Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie wjazdowe jak to rozwiązać

02 Paź 2009 22:06 3310 7
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich mam pytanie odnośnie oświetlenia wjazdowego do domu, mianowicie urządzam gród i wjazd do domu i chciał bym w nim zainstalować lampy małej mocy wszystkie razem miały by mieć nie więcej niż 100 Watt. Ale chce zrobić nietypowy układ mianowicie chciał bym żeby lampy włączały i wyłączały się o określonej prze zemnie godzinie do tego chciał bym dołączyć czujnik zmierzchu i wszystko by była w miarę łatwe bo czujnik zmierzchu można nabyć za niewielkie pieniądze a co do włączania i wyłączania można by było zastosować zwykłe programatory które można kupić, ale chciał bym jeszcze całe oświetlenie podłączyć do układu sterowania bramą w tym układzie jest wyprowadzony zestyk na który podłącza się lampę daje on napięcie 220V. Wszystko ma działać w ten sposób że np. o godzinie 19:00 ma się wszystko załączać a o godz. 23:00 wyłączać ale jak np. o północy przyjadę do domu i otworzę bramę pilotem to sygnał z układu sterowania bramą ma zadziałać na jakiś przekaźnik czasowy który by załączył oświetlenie a po 10 min je wyłączył. I tutaj zaczynają się schody mianowicie jak odseparować dwa różne włączania i wyłączania bo jak lampy załączy programator czasowy o godz. 19:00 a ja o powiedzmy 20:00 otworzę bramę to przekaźnik czasowy też poda napięcie jak to odseparować. Za odpowiedz dziękuje i Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    Wystarczy, że przekaźnik będzie podawał to samo napięcie (tą samą fazę).
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 9  
    A jak proponujesz to rozwiązać żeby to było w miarę profesjonalnie a nie na jakiegoś ”pająka” tak to najprościej podłączyć bo chce poprowadzić wszystkie kable bo będę kładł kostkę brukową i nie chce żeby się okazało że coś sknociłem że brakuje czegoś
  • Poziom 16  
    Witam. Ja bym dał jeden przekaźnik jako główny czyli ten który załączał by oświetlenie, a do sterowania tego przekaźnika wykorzystałbym sygnał pochodzący z zegara i ze sterownika bramy -te dwa sygnały włączyć równolegle. Czujnik zmierzchowy podłączyć szeregowo w sterowanie stycznika głównego - aby oświetlenie nie załączało się w dzień gdy brama będzie otwierana z pilota. I jak było napisane wcześniej do sterowania wykorzystać tę samą fazę.
  • Poziom 9  
    Dzięki za szybką odpowiedz mam jeszcze małe pytanie czy jak zrównoleglę dwa sygnały pochodzące z sterowania bramy i z timera a będzie to 230V to czy jedno z drugim nie będzie się gryźć to znaczy czy jak np. włączy się sygnał z czasówki to układ ze sterowania bramą dostanie napięcie jak gdyby od tyłu czy to nie zakłuci jej pracy bo nie chciał bym uwalić sterowania bramą bo trochę droga jest i szkoda by było tego układu czy może nie lepiej wykorzystać jakieś przekaźniki dwustanowe to znaczy ze jak dostanie sygnał z czasówki to nie puści sygnału z sterowania bramą i odwrotnie. Albo może dać dwa przekaźniki jeden przekaźnik sterował by sygnałem pochodzący z bramy a drugi przekaźnik steruje czasówka. Obaj by puszczały napięcie 230V taką samą fazę ale w ten sposób odseparuje dwa niezależne sygnały. Dobrze myśle?
  • Specjalista elektryk
    Przede wszystkim pamiętaj, że kable muszą być zakopane na głębokości około 60-70 cm, na podsypce z piasku, a 20 cm nad nimi trzeba ułożyć folię ostrzegawczą.
    Jest też gdzieś temat na forum, gdzie ktoś sobie 5 cm pod kostką ułożył i to nie kabel, tylko przewód...
    I najważniejsze - musi być to kabel YKY a nie przewód YDY czy YDYp ani każdy inny powszechnie używany (z białą izolacją)!
  • Poziom 16  
    Możesz zastosować dwa przekaźniki - jeden dla sterownika od bramy a drugi od czasówki.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Możesz zastosować dwa przekaźniki - jeden dla sterownika od bramy a drugi od czasówki.

Tak też zrobię dziękuję wszystkim za pomoc jak będę miał problemy to sie jeszcze odezwę
    Pozdrawiam