Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Giętarka plexi - podgrzewanie

akwin_tpl 02 Oct 2009 21:47 6501 7
 • #1
  akwin_tpl
  Level 1  
  Witam serdecznie.
  Chcę zbudować urządzenie, którym będę w stanie podgrzać plexi (PMM) do około 100 stopni C, a następnie zagiąć pod odpowiednim kątem. Zaginanie to sprawa prosta, problem polega na podgrzaniu prostej płaszczyzny na odcinku około 1-1,5 metra. Znalazłem znikome informacje, że można to zrobić używając taśmy oporowej. Nie jestem specem w tych dziedzinach i nie mam zielonego pojęcia jak to zrobić. Może ktoś udostępni w miarę prosto opisany schemat jak coś takiego zrobić. Dodam, że chciałbym mieć możliwość płynnej ( w miara płynnej ) regulacji temperatury tak od 40 do np. 120 °C
  Z góry dzięki za pomoc.
 • #3
  prezeswal
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Witam.
  Schematy i opisy budowy termostatów i regulatorów PWM można z łatwością znaleźć na forum.
  Natomiast informacje n.t. "taśmy oporowej" łatwiej chyba uzyskać w innym dziale.
  Przenoszę z "Układy elektroniczne DIY pomysły, problemy".
  Pozdrawiam.
 • #4
  MarekzRz
  Level 17  
  Witam .
  Ja mam prosty i sprawdzony sposób pleksę trzymam nad rozciągniętym drutem oporowym który umieszczony jest na blacie w wąskim kanaliku z profila Al tak że podgrzewa tylko wąską strefę jak zaczyna powoli płynąć (to widać) zaginam pod odpowiednim kątem - pleksa przymocowana jest do blatu szyną z ustawianym kątem. Drut zasilany jest z regulowanego zasilacza.
 • #5
  malpek
  Level 18  
  W pracy używam dokładnie takiego sposobu jaki opisał MarekzRz, drut jest rozgrzany do czerwoności i pleksa po kilku minutach jest gotowa do gięcia, regulacja temperatury nie jest potrzebna. Poprostu regulujesz czas nagrzewania. Swoja drogą trzeba mieć sporo cierpliwości do tego zajęcia.
 • #6
  cirrostrato
  Level 38  
  Przy samodzielnej budowie takiej zabawki (i innych np. do cięcia styropianu) trzeba zastosować naciąg (nawet prymitywny-sprężyna) drutu oporowego ,który po nagrzaniu dość mocno się wydłuża.
 • #7
  krystian_k86
  Level 1  
  Witam, a jeśli chciałbym zastosować w mojej giętarce drut oporowy o grubości 2mm to jaki transformator zastosować do tego? Czy instalacja powinna wyglądać tak: zasilanie + transformator + drut oporowy?
 • #8
  Construct
  Level 11  
  Drut oporowy ma określony opór na metr, trzeba dobrać urządzenie zasilające, np regulowany transformator- autotransformator, drut rozciągnąć na bloczkach z naciągiem,a chłodzenie otoczenia drutu można zrealizować za pomocą wody w profilach stalowych, będących od razu stelarzem konstrukcji.