Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr przydźwięku sieciowego

emaker 02 Paź 2009 18:45 6210 9
  • Filtr przydźwięku sieciowego
    Przydźwięk sieciowy jest sygnałem niepożądanym, którego źródłem najczęściej są obwody zasilania. Prostowanie i filtracja napięcia zmiennego o częstotliwości 50 – 60 Hz w żadnym przypadku nie jest idealna, co prowadzi do powstania tętnień. To one są przyczyną przydźwięku sieciowego. Powyższy schemat to przykład filtra pasmowo-zaporowego, który tłumi pewien wąski zakres częstotliwości. W skład tego filtra wchodzi rezystor, połączony szeregowo z linią zasilającą, kondensator w szeregu z indukcyjnością, symulowaną przez elementy aktywne (wzmacniacze operacyjne). Układy scalone użyte w tym rozwiązaniu to wzmacniacze operacyjne oparte na technologii JFET – TL082, zasilane symetrycznie napięciem od +/-12 V do +/-15 V. Analogiczna wartość indukcyjności wyrażona jest przez równanie L = R2xR4x(C4+C5). Zmieniając wartości tych elementów możemy regulować częstotliwość środkową filtra pasmowo-zaporowego. Aplikacja przedstawiona na powyższym schemacie reprezentuje indukcyjność o wartości 150 H. Tak duża cewka potrzebna jest do odfiltrowania sygnałów o częstotliwości 50 Hz. Potencjometrem R6 regulujemy wartość tłumienia filtra wycinającego przydźwięk o częstotliwości sieci zasilania. Kondensatory odsprzęgające C2 i C3 powinny znajdować się jak najbliżej nóżek (+Vcc i -Vcc) doprowadzających zasilanie do wzmacniacza operacyjnego. Układ ten przydatny jest w urządzeniach tj. przedwzmacniacze i wzmacniacze hi-fi, rejestratory, analizatory widma i wszędzie tam, gdzie przydźwięk sieciowy jest przyczyną powstania dokuczliwych zakłóceń.

Źródło: http://freecircuitdiagram.com/2008/08/08/hum-filter-an-ultimate-weapon-to-remove-ac-line-noise/

Fajne!
  • Sklep HeluKabel
  • #2 02 Paź 2009 23:16
    Macosmail
    Poziom 33  

Ciekawe, ale zdaje się, że razem z przydźwiękiem sieci ginie też treść sygnału o takiej częstotliwości. Pozdrawiam.

• Sklep HeluKabel
  • #3 03 Paź 2009 18:25
    piotrt_74
    Poziom 11  

Po wyprostowani w mostku Graetz'a lub prostowniku dwupołówkowym częstotliwość sieci wynosi 100 Hz.

• #5 04 Paź 2009 14:53
    fuutro
    Poziom 43  

Ciekawie będzie pasmo przenoszenia wyglądać. Sam "odbrumiacz" niewłaściwie zastosowany szczególnej poprawy nie da. Przemyślana budowa toru audio da niezgorsze efekty.

• #6 04 Paź 2009 16:54
    Macosmail
    Poziom 33  

Tak dokładnie przy prawidłowo zbydowanym np. wzmacniaczu problem "brumu" praktrycznie nie istnieje.

• #7 05 Paź 2009 17:55
    daniell4
    Poziom 13  

Ten filtr nasuwa mi problem jaki mam w pracy w jakby to nazwać "domu kultury".
    Mianowicie przyjeżdża zespół i wszystko pięknie dopóki nie podłączy się gitarka. Zaczyna się okropne brzęczenie. Problem może być w źle uziemionej instalacji... nie wiem, w każdym razie jak sądzicie... czy taki filtr rozwiązał by problem??? Albo może UPS?
    pozdrawiam

• #8 05 Paź 2009 18:14
    fuutro
    Poziom 43  

Równie dobrze można by dać przesuwnik częstotliwości - zauważyłem kiedyś, że struny w pobliżu głośnika potrafią się zachowywać jak mikrofon przy nim. Może się zamykać pętla masy przez uziemienie i ekran w kablu.

• #9 05 Paź 2009 19:41
    daniell4
    Poziom 13  

fuutro napisał:
    Może się zamykać pętla masy przez uziemienie i ekran w kablu.

hmm kolego a masz jakieś konkretne rozwiązania??? bo nie rozumiem tego zabardzo

• #10 07 Paź 2009 09:47
    mosfet
    Poziom 25  

Jeśli mamy dwa urządzenia podłączone do uziemienia i dodatkowo połączone ze sobą kablem ekranowanym tworzy się tzw. pętla masy: uziemienie -> urządzenie1 -> kabel ekranowany -> urządzenie 2 -> uziemienie. Taka pętla działa jak antena ramowa i odbiera składową magnetyczną, której dla 50Hz jest w okół pod dostatkiem.

Dodano po 2 [minuty]:

Od razu Cię pocieszę, że rozwarcie uziemienia przy jednym z urzadzeń może nic nie dać. Dodatkowym problemem jest wtedy prąd płynący w ekranie (który dla nieuziemionego urządzenia staje się uziomem). Jeśli w ekranie płynie prąd wyrównawczy, to na pewno coś zaindukuje się w przewodach sygnałowych (które ekran powinien teoretycznie chronić). Generalnie wszelkie przekazywanie sygnału inne niż symetryczne to syf.

pozdrawiam.