 Gru 2009 15:30
    strzyzol
    Poziom 16  

fotonn

Możesz powiedzieć jak się skończyła wymiana bo mam taki sam problem?

0
  Szukaj w 5mln produktów