Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet AR-MSC 20 - problem z ciśnieniem

02 Paź 2009 18:40 7775 28
  • Poziom 11  
    Witam

Piec dwu funkcyjny AR-MSC20 (GCO-DP-23/07).
    Po uruchomieniu c.o. ciśnienie zaczyna wzrastać, a gdy wskaźnik zaczyna zbliżać się do 2, to z pieca kapie woda, gdy przejdzie 2 leci coraz mocniej.
    Doszedłem do tego, że kapie z rury do której nic nie jest podłączone z zewnątrz. Na rurze jest zawór bezpieczeństwa Bar 3. Czyli zawór zadziałał prawidłowo (tak myślę).
    Kaloryfery są ciepłe.
    Pytanie: dlaczego ciśnienie rośnie zbyt szybko i za mocno ?

pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Prawdopodobnie brak ciśnienia w naczynku przeponowy ( tylko przu układzie zamkniętym ) lub uszkodzony zawór bezpieczenstwa.
  • Poziom 11  
    Jak wygląda naczynko przeponowe i gdzie się znajduje ?
    Jak uzupełnić powietrzem i gdzie ? Czytałem, ze pompką rowerową, ale nie wiem gdzie to przyłożyć.

Pozdrawiam
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Naczynko przeponowe to taki czerwony baniaczek z tyłu kotła.Od góry ma zaworek. Poprzez ten zaworek dopompuj powietrza.Oczywiście w stanie opisanym przez kol. mirrza. Następnie uzupełnij wodę do 1,2-1,5 bara.
    Obserwuj ciśnienie przez kilka dni.Jeżeli po odpwietrzeniu się układu nadal będzie spadać, to naczynie uszkodzone-do wymiany.

• Moderator na urlopie...
    serwisant73 napisał:

Obserwuj ciśnienie przez kilka dni.Jeżeli po odpwietrzeniu się układu nadal będzie spadać, to naczynie uszkodzone-do wymiany.

... lub, (a raczej) wyciek na instalacji
  • Poziom 11  
    Nie było mnie przez kilka dni, bo szukałem odpowiedniej pompki.
    Prosiłbym o podanie linka do opisu kolegi 'mirrza' w sprawie ciśnienia.

Dzięki :)
  • Pomocny post

Moderator na urlopie...
    Odpowiednia pompka, to samochodowa.
    Czynności:
    -wyłączasz kocioł z zasilania 230V
    -zakręcasz zawory pod kotłem ( o ile są)
    -spuszczasz wodę
    -sprawdzasz ciśnienie na wentylu naczynia przeponowego
    -dopompowujesz do 1-1,5 bara
    -sprawdzasz, czy nie ucieka powietrze z naczynia przez zaworek, którym dobijałeś powietrze
    -dopuszczasz wodę do kotła
    -odkręcasz zawory pod kotłem
    -włączasz kocioł i masz fajnie :D
  • Poziom 11  
    Dzięki za szybką odpowiedź.

"-zakręcasz zawory pod kotłem ( o ile są)"

czy chodzi o zawór główny dopływu wody ?

pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Witam
    Zrobiłem zgodnie z zaleceniami. Niestety nie udało mi się osiągnąć 100% sprawności pieca. Po włączeniu ogrzewania ciśnienie nadal wzrasta, ale w znacznie wolniejszym tempie. Poprzednio dochodziło do 3 jednostek w 10 minut po włączeniu ogrzewania i zaczynało kapać. Teraz dochodzi do 3 w 0,5 godziny i niestety zaczyna kapać. Przy wyłączonym ogrzewaniu na skali jest 1,5. Mimo waszych dobrych rad, pozostaję w kłopocie i niestety niewiedzy.
  • Poziom 25  
    Masz do wymiany naczynko przeponowe.

serwo66 napisał:
    Masz do wymiany naczynko przeponowe.

Nie naczynko, tylko zawór dopuszczający wodę do instalacji CO
  • Poziom 11  
    Pozwolę sobie przesłać dwie fotki.
    Piec od spodu z zaworami oraz rysunek z opisem.
    Prosiłbym o info który to zawór, bo nie jestem pewien.

pozdrawiam i dzięki

Termet AR-MSC 20 - problem z ciśnieniemTermet AR-MSC 20 - problem z ciśnieniem

Zauważyłem, mały wyciek wody. Wyciek jest na rurce, która ma początek na zasilaniu z sieci wodociągowej (na fotce to z okrągłym zaworem) a kończy się w zespole wodnym.
    Z rurką tą połączona jest druga, na której znajduje się ręczny zawór do napełniania instalacji i w miejscu łączenia jest mały wyciek.
    Czy może to być przyczyną problemów z ciśnieniem ?
  • Poziom 11  
    Czyli wymiana tego zaworka do napełniania instalacji powinna pomóc w 100% ?
    Czy mógłbyś przybliżyć mi trochę, dlaczego sądzisz, że to ten zaworek zawinił.

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    W sieci miejskiej wodociagowej masz do 6 atm cisnienie wody , zawor bezpieczenstwa w kotle dzialanie zaczyna od 3 atm .Po przekroczeniu cisnienia 3 atm , zawor otwiera sie i zaczyna sie wyciek wody z kotła . Wczesniej nie miales napełnionego powietrzem naczynia przeponowego. Teraz gdy nabiles naczynie do 1,5 atm wyciek zaczynal sie troche pozniej bo przepona w naczyniu odbierała napor wody z sieci miejskiej. nieszczelny zawor lub moze niedomkniety jest przyczyna usterki. Ja tego nie widze , ale sprawdz co jest przyczyna .
  • Poziom 25  
    Jeszcze nigdy nie miałem ( w tym modelu lub z takim samym zaworem ) zaworu do napełniania, który przepuszcza wode. Ja dalej obstaje za naczynkiem, jeszcze raz spuść wodę i sprawdź czy jeszcze jest ćiśnienie w naczynku przeponowym, jak nie ma wiadomo co robić, jak jest to ten zawór lub inny zewnętrzny zawór dopuszczający wodę. Powodzenia.
  • Poziom 11  
    Zrobię wszystko jeszcze raz. Mam tylko pytanko odnośnie spuszczenia wody z pieca.
    Zawór spustowy z gł. obwodu (na rysunku nr. 10) jest niestety dla mnie niedostępny, gdyż mam problem aby zmieścić tam jakikolwiek klucz, nie mówiąc już o wykonaniu jakiegoś ruchu. Wyczytałem, że można to zrobić za pomocą zaworu bezpieczeństwa, ale oczywiście nie wiem jak. Pokrętło zaworu bezp. można kręcić w lewo i w prawo i nic się nie dzieje. Chciałbym też wiedzieć czemu ma służyć ta regulacja pokrętłem.

Pozdrawiam

ps. Po dopompowaniu powietrzem do 1.0 bar, ile powinienem dopuścić wody do instalacji.
    Gdy dopuszczam wodę wskaźnik ciśnienia na zegarze pieca rośnie.
  • Poziom 25  
    Wodę spuść zaworem bezpieczeństwa będzie OK.

Dodano po 1 [godziny] 43 [minuty]:

woda do c.o. 1 bar
  • Poziom 22  
    Oj,jak czytam te nie poradne porady to...
    Ten zaworek spustowy na klucz 6 da się otworzyć!Robię to kila-dziesiąt razy na miesiąc u ludzi!Fakt że dostęp jest upierdliwy,ale...DA SIĘ :D
    Nie dotykaj zaworu bezpieczeństwa bo będzie kapać!
    Przy odciętej instalacji i otwatym zaworku spustowym pompuj powietrze tak długo,aż przestanie rosnąć ciśnienie na termo-manometrze i woda przestanie wypływać z zaworku spustowego.Potem sprawdź ciśnienie w naczyniu i po zamknięciu spustu,i możesz napełniać kocioł wodą!
    ps.Zanim zaczniesz całą zabawę,naciśnij w naczyniu zaworek wentyla.Jeśli poleci woda,to kicha!naczynie uszkodzone.Więc ta pomoc,na nic.
    Powodzenia :D

krzysztofmatusik napisał:

Nie dotykaj zaworu bezpieczeństwa bo będzie kapać!

OJ, znów błąd. Musisz go ruszyć przy każdej konserwacji kotła. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na zaworze, to czegoś tu nie rozumiem. Kapie, znaczy do wymiany.
  • Poziom 22  
    Cytat:
    OJ, znów błąd. Musisz go ruszyć przy każdej konserwacji kotła. Jeżeli chcesz zaoszczędzić na zaworze, to czegoś tu nie rozumiem. Kapie, znaczy do wymiany.

Stare z "grzybkiem z gumy"nie kapały! Te z kondonem kapią i rzadko da się je powstrzymać po przez kolejne przepłukiwania.Nie ma reguły na to czy otwiera się w swoim zakresie.Praktycznie w 99 procentach trzeba by wymieniać na nowe,które i tak po roku będą kapać.Pytanie jest takie- czy klient będzie zadowolony i zechce zapłacić skoro to Ty spowodujesz jego "awarię"?

...spowodujesz jego "awarię"?

Nie powodujesz awarii, tylko sprawdzasz poprawność działania zaworu bezpieczeństwa, czyli : zamykasz zawory pod kotłem, walisz mu wodę i przy wskazaniu 3 bary powinie wywalić wodę. Jeżeli kapie, to do wymiany.
    Pokaż klientowi w instrukcji, że to jest obowiązkowe sprawdzenie; innych zabezpieczeń również. Chyba to robisz?
  • Poziom 22  
    Wybacz,ale jak Ciebie czytam to mam wrażenie że tylko mentalnie serwisujesz nie znając realiów życia!! ŻAL :cry:

To wiem, i nie kleję też silikonem czegoś tam i jeszcze coś... wiesz o czym piszę

Dodano po 5 [minuty]:

... nie znając realiów życia!!

Albo masz twarde serce, albo twardą dupę.
    Ja wolę to pierwsze - realia życia ; mojego też. Ile kosztuje zawór bezpieczeństwa? A życie klienta? To są realia
  • Poziom 11  
    Witam wszystkich ponownie.

Zrobiłem jeszcze raz co kolega "mirrzo" zaproponował, ale w troszkę inny sposób, gdyż w moim przypadku piec jest tak zamocowany, że naprawdę nie mam możliwości odkręcić zaworu do spuszczania wody. Jak zrobić to za pomocą zaworu bezp. też mi nikt nie odpisał, więc zrobiłem tak:
    1. zakręciłem dwa zawory do C.O.
    2. zakręciłem zawór którym piec pobiera wodę z inst. wodociągowej
    3. zakręciłem zawór gł. wody w mieszkaniu
    4. otworzyłem zawór do napełniania ręcznego
    5. odkręciłem kran (woda poszła)
    6. do zaworka w naczynku podłączyłem pompkę sam. i pompowałem, aż woda nie przestała lecieć z kranu (w ten sposób pozbyłem się resztek wody)
    7. zamknąłem zawór do napełniania wody
    8. napompowałem do 1.0 bar
    9. dolałem wody do 1.5 bar
    10. poodkrecałem resztę zaworów, włączyłem ogrzewanie
    I tak już trzeci dzień mi ładnie pracuje bez dużych wzrostów ciśnienia.
    Ze względu, że piec pracuje 16 lat i nigdy nie było dopompowywane powietrze miał prawo się o nie upomnieć.
    Wszystkim wielkie dzięki za pomoc. Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    Oj chyba już kliknąłem na POMÓGŁ :)