Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena do Nadajnika UKF Stereo 20mW-konstrukcja

16 Cze 2004 23:13 3158 15
  • Poziom 11  
    Witam- zbudowałem sobie koder stereo oparty na BA1404.
    Jest lekko "dopalony" dwoma BF240.
    To moje pierwsze kroki w radiówce i nie wiem jaką zastosować antenę- jak ma być zbudowana.
    Proszę o jakiekolwiek wskazówki.
  • Poziom 14  
    Na początek wystarczy zwykły dipol... wyjście tego urządzenia połączyć kablem 50ohm-owym do anteny (dipola) Dipol składa się z dwóch ramion, długości (dwóch ramion) równejw przybliżeniu:

300/4f

gdzie f to częstotliwość sygnału,

A więc do żyły gorącej (środkowe) dołączasz jeden odcinek przewodu, rurki, pręta.. :) a do ekrany drugi taki element. Odległość prętów od siebie ok 1cm.
    Rurki powinny być ustawione:

__________ 1cm _____________

To najprostsza antena, ale skuteczna, do pierwszych eksperymentów będzie :)
  • Poziom 21  
    To będzie nie dopasowany dipol. Dipol półfalowy otwarty ma impedancję ok 70om i dlatego powinno sie go zasilać kablem koncentrycznym 75om i do tego powinien być symetryzator 1:1. Taki symetryzator ma długość falową 1/4 i jest zrobiony z odcinka przewodu koncentrycznego np. tego co zasilamy nim antene. Jak już mamy odmierzony taki odcinek należy z dwóch stron zewrzeć masę z gorącym, wtedy jeden jego koniec dołączamy do punktu w którym łaczy sie żyła gorąca z dipolem, a drugi koniec prowadzimy wdłóż przewodu zasilającego i na długości 1/4 podłączamy go do ekranu. Ramiona dipola nie mają dokładnie długości 1/4 ponieważ należy jeszcze uwzględnić odstęp miedzy nimi który wynosi przy tej częstotliwości ok. 2 - 3 cm i długość 1/2 to jest juz razem z odstępem. Jak łatwo zauważyć dipol jest anteną zwartą przez symetryzator, ale tylko dla prądu stałego oraz częstotliwości nie rezonansowych anteny, więc nie ma się o co martwić. Taka sama antena bez symetryzatora pracuje o wiele gorzej, wiem to z własnego doświadczenia :) Oczywiście wszystkie połączenia należy wykonać z dużą dokładnością jak i należy zwrócić uwagę, aby wyliczone elementy anteny zgadzały się. Trzeba także uwzględnić jeszcze współczynnik skrócenia dla elementów anteny, uniwersalna wartość wynosi ok. 0.96. To chyba narazie tyle, pozdrawiam i miłej zabawy :)
  • Poziom 32  
    A może po prostu wykorzystać zwykłą antenę samochodową. Długość takiej anteny powinna być 1/4 długości fali uwzględniając dodatkowo współczynnik skrócenia sugerowany przez qmc. Taka antena powinna być zamontowana na kawałku blachy, która będzie przeciwwagą. Doprowadzenie sygnału przewodem koncentrycznym. Antena taka nie ma zysku, w związku z tym nie należy spodziewać się rewelacji. Zaletą jest to, że można ją szybko zrobić i do pierwszych eksperymentów powinna wystarczyć.
  • Poziom 14  
    Miałem dipol otwarty zasilany bezpośrenio kablem koncentrycznym 50ohm i sprawował się znakomicie na 2m, bez symetryzatorów... SWR ok 1,3 .. bo nie wiem jak dokładny to przyrząd. Pracoałałem na takiej antenie przez 3 lata i jak na dipol to było znakomicie. W literaturze z dipolami jest różnie... jedni zalecają stosowanie symetryzatorów inni uważając je za niepotrzebne. Zgodnie z teorią powinny być, ale nie sa konieczne. Podobnie dla dipola otwartego, którego impedancja wg teori wynosi 300ohm. Co do współczynnika skrócenia jest to prawdą oczywiście, ale to zależy od wielu czynników i dokładnie stroić i tak trzeba z reflektometrem i przycinać do uzyskania najmniejszego współczynnika SWR. Na początek jednak te 0,95 m wydają się faktycznie być najrozsądniejsze :)
  • Poziom 11  
    Dzięki za podpowiedzi.
    Z jakiego materiału powinny być wykonane pręty i jaka konkretnie powinna być ich długość dla częstotliwości nadajnika 88,5mhz a jaka dla 99mhz?
  • Poziom 32  
    Musisz określić o jakie pręty Ci chodzi. Jeśli o długość pręta anteny 1/4 długości fali, to w przybliżeniu jest to (300/f/4)x0,96 gdzie f jest to czestotliwość w MHz. Dla 88,5 MHz będzie to 0,81m, natomiast dla 99MHz będzie to 0,73m. Dokładne dostrojenie tak jak to napisał _Ho_in:)ka_ powinno odbywać się w rzeczywistym układzie przy pomocy reflektometru. Do wykonania takich anten z reguły używa się prętów mosiężnych ze względu na łatwość obróbki, ale można użyć innych materiałów. Jak wyżej wspomniałem wdzięcznym materiałem wyjściowym jest antena samochodowa.
  • Poziom 14  
    Mosiądz jest faktycznie dobrym materialem, jest jednak dość drogi. Jeżeli nie masz takiego miateriału, to można użyć prętów, bądż rurek aluminiowych, są lekkie, nie obciążają niepotrzednie masztu, choć przy takich wymiarach i jednym dipolu to nie ma takiego znaczenia :), ostatecznie można zastosować rurki miedziane, np. takie do instalascji CO, ale miedzi ogólnie się nie poleca...
  • Poziom 11  
    Dzięki za info , na początek chuba faktycznie zacznę od anteny samochodowej.
  • Poziom 26  
    mysle ze przy tej mocy nie ma potrzeby robienia tego bardzo dokladnie, symetryzator tez nie jest konieczny. owszem, czesc mocy 'przepadnie', ale nie bedzie na tyle duza zeby narobic klopotow i chyba te "dopalki" nie zapewnia dobrego dopasowania... najprosciej bedzie chyba zastosowac aluminium, jest dosyc latwo dostepne i niezbyt drogie, no i latwe w obrobce. ale jak juz pisano powinna wystarczyc zwykla antena samochodowa... jesli juz chcesz dipola, to warto by go bylo zrobic z regulowanymi ramionami (rurka w rurce) i przy ich pomocy dokladniej dostroic (najlepiej jak sie da)
    pozdrawiam i zycze powodzenia w zabawie :)
  • Poziom 10  
    moglby ktos dac jakis rysunek takowej anteny i z czego ma byc wykonany łacznik pretow?Mam jeszcze jedno pytanie.Posiadam nadajnik na schemacie veroniki 1 Wat.Moglbym tranzystor ktory odpowiada za moc zastapic jakims mocniejszym?Jezeli tak to jakim prosze o symbol i czy wiaze sie to z jakims innym napieciem>pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Zastosowałem antenę od TV14"- ma dwa ramiona teleskopowe- ok 70cm każde. Czy powinny być rozchylone pod kątem 180st, a może pod innym?
    Osiągnąłem mały zasięg-ok30m. Może ktoś dysponuje schematem jakiejś prostej dopałki do 1km max. z ogólnie dostępnych i niedrogich elementów.
    (w moim nadajniku siedzą dwa BF240 ale chyba coś nie dają rady-może źle dopasowałem rezystorki?)
  • Poziom 35  
    Remo napisał:
    Zastosowałem antenę od TV14"- ma dwa ramiona teleskopowe- ok 70cm każde. Czy powinny być rozchylone pod kątem 180st, a może pod innym?
    Osiągnąłem mały zasięg-ok30m. Może ktoś dysponuje schematem jakiejś prostej dopałki do 1km max. z ogólnie dostępnych i niedrogich elementów.
    (w moim nadajniku siedzą dwa BF240 ale chyba coś nie dają rady-może źle dopasowałem rezystorki?)

? mały ? ja na swoich 20mW w tereznie zabudowanym (antena na 2 pietrze) a sa budynki wyzsze mam zasieg 600m
  • Poziom 11  
    Myślisz Avatar że przyczyna tkwi w antenie, czy źle dobranych parametrach pracy tranzystorów BF240?
  • Poziom 26  
    ja bym sprobowal z inna antena, sam mam cos zrobionego z takich teleskopow i jest do kitu, niedlugo biore sie za cos lepszego
    mozliwe jest tez ze calosc jest mocno niedopasowana, zrobilbym tam malutka 'dopalke' na 2n2219 lub bc211, schemacik raczej nie bedzie skomplikowany, mozesz przerobic nieco ten http://pink.art.pl/radio/circuit/pa_pod.gif tak zeby zostal ci pierwszy i drugi tranzystor (stopnie wygladaja podobnie wiec nie bedziesz mial problemow), wszystko za l4 odlaczasz i podlaczasz tam trymer miedzy powstale wyjscie i mase i powinno dzialac :)