Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prośba o sprawdzenie schematu - SIM300C + AVR

PetrolGda 26 Lis 2009 15:51 20435 87
    PetrolGda
    Poziom 12  
    Zrobiłem przejściówkę na rs232 na kompa, podłączyłem do niej modem i wszystko działa poprawnie. Mogę za pomocą Hyperterminalu na PC komunikować się z samym modemem.
    Teraz chcę tę komunikację robić z ATmegi (skoro wiem, że modem działa poprawnie).
    Czy jest coś na schemacie co powinienem dodać ? Na razie kwestie zakłóceń od instalacji samochodowej odkładam na bok ale jestem jej świadomy.
    Czy jest więc coś o więc powinienem zmienić aby komunikacja modem <> ATmega po UART-ie poszła prawidłowo ?

Piszesz :
    "Przyczyną jest to, że startuje w tak zwanej pełnej kontroli sprzętowej przepływu na porcie szeregowym. a takiej na schemacie nie widać."
    Czy możesz rozwinąć ten temat ?
  • PCBway
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  
    Oznacza to tyle, że modem dopasowuje parametry transmisji "automatycznie", dlatego po restercie podajesz polecenie najlepiej ATH. Ja robię to w pętli i jednocześnie podaje sekwencje startową. Jak ona wygląda podałem we wcześniejszych postach.

A tu masz znacznie lepszy terminal

Link
    PetrolGda
    Poziom 12  
    Problem rozwiązany

Trzeba spokojnie acz nie nerwowo wysyłać do modemu komendę ATE0 i czekać aż modem ustali szybkość transmisji. Jak wróci "OK" można działać dalej.

Dziękuje wszystkim za pomoc i światłe rady.
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  
    PetrolGda napisał:
    Problem rozwiązany

Trzeba spokojnie acz nie nerwowo wysyłać do modemu komendę ATE0 i czekać aż modem ustali szybkość transmisji. Jak wróci "OK" można działać dalej.

A, czy ja tego wcześniej nie pisałem?

podałem sekwencje startową !!!

Modem trzeba "przygotować do pracy"

wiec wpisz sekwencję

Kod:

Print "ATH"
    Waitms 100
    Print "ATE0"
    Waitms 100
    Print "AT+COLP=1"
    Waitms 100
    Print "ATE0"
    Waitms 100
    Print "AT+CLIP=1"
    Waitms 100
    Print "AT+CMGF=1"
    Waitms 100

nie czytasz rad !!!!
  • PCBway
    PetrolGda
    Poziom 12  
    No właśnie czytam ... .
    Dzięki nim właśnie sobie poradziłem.
    jan_ryba
    Poziom 9  
    Mam pytanie jako osoba która nie zna się na elektronice chciałem zapytać czy ktoś z was ma może końcowy schemat podłączenia SIM300 i może go udostępnić ?

pozdrawiam
    Janusz
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  
    Jako nie elektronik musisz się zaznajomić z dokumentacją techniczną tam znajdziesz wszystkie jak to nazywasz końcowe schematy.
    jan_ryba
    Poziom 9  
    Tak tylko ze strony sim.com nie moge jej pobrac :(. Nie wiesz gdzie jeszcze moge ją znaleźć ?
    dj_max84
    Poziom 13  
    witam!
    czy komus udalo sie podlaczyc zasilacz ~5V do zlacza VCHG i baterie LiION ~3.7V do VBAT bez wiekszych problemow?
    Pytam poniewaz podczas studiowania aplikacji SIM300 doszedlem do punktu w ktorym pisze ze na VCHG trzeba podac zasilanie 5.0-5.25V z ograniczeniem 650mA.
    czy jesli podam zasilanie bez ograniczenia pradu to moze dojsc do uszkodzenia SIM300 lub Baterii??
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  
    dj_max84 napisał:
    witam!
    czy komus udalo sie podlaczyc zasilacz ~5V do zlacza VCHG i baterie LiION ~3.7V do VBAT bez wiekszych problemow?
    Pytam poniewaz podczas studiowania aplikacji SIM300 doszedlem do punktu w ktorym pisze ze na VCHG trzeba podac zasilanie 5.0-5.25V z ograniczeniem 650mA.
    czy jesli podam zasilanie bez ograniczenia pradu to moze dojsc do uszkodzenia SIM300 lub Baterii??

1. Każdy rozsądny człowiek właśnie tak podłączą SIM300 jak opisałeś. Ale i są tacy co konsekwentnie na Vbat podłączają zasilacz pytając się dlaczego się resetuje dlaczego sie nie loguje, dlaczego.....

2. Instrukcja podaje nie mniej niż 650mA na VCHG, zobacz co napisałem na zamieszczonym obrazku na początku tego tematu masz tam wyjaśnienie
    dj_max84
    Poziom 13  
    takie podlaczenie wydaje sie byc rozsadnym bo nawet przy braku zasilania zewnetrznego (z zasilacza) SIM300 nadal dziala (po podlaczeniu zasilacza nie tracimy czasu na poszukiwanie sieci i nie trzeba przeprowadzac wstepnej konfiguracji).
    co sadzisz o podpieciu AVR i LCD pod ta sama baterie przez jakis LDO np 3.3V? czy moze lepiej uzyc VDD_EXT (60mA) na SIM300 tylko ze wtedy najpierw musimy wlaczyc SIM300 zeby sie tam pojawilo napiecie...

aha i w datasheet jest
    "- Charging current limitation: 650mA"
    wiec myslalem ze to max prad ladowarki (ze niby uklad nie ma wewnetrznego ograniczenia pradu)
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  
    Zależy co chcesz osiągnąć. Ja stosuje atmege L lub V wówczas zasilanie mam z aku na Vbat. Jeśli LCD ruszy na 3.4V-4.2V to można tak podłączyć
    dj_max84
    Poziom 13  
    a nie ma problemow ze spadkiem napiecia np podczas szukania sieci czy nawiazywania polaczenia? nie resetuje sie AVR? jakie napiecie jest na baterii podczas ladowania? takia jak na zasilaczu czy moze lekko podbite?
    PiotrEtenM500
    Poziom 19  
    Przeczytaj temat od początku wszystko było wyjaśnione i poruszone
    lisek_lichu
    Poziom 11  
    A ja mam pytanie odnoście AGND. W datasheet jest wyjaśnione to jako Analog Ground.
    Czy AGND można podłączyć do GND?

W rozdziale "Audio Interfaces" też nic nie wspominają o AGND. Do czego ten pin służy i czy jest potrzebny do podłączenia mikrofonu i słuchawki.

W schemacie jest uwzględniony ale podłączenie nic nie wyjaśnia.

Co oznaczają elementy wskazane czerwonymi strzałkami [ESD ANTI]?

Dlaczego w Sim300C jest możliwość przyłączenia dwóch mikrofonów i dwóch słuchawek? MIC1 i MIC2 oraz SPK1 i (SPK2 - pomocniczy).

I ostatnie pytanie: Jaką funkcję pełni Differential layout i o co w tym chodzi?

pozdrawiam Szymon
    szalenstwo
    Poziom 10  
    1. AGND podłączamy do GND.

2. ESD - diody przeciw przepięciowe, chronią przed ladunkiem elektrostatycznym np. z dloni.

3. Dwie sluchawki: jeden glosnik "do ucha" a drugi tak zwany loud speaker.

4. Diferential layout, chodzi o to by dlugosc scieżek była taka sama między SPK_P i SPK_N
    namlooc
    Poziom 15  
    PetrolGda napisał:
    Problem rozwiązany

Mam podobny problem ale z GSM sim548c, prosze zajrzyjcie do mojego tematu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=8443136#8443136

problem rozwiazany: nie podlaczylem RTS do masy ;)
    lisek_lichu
    Poziom 11  
    Witam,

mam mały problem.
    Zbudowałem urządzenie według schematu tak jak podał PiotrEtenM500.

oto mój schemat:

do pinów BAT_IN podłączam baterię z telefonu komórkowego: 950mAh, 3.6V
    do pinów CHG_IN podłączam ładowarkę od komórki (od tej baterii - K550i)
    na wejściu podłączyłem kondensator 470uF LOW ESR

Gdy podłączę baterię i przytrzymam przycisk switch aby uruchomić urządzenie zapala mi się dioda STATUS [pin 19] i świeci stale natomiast dioda NET_STATUS [pin16] w ogóle nie świeci.
    Ze specyfikacji wynika że jeśli dioda NET_STATUS nie świeci w ogóle to "SIM300c is not running" ale dioda STATUS [pin 19] się świeci. Dodatkowo na pinie VDD_EXT [pin 15] mierzone napięcie wynosi 2,9V co oznacza że system jest włączony.

Gdy podłączyłem moduł do komputera przez układ max232 to GSM milczy. Nie odpowiada na żadne komendy. Połączenie na pewno działa poprawnie ponieważ komunikuje się za jego pomocą z mikrokontrolerami. Odpiąłem teraz piny txd i rxd od mikrokontrolera i chciałem podłączyć do GSM ale on milczy.

Karta sim nie posiada SIMLOCKa i jest sprawna bo sprawdzałem ją w telefonie.

Testowałem wszystkie połączenia (luty) i są prawidłowe - żadnych zwarć podczas lutowania.

Ktoś wie w jaki sposób można ruszyć ten moduł do działania?

pozdrawiam szymon
    jousto
    Poziom 16  
    Jak miałem podłączoną kartę SIM w taki sposób jak na schemacie który podałeś to też nie chciał mi się logować. Zastosowałem taki schemat połączeń karty SIM do modemu jak na poniższym schemacie http://www.olimex.com/dev/images/PIC/PIC-GSM-sch.gif

co prawda tam jest zastosowany SIM300D ale to sobie odpowiednio zamienisz.
    Sprawdź multimetrem napięcie zasilające kartę SIM na nóżce SIM_VDD powinno być około mam ciągle napięcie 3V jak jest około 1,8V lub zero to niedobrze nie będzie się logował.
    Osobna sprawa to komunikacja poprzez MAX, proponuję uruchamiać to stopniowo, najpierw sprawdź czy działa ci sama konwersja napięcia odłącz MAXa od modemu, zewrzyj końcówki 9 i 10 układu i sprawdź w oknie terminalu w kompie czy wraca echo komendy którą wydasz. Jak wraca to podłącz z powrotem i próbuj synchronizacji modemu z terminalem.

Dodano po 2 [minuty]:

Poza tym wywal ten dzielnik napięcia na R7 i R8 bo dodatkowo obniżasz napięcie i tu może być pies pogrzebany.
    lisek_lichu
    Poziom 11  
    PiotrEtenM500 dnia 07 Lis 2009 11:48 napisał:

Cytat:
    na schemacie wyżej narysowałem Tobie, ze na lini RX SIM300 ma być mostek
    podając 5V uszkodzisz modem

dlatego zastosowałem ten mostek.

Jeśli modem GSM zasiliłbym napięciem 4V a resztę napięciem 5V to wtedy mostek powinien chyba być. Natomiast jeśli zasilę modem GSM i np mikrokontroler lub MAX232 tym samym zasilaniem 4V top mostek nie jest potrzebny tak ja to rozumiem.
    kubus_puchatek
    Poziom 18  
    PODPOWIEDŻ: modem nie gada i nie będzie!!!
    Przyczyna?? Wyprowadzenia modemu trzeba podłączyć zgodnie z RS232 - NULL-MODEM a jak patrzę na schemat to tylko RX i TX są podłączone......
    Efekt?? Modem cały czas odbiera sygnał "Nie nadawaj do mnie bo ja mam pełny bufor i i tak zgubię dane" modem słucha i milczy jak zaklęty.
    lisek_lichu
    Poziom 11  
    Modem zaczął działać już jakiś czas temu testowałem oscyloskopem napięcia i okazało się ze miałem odwrotnie wlutowaną diodę LED i po prostu nie dawała żadnych sygnałów :D

kubus_puchatek napisał:
    PODPOWIEDŻ: modem nie gada i nie będzie!!!

modem gada w takim schemacie jak zamieściłem powyżej. Używam i wszystko jest OK.

Ale zastanawiam się nad tym co piszesz. Bo w końcówce DB-9 mam połączone zgodnie z NULL-MODEM ale nie połączyłem tak w modemie GSM. Bez tego działa dobrze ale może warto tak samo połączyć wyjścia w modemie?
    Czyli mówisz żeby w modemie podłączyć tak jak w wyprowadzeniach końcówki DB-9?
    DCD połączyć do DTR oraz RTS do CTS? brak tylko pinu DSR w modemie GSM.

pozdrawiam Szymon
    kubus_puchatek
    Poziom 18  
    Wyprowadzenia modemu trzeba połączyć w null modem. jeśli tego nie zrobisz to na ślepo musisz wysłać komendę wyłączenia kontroli sprzętowej łącza szeregowego. Ale jak wysyłanie na ślepo nie zadziała to nie wiesz co jest grane. Dlatego połącz wyjścia sterujące łącza szeregowego modemu w NULL MODEM.
    namlooc
    Poziom 15  
    Ja korzystam z modemu Sim548. Przy polaczeniu z komputerem lub mikrokontrolerem wystarczy TX,RX oraz GND przy czym RTS modemu musi byc zwarte do masy. Takowe zwarcie do masy RTS'a powoduje wylaczenie flow control i polaczenie null modem staje sie zbedne.

Nie wiem jak to sie ma do sim300d...
    kubus_puchatek
    Poziom 18  
    ja mam na biurku modem jakiejś firmy nawet nie wiem jakiej bo to z firmy w Warszawie dostałem szybką paczką i jak na linuksie nie włączę w minicom-ie kontroli sprzętowej to wcale nie gada. podobnie miałem z modemem Motoroli. To zależy wyłącznie od producenta.
    janbabinicz
    Poziom 8  
    Mam nadzieję, że admin nie uzna tego jako reklamy.
    Sam staram się odpalić SIM300.
    Aktualnie wspieram się październikowym numerem Elektroniki Praktycznej.
    Jest tam projekt z wykorzystaniem tego modułu. Co prawda mikrokontroler z rdzeniem ARM7, ale wiele można podpatrzeć.

Pzdr
    kubus_puchatek
    Poziom 18  
    Apropos SIM300. wszystkie SIMCOM-y majądość piękny zwyczaj który pozwala sprawdzić czy są poprawnie podłączone i czy żyją.
    jak żyje a ma antenę i właściwe napięcia zasilające to ledem "puszcza oczko". Zaś podłączenie i sprawność podłączenia najprościej sprawdzić powoli mu obniżając napięcie zasilania. Wtedy wyśle po RS-ie komunikat że za mało mu napięcia do działania i się wyłączy. Jak nei dostaniesz komunikatu to źle podłączyłeś.
    pawel129
    Poziom 16  
    czy mógłby ktoś mnie poratować i wytłumaczyć łopatologicznie, jak zrealizować krok po kroku odbiór potwierdzeń od sim300d i ich analizę ?

piszę program w fastavr, delikatnie różni się od bascoma, nie posiada kilku komend.

dlatego zależałoby mi na słownym opisaniu algorytmu zasady działania odbioru danych z modemu w przerwaniach, tak aby najłatwiej to zrealizować.

Drugi dzień zmarnowałem na szukaniu na elektrodzie i googlach informacji i nadal nic :(

Czy muszę coś ustawiać w modemie odnośnie kontroli przepływu, null modemu, jeśli używam do komunikacji z ATmega8 tylko Rx Tx GND ? Chodzi mi o to czy muszę zmienić ustawienia fabryczne.
    namlooc
    Poziom 15  
    pawel129 napisał:
    czy mógłby ktoś mnie poratować i wytłumaczyć łopatologicznie, jak zrealizować krok po kroku odbiór potwierdzeń od sim300d i ich analizę ?

Nikt ci nie odpowie na to pytanie 'krok po kroku'. Pytalem pare razy o to na forum tez i ludzie pisali ze bufor kolowy + parser. Bufor kolowy prosty, parser to juz prawie jak bys kompilator pisal.

Odbior znakow zrob na przerwaniu ktore zapisuje do bufora. Co jakis czas kopiuj zawartosc bufora do innego jednoczesnie czysczac poprzedni aby mogly nowe dane przychodzic.
    Do analizy skorzystaj np. z strstr ktore zwraca ci wskaznik na miejsce wystapienia danego wyrazenia, albo zwraca zero jak nie ma go. Poszukaj w manualu modemu wszystkich mozliwosci odpowiedzi na wydawane komendy.
    Ja mam cos takiego i dziala dla GPS-->GPRS. Pewnie duzo danych gubie..ale dziala..
    Predkosci uarta dalem najmniejsze mozliwe i w sumie mam duzo 'czasu' pomiedzy znakami ;)
    gothye
    Poziom 33  
    jak duża jest różnica w schemacie między SIM300d a sim900d ?