Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie radio kupić, żeby odbierać i nadawać?

01 Paź 2009 00:00 4942 11
 • Poziom 1  
  Witam.
  Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie.
  Chciałbym kupić radio, które odbiera częstotliwości CB.
  Chciałbym też na tych częstotliwościach nadawać oraz prowadzić nasłuch na częstotliwościach różnych służb (policja, pogotowie...).
  Czy są takie radia i czy posiadanie takiego radia jest legalne?
  Pozdrawiam.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 10  
  Witaj z tym nasłuchem na częstotliwościach policji i pogotowia to raczej nie wolno:) jeżeli chcesz to kup sobie zestaw CB antena magnetyczna np. ML-145 i jakieś radyjko np. ALAN 100plus lub ALAN 199 jeżeli chcesz wiedzieć co się dzieje na drodze cena takiego zestawu to ok 350zł możesz znaleźć coś tańszego. Zależy od Ciebie co chcesz mieć. poszukaj na all gotowych zestawów :) pozdro
 • Poziom 27  
  Każdy może prowadzić nasłuch służb z odpowiedniego urządzenia. Co do hybrydy jaką chciałbyś kupić to chyba nie istnieje. Można oczywiście kupić jakieś urządzenia krótkofalarskie i rozblokować na CB ale do tego musisz mieć licencje a poza tym do pracy w paśmie CB dopuszczone są urządzenia posiadające deklarację zgodności. Najprościej kupić osobno CB i skaner z odpowiednim pasmem. Co do wyboru zestawu CB + antena był on poruszany setki razy an tym forum.
 • Poziom 33  
  speeded napisał:
  Witaj z tym nasłuchem na częstotliwościach policji i pogotowia to raczej nie wolno:)

  D...pa a nie pomoc.
  Art. 144. §1 ustawy "Prawo Telekomunikacyjne":
  Code:
   Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru.


  Inną sprawą jest, że nie możesz informacji uzyskanych tą droga rozpowszechniać.
  Teraz do CB- zestawów antena+ radio było na forum co najmniej kilka tysięcy. Poszukaj, wybierz, poczytaj. Do nasłuchu tzw. służb będziesz potrzebował skanera. Uprzedzając pytania: nie ma transcriverów CB z możliwością odsłuchu pasma VHF (m.in. służby właśnie tam działają). Są za to skanery z nasłuchem i VHF i CB, ale wtedy pozbawiasz się możliwości nadawania za cenę pełnego nasłuchu.

  Jako ciekawostkę dodam, że kiedyś ktoś próbował przestrajać jakieś stare Cobry, które miały kanały WX (pogodowe w Stanach) jako dodatek- i tam chciał słuchać 172 MHz, ale chyba pomysł nie wypalił...


  Poza tym po co Ci nasłuch na smerfów? O tym gdzie stoją szybciej dowiesz się na CB, no chyba, że lubisz słuchać komunikatów o pijanych "leżakach" co 5 minut...
  No i nie napisałeś skąd jesteś- być może w Twojej okolicy służby przeszły na TETRĘ i nic sobie nie posłuchasz..
 • Poziom 31  
  Porządne radio na CB ? kup sobie starego Alana 18. Odbiornik " brzytwa " małe szumy i do auta wystarczy. Nadajnik też nie od macochy przepisowe 4 W ma. Leżą gdzieś te radia po szufladach i szafach u kierowców. nawet warto kupić zepsute i naprawić. pozdrawiam ! :))
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 33  
  otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, infor­ma­tyczne lub inne szczególne jej za­bez­pieczenie
  Chodzi tu bardziej o słuchanie transmisji w EDACSie lub próby łamania TETRY. To co leci w konwencji dalej słuchać możesz.

  W dodatku dośc istotnym elementem jest
  § 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.”
  Czyli de facto musisz się przejść obok patrolu z radiem na full...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 31  
  Czyli mając radio CB wystarczy w samochodzie. W skanery się nie ładuj bo to z daleka pachnie kryminałem. G* się nie rusza bo śmierdzi. Poza tym Policja i " ONI " załatwiają "te sprawy" poprzez komórki. Więc są dla przeciętnego śmiertelnika nie do odszyfrowania. Komórki szyfrują za każdym razem innym kodem, jest to zrobione specjalnie aby " przeciętny Kowalski " nie mógł tego złamać. No i dobrze! bo jak chcesz pogadać ze starą albo i kolegą to żaden " lewus " Cię nie podsłucha. Szkoda kasy na skanery. To przeżytek , przynajmniej do podsłuchiwania. Owszem do pomiarów i innych eksperymentów to tak. A reszta... jest milczeniem. pozdrawiam ! :))
 • Poziom 11  
  Radiowiec 2 napisał:
  .... Szkoda kasy na skanery. To przeżytek , przynajmniej do podsłuchiwania. Owszem do pomiarów i innych eksperymentów to tak. A reszta... jest milczeniem. pozdrawiam ! :))


  To zależy w jakim mieście.Duża część polski działa na konwencji.:D
 • Poziom 33  
  Poza tym skanning to nie tylko Policja! Przecież jest masa innych fajnych częstotliwości... Nazywanie tego przeżytkiem jest co najmniej nierozsądne.