Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór anteny TV (dane szczegółowe na zdjęciu)

02 Paź 2009 00:36 3864 10
  • Poziom 11  
    Posiadam obecnie dwa Telewizory i oba korzystają z oddzielnych szerokopasmowych anten siatkowych. Nie jest to najlepsze rozwiązane z racji występowania zakłóceń, poprzecznych pasów, przesunięć sygnału itd. Chciałbym mieć ładny i pozbawiony niedoskonałości obraz. Jest tu wiele doświadczonych osób, które proszę o pomoc. Na cały system nie chciałbym wydać więcej niż 200PLN. Miejsce aplikacji to dach domku jednorodzinnego.
    Na zdjęciu podałem chyba wszystkie niezbędne do doboru dane. Interesujące mnie i możliwe do odbioru kanały w okolicy oraz odległości od nadajników. Niebieską strzałką zaznaczyłem planowany do uruchomienia w marcu 2010r nadajnik telewizji cyfrowej Lębork-Czarnówko z którym mam widoczność optyczną. Dobrze by było, aby instalacja współpracowała przyszłościowo również z tym nadajnikiem.

Dobór anteny TV (dane szczegółowe na zdjęciu)

Proszę o informacje jaki typ, najlepiej model lub kilka z osprzętem byłyby odpowiednie do zaznaczonej lokalizacji.
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    heya1986 napisał:
    Posiadam obecnie dwa Telewizory i oba korzystają z oddzielnych szerokopasmowych anten siatkowych.

To znaczy, że jesteś w stanie odbierać sygnały TV z odległości 16km i 46km . Czy w tych antenach są zainstalowane wzmacniacze. ???
    Cytat:
    Na zdjęciu podałem chyba wszystkie niezbędne do doboru dane.

Ładnie zrobione opracowanie. Wiadomo co i gdzie. :D
    Cytat:
    Niebieską strzałką zaznaczyłem planowany do uruchomienia w marcu 2010r nadajnik telewizji cyfrowej Lębork-Czarnówko z którym mam widoczność optyczną. Dobrze by było, aby instalacja współpracowała przyszłościowo również z tym nadajnikiem.

Jeżeli zasięg optyczny to odbierał będziesz na tzw. widelcu, a anteny do naziemnej cyfry jak i do analogowej to te same anteny.
    Cytat:
    Proszę o informacje jaki typ, najlepiej model lub kilka z osprzętem byłyby odpowiednie do zaznaczonej lokalizacji.

Ja osobiście jestem zwolennikiem anteny ATX-91 a w Twoim przypadku będą dwie sztuki.
    Odwiedź stronę Dipola www.dipol.com.pl .

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Cytat:
    To znaczy, że jesteś w stanie odbierać sygnały TV z odległości 16km i 46km . Czy w tych antenach są zainstalowane wzmacniacze. ???

Tak są
    Cytat:
    Jeżeli zasięg optyczny to odbierał będziesz na tzw. widelcu, a anteny do naziemnej cyfry jak i do analogowej to te same anteny.

Co to jest "widelec"
    Cytat:
    Ja osobiście jestem zwolennikiem anteny ATX-91 a w Twoim przypadku będą dwie sztuki.

Polecana przez Ciebie antena jest na kanały 21-60. Może to przeoczyłeś ale TVP1 mam na k10. Czy na niej również uda mi się odbierać ten kanał? Czy może potrzebuje antenę VHF ATV5/9-11? Inną kwestią jest to, że po wejściu DVB-T będzie zbędna.

Ma Pan może jakieś doświadczenie z anteną Telmoru ASR-860P25 :?:

Mógłbyś może jeszcze doradzić mi o jakiej sile wzmocnienia dobrać przedwzmacniacze antenowe:?: Bez siły sygnału to można wróżyć, ale może coś z doświadczenia na tą odległość :?:
  • Poziom 12  
    Ja bym zaproponował na odbiór z Chwaszczyna antenę logarytmiczno-periodyczną LOG2-69 DIGITAL, obejmie ona zarówno k.10 jak i 37 i 57. Do odbioru ze Skórowa wybrałbym antenę DIPOL 16/21-69 DVB-T, którą później bym przestawił na nowo uruchomiony nadajnik cyfrowy. Do tego sumator antenowy na dachu np. ST 1-60, oraz rozgałęźnik na dwa telewizory w mieszkaniu np. RI-2/1 F. Wzmacniacza na razie bym nie dawał.
  • Specjalista elektryk
    Widelec to jeden z elementów zastawy stołowej.

Nie na temat.
    Regulamin pkt. 8.4 . [SP5ANJ]
  • Poziom 11  
    :D a w technologii RTV :?:
  • Specjalista elektryk
    W tym wypadku też :)
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    heya1986 napisał:
    Co to jest "widelec"

Przepraszam za użycie "slangu" radiotechnicznego, ale widelcem nazywa się sztućce, które zawsze można dopasować do odbioru, każdej częstotliwości a zysk z tego jest żaden i zawsze ujemny (np. -40dBd). :D
    Pojecie anteny jako "widelca" znaczy, że antena jest "do niczego" . :cry:
    Cytat:
    Mógłbyś może jeszcze doradzić mi o jakiej sile wzmocnienia dobrać przedwzmacniacze antenowe

Wzmacniacze wzmacniają sygnał i ich wzmocnienie jest podawane w dB (skala logarytmiczna) a pojęcie "siły" tych sygnałów ma się nijak do wartości w dB (stosunek poziomów sygnału wej./wyj.). :cry:

Im większa wartość podawana w dB , tym większe wzmocnienie sygnału. :D

Pozdrawiam.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    heya1986 napisał:
    (...) Polecana przez Ciebie antena jest na kanały 21-60. Może to przeoczyłeś ale TVP1 mam na k10. Czy na niej również uda mi się odbierać ten kanał? Czy może potrzebuje antenę VHF ATV5/9-11? Inną kwestią jest to, że po wejściu DVB-T będzie zbędna. (...)

A jaki odbiór miałeś z Chwaszczyna na tej szerokopasmowej? Może warto ją zostawić, ustawiając prosto na nadajnik? Dołożyć kierunkową na Skórowo Nowe, do tego oczywiście odpowiednia zwrotnica i później rozdzielacz do podziału sygnału na 2 TV. Obawiam się, że innym sposobem nie zmieścisz się w zaplanowanym budżecie, gdyż potrzebowałbyś w sumie 3 anten.
  • Poziom 11  
    Odbiór mam na jednym TV przyzwoity na drugim tragiczny od ostatniego czasu. Jak będę w Lęborku zrobię zdjęcia i przedstawię. Jak mam kupować nowy wzmacniacz czy antenę do drugiego TV to wolę kompleksowo zrobić porządnie całą instalacje.
    Z drugiej strony niedługo 31.03.10 wejdzie TV cyfrowa i robienie instalacji na 1,5roku...? Mam jeden odbiornik LCD 37” i Kineskop 29”. Żaden nie ma tunera MPEG4, dekoder ok. 300-400PLN, kolejny pilot. Do tego u góry jest dekoder Cyfrowego Polsatu. Jakby można było go podzielić rozsądnym nakładem środków problem by zniknął. A tak abonament RTV i tak trzeba płacić, płacić Cyfrowemu Polsatowi, kablówka nie sięga, brakuje ok. 400m i bądź tu mądry. Chyba w końcu skłonie się ku rozwiązaniu: 1 antena do TV regionalnej i Polsatu, ta co jest szerokopasmowa może być, dodatkowy konwerter do anteny SAT i dekoder z TNK. Na dole Babcie uszczęśliwię TV Trwam i przynajmniej to rozwiązanie będzie aktywne do 31.10.2016r.
  • Poziom 13  
    witam.przeczytałem i w sumie to zgadzam sie z wami i nie zgadzam. mam inny problem może ktoś coś podpowie- więc problem polega na tym ze mam zwykłą antene siatkową z wzmacniaczem i zasilaczem antenowym z separatorem. i tu niby wszystko jest ok. gdy włączę tv tvp1-2 odbieraja ok przełączanie po kanałach nie zmienia nic w jakośći odbioru natomiast gdy wrzucę polsat jest lipa-muszę wtedy wyjąć z gniazda tv wtyk separatora kabla anteny nastepnie go wetknać spowrotem i wtedy polsat gra jak ta lala-2 sposób to wyszukać ponownie polsat z pasma ( dostroic tv )( ponownie wyszukać kanał) i wtedy terz jest ok. pytanie brzmi co jest nie tak że tv gubi jakość tylko na polsacie?padło coś w tv dla pasma kanału polsat czy wina elementów anteny?

Bezwzględnie proszę poprawić swój wpis tak , aby był zgodny z regulaminem pkt. 15 .
    Zdania zaczynamy Wielką literą a po "kropce" robimy spację, tak aby nam się lepiej czytało. :!:
    [SP5ANJ]