Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr przydźwięku sieciowego

emaker 02 Paź 2009 18:45 6303 9
 • Filtr przydźwięku sieciowego
  Przydźwięk sieciowy jest sygnałem niepożądanym, którego źródłem najczęściej są obwody zasilania. Prostowanie i filtracja napięcia zmiennego o częstotliwości 50 – 60 Hz w żadnym przypadku nie jest idealna, co prowadzi do powstania tętnień. To one są przyczyną przydźwięku sieciowego. Powyższy schemat to przykład filtra pasmowo-zaporowego, który tłumi pewien wąski zakres częstotliwości. W skład tego filtra wchodzi rezystor, połączony szeregowo z linią zasilającą, kondensator w szeregu z indukcyjnością, symulowaną przez elementy aktywne (wzmacniacze operacyjne). Układy scalone użyte w tym rozwiązaniu to wzmacniacze operacyjne oparte na technologii JFET – TL082, zasilane symetrycznie napięciem od +/-12 V do +/-15 V. Analogiczna wartość indukcyjności wyrażona jest przez równanie L = R2xR4x(C4+C5). Zmieniając wartości tych elementów możemy regulować częstotliwość środkową filtra pasmowo-zaporowego. Aplikacja przedstawiona na powyższym schemacie reprezentuje indukcyjność o wartości 150 H. Tak duża cewka potrzebna jest do odfiltrowania sygnałów o częstotliwości 50 Hz. Potencjometrem R6 regulujemy wartość tłumienia filtra wycinającego przydźwięk o częstotliwości sieci zasilania. Kondensatory odsprzęgające C2 i C3 powinny znajdować się jak najbliżej nóżek (+Vcc i -Vcc) doprowadzających zasilanie do wzmacniacza operacyjnego. Układ ten przydatny jest w urządzeniach tj. przedwzmacniacze i wzmacniacze hi-fi, rejestratory, analizatory widma i wszędzie tam, gdzie przydźwięk sieciowy jest przyczyną powstania dokuczliwych zakłóceń.

  Źródło: http://freecircuitdiagram.com/2008/08/08/hum-filter-an-ultimate-weapon-to-remove-ac-line-noise/


  Fajne!
 • #2 02 Paź 2009 23:16
  Macosmail
  Poziom 33  

  Ciekawe, ale zdaje się, że razem z przydźwiękiem sieci ginie też treść sygnału o takiej częstotliwości. Pozdrawiam.

 • #3 03 Paź 2009 18:25
  piotrt_74
  Poziom 11  

  Po wyprostowani w mostku Graetz'a lub prostowniku dwupołówkowym częstotliwość sieci wynosi 100 Hz.

 • #5 04 Paź 2009 14:53
  fuutro
  Poziom 43  

  Ciekawie będzie pasmo przenoszenia wyglądać. Sam "odbrumiacz" niewłaściwie zastosowany szczególnej poprawy nie da. Przemyślana budowa toru audio da niezgorsze efekty.

 • #6 04 Paź 2009 16:54
  Macosmail
  Poziom 33  

  Tak dokładnie przy prawidłowo zbydowanym np. wzmacniaczu problem "brumu" praktrycznie nie istnieje.

 • #7 05 Paź 2009 17:55
  daniell4
  Poziom 13  

  Ten filtr nasuwa mi problem jaki mam w pracy w jakby to nazwać "domu kultury".
  Mianowicie przyjeżdża zespół i wszystko pięknie dopóki nie podłączy się gitarka. Zaczyna się okropne brzęczenie. Problem może być w źle uziemionej instalacji... nie wiem, w każdym razie jak sądzicie... czy taki filtr rozwiązał by problem??? Albo może UPS?
  pozdrawiam

 • #8 05 Paź 2009 18:14
  fuutro
  Poziom 43  

  Równie dobrze można by dać przesuwnik częstotliwości - zauważyłem kiedyś, że struny w pobliżu głośnika potrafią się zachowywać jak mikrofon przy nim. Może się zamykać pętla masy przez uziemienie i ekran w kablu.

 • #9 05 Paź 2009 19:41
  daniell4
  Poziom 13  

  fuutro napisał:
  Może się zamykać pętla masy przez uziemienie i ekran w kablu.


  hmm kolego a masz jakieś konkretne rozwiązania??? bo nie rozumiem tego zabardzo

 • #10 07 Paź 2009 09:47
  mosfet
  Poziom 25  

  Jeśli mamy dwa urządzenia podłączone do uziemienia i dodatkowo połączone ze sobą kablem ekranowanym tworzy się tzw. pętla masy: uziemienie -> urządzenie1 -> kabel ekranowany -> urządzenie 2 -> uziemienie. Taka pętla działa jak antena ramowa i odbiera składową magnetyczną, której dla 50Hz jest w okół pod dostatkiem.

  Dodano po 2 [minuty]:


  Od razu Cię pocieszę, że rozwarcie uziemienia przy jednym z urzadzeń może nic nie dać. Dodatkowym problemem jest wtedy prąd płynący w ekranie (który dla nieuziemionego urządzenia staje się uziomem). Jeśli w ekranie płynie prąd wyrównawczy, to na pewno coś zaindukuje się w przewodach sygnałowych (które ekran powinien teoretycznie chronić). Generalnie wszelkie przekazywanie sygnału inne niż symetryczne to syf.

  pozdrawiam.