Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy Windows XP pozostanie na rynku po premierze Windows 7?

pseven 02 Paź 2009 21:16 2682 4
 • Czy Windows XP pozostanie na rynku po premierze Windows 7?
  Najnowszy system operacyjny Microsoft`u, następca cieszącej się nie najlepszą opinią Visty pojawi się w sklepach 22 października. Od kilku miesięcy każdy mógł przekonać się ,jak wygląda „siódemka” pobierając i instalując bezpłatną wersję testową. Windows 7 spotkał się z ciepłym przyjęciem w środowiskach komputerowych i zbiera zaskakująco pozytywne opinie w prasie. Mimo to wiele osób pozostanie przy starszym, Windows XP. Oto dziesięć powodów, dla których możemy być pewni, że XP pozostanie na rynku jeszcze przez długi czas po premierze Windows 7:

  1.Brak uzasadnionej podstawy do aktualizacji
  Wiele organizacji i firm nie widzi potrzeby przejścia na nowy system operacyjny. Z punktu widzenia właściciela firmy jest w tym dużo racji. Jeżeli tylko zaplecze informatyczne spełnia wszystkie pokładane w nim nadzieje, pracownicy przeszkoleni są z obsługi bieżącego systemu, nie ma podstaw, by wydawać kolejny raz pieniądze na to samo.

  2.Wsparcie
  Patrząc wstecz, przez ostatnich kilka lat Microsoft wielokrotnie wydłużał okres wsparcia dla Windows XP. Obecnie zadeklarowane ono zostało aż do 2014 roku.

  3.Integracja w Windows 7
  Fakt iż XP jest, można powiedzieć, zintegrowany w nowym systemie, mówi sam za siebie. Oficjalne potwierdzone zostało także, iż użytkownicy Windows 7 będą mogli korzystać z tzw. „Trybu Windows XP”, który ma ułatwić migrację na nowy system poprzez zapewnienie zgodności ze starszymi aplikacjami.

  4.Przyzwyczajenie
  Windows XP posiada rzesze użytkowników, którzy przez lata przyzwyczaili się do wyglądu i obsługi okien, mało tego- uważają XP za najlepszy system operacyjny w historii.

  5.Wymagania sprzętowe
  Windows XP na tej samej konfiguracji sprzętowej potrafi osiągnąć lepsze wyniki wydajnościowe od nowszego Windows Vista. Przekonanie, iż nowszy znaczy - o większych wymaganiach (choć częściowo niesłuszne) nadal pozostaje.

  6.Lepsza kompatybilność
  Przesiadka na nowy system może okazać się problematyczna, z uwagi na to, że wiele starszych lub nie do końca poprawnie napisanych aplikacji nie będzie od razu działać.

  7.Dostępność sterowników
  Zdecydowana większość, jeśli nie wszystkie urządzenia peryferyjne czy karty rozszerzeń posiadają sterowniki dedykowane dla Windows XP. Nie wszystkie urządzenia na rynku posiadają wsparcie dla Visty, nie mówiąc już nowszym Windows 7.

  8.Obecność na rynku netbook`ów
  Pomimo tego, że zdecydowana większość nowych komputerów sprzedawana jest z Windows Vista (i ewentualną opcją downgrade do XP) to na rynku netbook`ów sytuacja ma się inaczej i króluje starszy Windows XP. Jest to jednak uzasadnione w dużej mierze niewielką wydajnością urządzeń i sytuacja może się wkrótce zmienić za sprawą dedykowanej dla netbook`ów dystrybucji Windows 7.

  9.Pewność zakupu
  Wiele firm stosuje politykę, zabraniającą zakupu nowego oprogramowania do momentu ukazania się pierwszej dużej aktualizacji, czy „Service Pack”, która usunie największe błędy. Windows XP jako dominujący system na rynku, przez osiem lat otrzymał niezliczoną ilość poprawek i aktualizacji, a samo jądro systemu okazało się być relatywnie stabilne i niezawodne.

  10.Postęp
  Wraz z postępem technologicznym systemy operacyjne mogą szybko stać się przestarzałe. Ciągłe wsparcie i aktualizacje zapewniają kompatybilność z najnowszymi technologiami przyczyniając się do tego, że produkt jakim jest Windows XP ciągle funkcjonuje na rynku.

  Źródło:
  http://blogs.techrepublic.com.com/10things/?p=1045

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  pseven
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej. W zespole Elektroda.pl od 2009 roku.
  Specjalizuje się w: webwriting, tłumaczenia instrukcji obsługi ang-pol
  pseven napisał 8562 postów o ocenie 1637, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
 • #2
  restig
  Poziom 15  
  Dla firm jak słusznie napisane nie ma podstaw do wymiany na win7,
  ale dla usera takiego jak ja, jest to niemal koniecznością.
  Win 7 na mojej konfiguracji tj phenom II x4 + 4 gb ramu, czyli standard który lada moment będzie w marketach, działa lepiej, szybciej, wydajniej.
  Xp był jednak projektowany głównie z myślą o 1 rdzeniowcach i wielowątkowości jest tak sobie rozwinięta, w win 7 przeciwnie.
  Ponadto ergonomia, i wygoda użytkowania no i genialna, automatyczna instalacja sterów po instalacji :) czyli nauczka po win Vista, gdy był problem ze sterami.

  Xp dosłownie gubi się przy obsłudze 4 rdzeni, przy 2 jeszcze jako tako sobie radzi.

  Cóż posiadaczom quadów polecam win7.
 • #3
  P.Ryś
  Poziom 13  
  Nie jest prawdą to że win XP gubi się przy 4 rdzeniach. Ja posiadam Intel Core 2 Quad i wszystko działa jak należy. Prawdą jest natomiast że win XP obsługuje tylko 3,25GB RAM.
 • #4
  tepsiarz1992
  Poziom 20  
  Ja przesiadłem się na 64-bitową Vistę ze względu na 4 GB Ram'u, gdyby nie dalej pozostałbym przy XP.

  Z niecierpliwością czekam na przesiadkę z Visty na Win7.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Trzeba trochę myśleć o nowych systemach, bo przecież od 2001 roku (ukazanie się XP) minęło już trochę czasu.

  Szczególne ta myśl tyczy się do osób, które tak jak ja kupiły nowy komp z dobrymi parametrami.

  Choć nie widzę na dzień dzisiejszy lepszego systemu od XP z SP3.

  Vista była robiona tylko po to, żeby wyciągnąć pieniądze od ludzi ...
 • #5
  restig
  Poziom 15  
  P.Ryś napisał:
  Nie jest prawdą to że win XP gubi się przy 4 rdzeniach. Ja posiadam Intel Core 2 Quad i wszystko działa jak należy. Prawdą jest natomiast że win XP obsługuje tylko 3,25GB RAM.


  Moja opinia jest na podstawie własnych testów, polecam koledze zainstalować win7 na próbę i sprawdzić, jak będzie wszystko działało ;)
  Dodam ze czas testu zarówno dla win 7 jak i xp to ponad miesiąc.

  edit.
  Oczywiście mam na myśli wersje x64 windowsa7