Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z TV Telefunken chassis 617

16 Cze 2004 23:57 2392 20
  • Poziom 12  
    Telewizor działał idealnie do czasu aż został zalany wodą przez moją pociechę. Trafiło w okolice układu TEA2029C, niedaleko trafopowielacza.Po włączeniu zasilania mrugnie na moment dioda( objaw o ile pamiętam normalny), jednak ekran pozostaje martwy, z głośników słychać ciche buczenie, także z tyłu odbiornika słychać cichy pisk(czy to oznacza że trafopowielacz jest OK?). Jak narazie udało mi się wymienić jeden wybuchowy kondensatorek w zasilaczu. Jeśli ktoś miał do czynienia z tym typem TV, lub miałby ochotę pomóc gdzie rozpocząć dalsze poszukiwania, to z góry dziękuję.
  • Poziom 13  
    Sprawdz miernikiem czy nie blokuje cos przetwornicy na wyjsciu. Jezeli nie to musisz poszukac w usterki w przetwornicy.
  • Poziom 12  
    Dzięki za pomoc, jeśli możesz to opisz dokładniej jak sprawdzić przetwornicę, bo choć jestem po szkole o podobnym profilu, to w praktyce niewiele miałem do czynienia z RTV. Tymczasem sprawdziłem napięcia na wyjściu przetwornicy, i wyglądają ok. tzn. zgodnie ze schematem. Po drodze posprawdzałem też większość tranzystorów w zasilaczu i WN i na miernik są ok, 300 V na elce w zasilaczu chula. Wydaje mi się, że przyczyną może być układ TEA 2029C (był częściowo zalany), ale nie mam czym go podstawić i za nim zdecyduje sie na zakup, chcę sprawdzić inne możliwości. Z góry dziękuję za ewent. sugestie co jeszcze sprawdzić.
  • Poziom 18  
    Witam. jest tak metoda na sprawdzenie TEA 2029C (ale nie zalecana przez specjalistów :) ). Podepnij rezystor 1k5 pod +5V a drugi koniec do nożki (hm, dokładnie nie pamiętam której - gdzieś na układzie TEA jest start generatora - nie mam przy sobie aplikacji) Powinno wystartować wysokie. Jeżeli tak odłącz rezystor i szukaj przyczyny w układzie startu.
    Napisz co wyniknie. Miałem kiedyś telefiunken i tak doszedłem co było grane.
    Powodzenia.
  • Poziom 12  
    Też nie jestem pewien która to nóżka,ale wyczytałem na forum elektrody, że:"W momencie włączenia (zdalne sterowanie), na „rozkaz” z IC IR01 (nóżka3) następuje otwarcie tranzystora TP48, poprzez który, na nóżce 8 IC IL14 (to właśnie TEA 2029C) podane zostaje wstępne napięcie o wartości około 8V. Układ miękkiego startu (Soft-start), o parametrach którego decyduje kondensator CL21 dołączony do nóżki 15 IL14, produkuje impuls dostępny na nóżce 7 tegoż układu scalonego. Szerokość tego impulsu rośnie w funkcji czasu - od momentu włączenia, aż do chwili, gdy osiągnie wartość niezbędną do poprawnej pracy całego odbiornika."
    Jeżeli to ochodzi o n.8 to mam na niej ok.6.5 V, tak więc podawanie 5V przez rezystor chyba nie ma sensu, co ciekawe wg schematu ma tam być 12V. Chyba , że to nie ta nóżka....
  • Poziom 17  
    Po zalaniu jak po burzy .Nie wiadomo, w co trafilo .Najpierw umyj porzadnie druk,a TEA wsadz w podstawke(scalak drogi i trudny do nabycia)
  • Poziom 12  
    Rzeczywiście scalak troszke kosztuje, znalazłem jednak dojście do TEA 2029CV, wie ktoś może czy można go podatawić za TEA 2029C?
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Za C można podstawić CV. Odwrotnie nie bardzo.
  • Poziom 12  
    kolejny malutki sukces, malutki bo telewizor dalej zachowuje się bez zmian tzn. nie startuje, spalony był tranzystor ozn. T29 - BC 639, podpięty jest on od strony bazy przez elektrolit 2u2 i rez. 100 ohm do n.10 TEA 2029C,emiter na mase a kolektor do takiej dużej cewki ozn.LL32, napięcie na tej(10) nóżce to ok.0,3V - wg schematu 1,6V, jest to "Horizontal Output".Spróbuje jeszcze poszperać, ale chyba wszystkie drogi prowadzą do Rzymu , hehe.. tzn.TEA. Jeśli ktoś ma jakieś sugestie, to czekam i z góry jestem wdzięczny.
    Pin 10 TEA2029 to wyjście sterujące stopniem H. Jeżeli poleciał tranzystor i rezystor to na 100% uszkodzony jest TEA. Pin 10 tego układu jest typu otwarty kolektor.
  • Poziom 12  
    Poteciał tylko tranzystor, rezystor jest ok.W miedzyczasie, znalazłem kolejną usterkę: uszkodzony tyrystor DL21 - ESM 740, podpięty bramką przez rezystor(ok) 180 ohm do n.4 (frame output) TEA 2029C,katodą do masy, a anodą wychodzi na trafopow.
    Wymieniłem jednocześnie tyrystor i TEA 2029C, ale niestety nic nie pomogło,płytkę oczywiście wyczyściłem.Wymieniłem także jeden kondensator ozn.CL22-4n7 400V, który na omomierzu nie pokazywał ładowania. Proszę o dalsze sugestie, za wszystkie dotychczasowe bardzo dziękuję, pozdrawiam.
    A ten elektrolit 2,2uF wymieniłeś?
    I sprawdź na pin 10 TEA czy są impulsy
  • Poziom 12  
    elektrolit wymienie jutro,niestety nie mam czym zmierzyć impulsów na pin 10, pomierzyłem za to napięcia na poszczególnych pinach i porównałem ze schematem:
    pin jest ma być
    1 0,55 8,7
    2 0,55 ?
    3 2,15 3 Vpp
    4 5,0 2,8
    5 2,9 3,3
    6 masa
    7 0,1 ?
    8 7,0 12 (startowe-wyczytałem na forum 8V)
    9 1,25 ?
    10 0,3 1,6 (3,7 Vpp)
    11 2,8 1,5
    12 0,2 9,7
    13 1,6 1,6 (3,5 Vpp)
    14 1,2 ?
    15 0,1 ?
    16 0,7 ?
    17 4,55 ?
    18 6,25 11,2
    19 1,2 1,2
    20 0,05 1,1
    21 masa
    22 5,2 5,7
    23 2,30
    25 0,8 ?
    26 2,5 ?
    27 1,55 9,4
    28 0,2 ?
    Jeśli istnieje jakiś sposób sprawdzenia impulsów na pin 10 to proszę o poradę. Dodatkowo sprawdziłem napięcie U2 (143,5 V) podawane przez rez.RL10- 100k i potencjometr PL15 - 22k na pin 9, było ok, ale po trzykrotnym dotknięciu woltomierzem między pot. i rez. słychać było że zadziałał układ zabezpieczenia (pin 28 ) przetwornica się wyłącza, to chyba znaczy, że podmieniony TEA jest sprawny?
    Impulsy sprawdzisz za pomocą oscyloskopu.
    Jakie masz napięcie na pin 28 (wej. dla obwodów ochrony)?
    Zasilacz trzykrotnie próbkuje?

Ale z podanych napięć wynika, że zasilacz nie wyłącza się na wskutek zadziałania zabezpieczenia. Może masz zwarcie po stronie wtórnej?
  • Poziom 12  
    troszke żle mnie zrozumiałeś, już się poprawiam:
    Ad.1 Nie mam oscyloskopu - postaram się pożyczyć.
    Ad.2 Na pin 28 po normalnym włączeniu jest 0,2 V.
    Ad.3 Zasilacz po włączeniu nie próbkuje( włącza się chyba normalnie, bo są wszystkie napięcia), sytuacja taka ma miejsce tylko wtedy, gdy przypadkiem trzy razy pod rząd dotknąłem woltomierzem między pot. i rez. opisany w poprzednim poście, słychać było jakby zadziałał układ zabezpieczenia (pin 28 ) przetwornica się wyłącza (tak mi się wydaje bo napięcie U2 (143,5V) spada do 0, jutro sprawdze czy reszta napięć na TEA też zanika i napiszę. Dzięki za podpowiedzi i poświęcony czas, pozdrawiam
  • Poziom 12  
    podmieniłem ten kondensator CL26-2u2 ale nie pomogło, za to znalazłem rezystor RP42 (1R -wg schematu), co sie jak kondensator ładuje i omomierza na najw. zakresie brakło hehehe... :lol: jutro podmienie i dam znać czy pomogło
  • Poziom 12  
    no i kruca bomba pomogło, a więc padły rezystor+termistor+tranzystor+podmieniony scalak TEA 2029C(chociaż on mógł być dobry)+ przelutowane (na wszelki wypadek) luty koło TEA, (pisze na gorąco), jest wysokie, wyświetla kanały, jak przetestuje reszte do napiesze jak sie naprawa skończyła, pozdrawiam
  • Poziom 12  
    No niestety nie skończyła się, sorry że długo nie pisałem, ale musiałem go na chwile odstawić na bok.
    Teraz TV załącza się normalnie, wyswietlacz pokazuje kanały, można wszystko regulować (na wyświetlaczu), ale nadal brak głosu i na dole ekranu widać jakby białą poświatę, a dookoła niej na pozostałej części ekranu poświatę w formie tęczy trojkolorowej (oczywiście treści obrazu brak), proszę o sugestię co jeszcze mogło w nim paść, z góry dziękuję

PS. Wyczytałem na forum, że taka poświata może mieć miejsce gdy na cewki V poda się napięcie stałe, zmierzyłem więc i rzeczywiście na cewki jest podawane 18 V. Sprawdziłem cały obwód V i nic nie znalazłem poza za niskim napięciem na pin 4 (frame output) TDA2029C jest 0,4 V a powinno 2,8V. Co jeszcze ewentualnie sprawdzić?
  • Poziom 16  
    Witam jesli doszedles co to to prosze o info tez mam taki sam problem i siedze za dlogo juz nad tym z gory dzieki
  • Poziom 12  
    Jeszcze nie, chwilowo ustrojstwo powędrowało na półke, ale dziwnym zbiegiem okoliczności dwa dni temu zrobiłem do niego kolejne podejście z zamiarem: albo naprawie wreszcie albo do wora. Problem napewno leży w odchylaniu V, albo przed TEA 2029 albo zara za, albo w samym TEA (tego podmieniłem ale efektów ni ma, drogi skubaniec-75 zł). Wymienie jeszcze raz tego tyrystora po 10 pinie, bo już sie ni ma czego czepić (znalazłem posty w z których wynika, że lubią być fabrycznie do d..). Jak tyko sie posune dalej, to napisze. Szkoda, że nie mam oscyloskopu, było by łatwiej......, hmm... , nie mam?.... a ... to najwiższy czas se kupić! hehehe, pozdrawiam, jeśli tyko sie uda napisze.
  • Poziom 16  
    Wymien 680nF/250V ten taki co w pionie siedzi u mnie juz pomoglo tzn wsadzilem 1mikro ale ok dziala ;) bo mialem 680 z wylutu ale nie wiedzialem czy dobry i na nim nie dzialal :((