Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG L1015S wyłącza się po 1 sek

01 Paź 2009 12:44 2693 9
  • Poziom 15  
    Witam

Wiem że jest już kilka postów o moim problemie ale nia znalazłem rozwiazania. Po rozmontowaniu monitora zauważyłem wypalony kondzior 180n/100V i założyłem tam połączone równolegle 150n i 33n bo nie było takich kond. w sklepie. Był też uszkodzony tranzystor 2SB116 który zastąpiłem 2SA1013. Nie pomogło. Po odłaczeniu jednej ze świetlówek efekt był ten sam ale jak podpiąłem ją do drugie gniazdo to nic się nie zapaliło. Czy ktoś mógłby mi coś doradzić co tam jeszcze mogło strzelić? Aha trafa są dobre bo po podmianie sytuacja ta sama, obraz jest. Nie działa ten inwerter który był naprawiany.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Jeszcze raz sprawdź symbol tego wymienianego tranzystora (może źle odczytałeś > sprawdź w działającym torze), bo zastosowany tranzystor (pnp) nie jest jego zamiennikiem.
  • Poziom 15  
    Było zwarcie drugiego tranzystora 2SD1616. Wymieniłem na taki sam. Teraz działają oba inwertery ale monitor jak się wyłączał tak się wyłącza. Sprawdziłem jeszcze raz elementy poza SMD. Czy to jest wina SMD czy mogą to być świetlówki? Nie mam innych na podmianę wiem tylko,że obie świeciły.
  • Poziom 14  
    Sprawdź świetlówki podpinając je pojedynczo raz jedną a raz drugą
    (w obu przypadkach powinien na moment pojawić się podświetlony obraz)
    Jeśli zaświeci tylko jedna , to tą drugą która nie zaświeca podepnij na podobną próbę pojedynczo ale do drugiego toru inwertera
    (w którym zaświecała na moment wcześniej druga świetlówka)
    Analizując wyniki powyższych prób powinieneś dojść do wniosku, czy wina leży po
    stronie jednej z świetlówek, czy jednego z inwerterów.
  • Poziom 15  
    Obie świetlówki świecą na obu inweterach. Czy to jest możliwe że świelówka swieci ale mimo to jest uszkodzona? Nie weim czy bedzie opłacać się naprawa. pzdr
  • Poziom 14  
    Jest to niestety możliwe dlatego, że sterownik kontroluje prądy pobierane przez świetlówki i wyłącza sterowanie nie tylko w przypadku odpięcia lub uszkodzenia jednej ze świetlówek, ale również gdy prądy te nie są w przybliżeniu jednakowe, co oznacza że jedna ze świetlówek jest bardziej zużyta w stosunku do drugiej (choć mogła by jeszcze jakiś czas świecić)
    Można niekiedy oszukać sterownik przez przeróbkę układu kontroli.
    Podaj na jakim układzie wykonany jest sterownik inwertera, na razie udało
    mi się dwa z nich rozpracować tak że druga świetlówka świeci po odpięciu jednej, do innych ze względu na brak dostępnych jasno opisanych amplikacji nie doszedłem jak to zrobić.
  • Poziom 15  
    To jest zrobione na układzie BA 9741. Poza tym siedzi tam tylko LM345.
  • Poziom 14  
    Nie znam akurat tego układu i nie robiłem z nim eksperymentów, ale analizując jego amplikację należało by spróbować zewrzeć pin 15 układu BA9741 do masy-pin nr.8
    Być może pomoże , a przynajmniej nie zaszkodzi.
    Gdyby nie pomogło można spróbować odpiąć pin 15 i zostawić w "powietrzu"
    Proszę spróbować i podzielić się wynikami.
    Poniżej załączam rysunek poglądowy jak to zrobić (z innego monitora)
    LG L1015S wyłącza się po 1 sek
  • Poziom 15  
    Przepraszam że tak długo. Odpiecie pinu 15 spowodowało to, że świtlówki w ogóle się nie zapaliły. Jak zwarłem pin15 z masą to działa wszystko IDEALNIE. Aha jedna ze świetlówek jest uszkodzona. Czy może działać z 1 świetlówką? I co zrobić żeby działał normalnie (pin15 był zwarty z masą przez kondensator.
    Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Pisałeś wcześniej że obie świetlówki świecą, teraz okazuje się że jednak jedna jest uszkodzona tak jak przypuszczałem i dlatego kontroler inwertera wyłączał podświetlanie.
    Pytasz co zrobić aby działał normalnie - chyba odpowiedź jest oczywista że należało by wymienić świetlówkę ale nie jest to zbyt prosta czynność i jeśli nie masz w tym temacie doświadczenia to lepiej się za to nie zabieraj. Zwarcie pinu 15 do masy miało na celu umożliwienie pracy na jednej świetlówce , jak długo tak może chodzić? trudno powiedzieć - teoretycznie żywotność obu świetlówek powinna być zbliżona gdyż są jednakowe i skoro jedna padła druga niedługo też powinna skończyć swój żywot, ale w praktyce może okazać się że poświeci jeszcze długo.Minusem pracy na jednej świetlówce jest niestety nierównomierne podświetlenie matrycy. Gdy padnie druga świetlówka pozostanie wówczas tylko wymiana obydwu świetlówek i wówczas matryca będzie świecić jak nowa, lub zakup nowego monitora.

Ostatnie zdanie skasowałem - regulamin pkt 16. [ogryz]