Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa próżniowa do subwoofera

all4you_9 02 Paź 2009 09:32 1824 19
  • #1 02 Paź 2009 09:32
    all4you_9
    Poziom 19  

Na wstępie wybaczcie jak zaniżam poziom forum.
    Już dawno chodziło mi po głowie, czemu nie stosuje się w obudowach zamkniętych próżni.
    Jak wiadomo w tego typu obudowach daje się różnego rodzaju materiały(watolina, gąbka...) tłumiące tylna falę z głośnika. W próżni dźwięk się nie rozchodzi, więc było by to najlepsze rozwiązanie. Poruszenie membrany wymagało by dużej mocy.
    Ktoś spotkał się z takim tematem :?:

PS: Może inny płyn zamiast powietrza i próżni :?:

0 19
  • #2 02 Paź 2009 09:40
    Runcajs
    Poziom 25  

Dla mnie temat bez sensu, po pierwsze wątpię żebyś potrafił wytworzyć próżnie w skrzyni a następnie włożyć do niej głośnik. Po drugie jak byś już go wlozyl to bardzo dobrze uszczelniony by musiał być, a po trzecie czy aby pod kopułka na cewce niema delikatnych szparek? Wg mnie z czasem sub próżniowy by Ci się rozpruznil a jeszcze jedno byś spalił cewkę od przegrzania ponieważ z braku powietrza nie miała by się czym chłodzi. A co do płynów to one są znowu nie bardzo rozciągliwe i głośnik by nie pracował tak samo jak byś wytworzył próżnie za głośnikiem a przed nim nie to membrana by sie nie ruszała gdyż za duże ciśnienie by miała z jednej strony. Filozofie na miarę oskara tylko po co one? Poczytaj trochę książkę od fizyki i o właściwościach gazów/cieczy oraz może coś o próżni zahacz.

0
  • #3 02 Paź 2009 09:45
    fuutro
    Poziom 43  

Były spore problemy z podtrzymaniem jej - takie uszczelnienie to było by coś i to nawet strasznie kosztownego. Taki poziom ciśnienia zassał by do tyłu membranę i raczej nie puścił. Na dodatek powietrze wewnątrz skrzyni pełni też rolę dodatkowego resora. Danie płynu nie pomogło by w ogóle, bo albo głośnik zamókł by albo tylko została wypchnięta membrana na zewnątrz. Inny gaz niż powietrze? co to da? W razie nieszczelności i tak się w końcu wszytko zmiesza z otoczeniem.

0
  • #4 02 Paź 2009 09:45
    all4you_9
    Poziom 19  

Runcajs
    Można wypompować po złożeniu przez zawór, z uszczelnieniem nie widzę problemu. Co do kopułki itd, myślałem o specjalnym głośniku stworzonym na takie potrzeby. Cewka na coś jest nawinięta więc można zastosować materiał przewodzący ciepło, po za tym czepiło też promieniuje, więc jakaś tam część "ucieknie".

fuutro napisał:
    ...Danie płynu nie pomogło by w ogóle, bo albo głośnik zamókł by albo tylko została wypchnięta membrana na zewnątrz. Inny gaz niż powietrze? co to da? W razie nieszczelności i tak się w końcu wszytko zmiesza z otoczeniem.

Gaz też jest płynem.
    W innym medium (gaz ciecz), fale rozchodzą się z inną prędkością, co zapobiegało by nakładaniu się fal (podobnie działa bassreflex).

0
  • #5 02 Paź 2009 09:50
    fuutro
    Poziom 43  

Rozwiązanie w sam raz dla astronautów. Byłby tylko problem z określeniem objętości obudowy ;)
    Nijakiego sensu to nie ma, inna sprawa zachowanie szczelności obudowy.

0
  • #6 02 Paź 2009 09:53
    Runcajs
    Poziom 25  

Jak dla mnie książka od fizyki na początek a potem Twoje wątpliwości same się rozwiążą :)

0
  • #7 02 Paź 2009 09:57
    all4you_9
    Poziom 19  

Złóżmy że nie było by problemu ze szczelnością. W końcu technika idzie do przodu. Czytałem książki od fizyki.
    Pojemność obudowy nie miała by znaczenia przy próżni, czyli jak najmniejsza.

PS: Wziąłem pod uwagę że dźwięk przenosi się częściowo przez ścianki obudowy.

0
  • #8 02 Paź 2009 10:01
    Runcajs
    Poziom 25  

Ale podstawowe pytanie w jakim celu robić coś takiego związanego na pewno z dużym nakładem pracy i pieniędzy.

0
  • #9 02 Paź 2009 10:04
    all4you_9
    Poziom 19  

Runcajs napisał:
    Ale podstawowe pytanie w jakim celu robić coś takiego związanego na pewno z dużym nakładem pracy i pieniędzy.

Chociażby do zminimalizowania odbudowy.

0
  • #10 02 Paź 2009 10:11
    Runcajs
    Poziom 25  

Wg mnie to jest rozmowa bez przyszlosci bo sprubuj wpompowac do suba powietrze pod ciśnieniem 1 atmosfery i spróbuj :) Jeśli będzie grało i nie rozdmuchnie glosnika to kto wie;po

0
  • #11 02 Paź 2009 10:13
    slvestr
    Poziom 32  

A jaki jest sens tego skoro głośnik ma wytwarzać ciśnienie akustyczne (spręża powietrze wewnątrz obudowy) przez to słyszymy dźwięk. Jeżeli będzie próżnia to nie będzie żadnego ciśnienia, a głośnik będzie się poruszał swobodnie (tak mi się wydaje). Jak nie to poprawcie mnie.
    Druga sprawa co do spalenia cewki z przegrzania w próżni nie ma tlenu więc spalanie nie następuje.

0
  • #12 02 Paź 2009 10:15
    all4you_9
    Poziom 19  

Już pisałem że głośnik i cała konstrukcja była by do tego przystosowana, a ty sugerujesz żeby to robić na "tradycyjnym" głośniku.

0
  • #13 02 Paź 2009 10:17
    fuutro
    Poziom 43  

Nie chodzi o to, że cewka stanie w ogniu tylko o fakt zniszczenia izolacji drutu i powstanie zwarć oraz przepalenie się tego drutu.

0
  • #14 02 Paź 2009 10:21
    all4you_9
    Poziom 19  

fuutro napisał:
    Nie chodzi o to, że cewka stanie w ogniu tylko o fakt zniszczenia izolacji drutu i powstanie zwarć oraz przepalenie się tego drutu.

No dobra uprośmy: załóżmy że cewka wytrzyma (nadprzewodnik itp)

slvestr napisał:
    A jaki jest sens tego skoro głośnik ma wytwarzać ciśnienie akustyczne (spręża powietrze wewnątrz obudowy) przez to słyszymy dźwięk. Jeżeli będzie próżnia to nie będzie żadnego ciśnienia, a głośnik będzie się poruszał swobodnie (tak mi się wydaje). Jak nie to poprawcie mnie.
    Druga sprawa co do spalenia cewki z przegrzania w próżni nie ma tlenu więc spalanie nie następuje.

Z jednej strony będzie tłumiony tam gdzie stosuje się materiały tłumiące - na początku opisałem

0
  • #15 02 Paź 2009 10:40
    Grzegorz Siemienowicz
    Poziom 36  

Witam
    Najłatwiej sprawdzić co by się działo gdyby z tyłu membrany wytworzyć próżnię.
    Do tego celu będzie potrzebny głośnik oraz rura o średnicy takiej jak średnica zewnętrzna głośnika i jakiejś długości.
    1) Głośnik stawiamy magnesem do dołu na płaskiej powierzchni;
    2) Na membranie aby nie zniszczyć głośnika kładziemy folię;
    3) Do kosza od góry przymocowujemy pionowo rurę i uszczelniamy połączenie silikonem;
    4) W tej chwili jeszcze od dołu i góry membrany działa takie samo ciśnienie (około 1000 hPa) aby dowiedzieć się jak zachowywać się będzie głośnik jeśli wytworzymy różnicę 1000 hPa należy wytworzyć taką różnicę. Nacisk 1 hPa wytwarza słup wody o wysokości 10,19 mm. Więc aby zwiększyć ciśnienie nad membraną dwukrotnie (o 1000 hPa) należy wlać tyle wody aby słup miał 1000 x 10,19mm = 10,19 metra.
    5) Sprawdzamy czy nasza rura ma taką długość. Jeśli nie należy ją przedłużyć;
    6) Nalewamy wody do rury;
    7) Podłączamy wzmacniacz i sprawdzamy po dostarczeniu jakiej mocy nasza membrana wychyli się o np. 5 mm :D .
    A teraz czekam na fotorelacje z tego doświadczenia.

PS
    Zapomniałem jeszcze dodać (może się przyda)
    Jeśli do doświadczenia wykorzystamy głośnik np. o średnicy 30 cm należy przygotować odpowiednią ilość wody. Można to łatwo obliczyć ze wzoru
    Π * D² / 4 ≈ 0,07 m²
    Objętość ≈ 0,7 m³
    Masa wody ≈ 700 kg

0
  • #16 02 Paź 2009 10:41
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

Aby zacząć rozważać takie zagadnienie należałoby najpierw ...znaleźć głośnik do takiej obudowy. Nie słyszałem by takie istniały, choć skonstruowanie "szczelnego głośnika" raczej nie należałoby do technologicznie trudnego zadania.
    Wszelkie znane mi zagadnienia dotyczące elektroakustyki rozważane są w środowisku gazu zwanego powietrzem :D . Niemniej jednak temat wcale nie jest ...bezsensowny (znalazłoby się wiele "durniejszych" :D ) .
    Na koniec przyznaję się bez bicia ... za malutki jestem by zacząć rozważania na ten temat.

0
  • #17 02 Paź 2009 11:50
    mskojon
    Poziom 31  

Przecież to totalny nonsens, próżnia czyli ciśnienie bliskie zeru - wciągnęłoby membranę do środka nie dając się jej poruszyć ani odrobinę - głośnik odrazu by się spalił i by w ogóle nie grał. A prawdopodobnie taka różnica ciśnień rozerwałaby membranę głosnika w ułamku sekundy

0
  • #18 02 Paź 2009 12:26
    wasylwek
    VIP Zasłużony dla elektroda

Matko jedyna :D .
    Tak sobie odpaliłem google:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Pr%C3%B3%C5%BCnia

Zależy jeszcze jaka próżnia :D niska, średnia ...doskonała ?

Jak mówi mskojon sam fakt (już od początku mi coś nie pasowało) istnienia 2 różnych środowisk po każdej ze stron membrany to...klapa :D.
    Miłego dnia.
    Prosimy o inny zestaw pytań :D .

0
  • #20 02 Paź 2009 22:35
    bmw_e36_coupe
    Poziom 21  

Myślę, że efekt akustyczny takiego głośnika, byłby podobny do tego jaki wytworzyłby głośnik z górnym zawieszeniem wykonanym z grubego drewna...czyli żaden.

0