Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki podgrzewacz wody (gazowy) do mieszkania w bloku?

wedsew 02 Oct 2009 22:12 9724 3
    wedsew
    Level 16  
    Witam,
    z góry przepraszam, jeśli pytanie nie pasuje do tematyki tego forum (wtedy proszę o jego przesunięcie) - wydaje mi się, że tutaj jest właściwe, ale nie mam pewności.

Przechodząc do rzeczy, w innym wątku prosiłam o pomoc w zdiagnozowaniu awarii piecyka Chaffoteaux, otrzymałam od jednego z forumowiczów odpowiedź, że najlepiej będzie pomyśleć o wymianie go na nowy. Poczytałam trochę w internecie na temat piecyków, ale jednak mam problem z przełożeniem teoretycznych wymogów i parametrów na rzeczywistość, chciałabym więc poprosić ludzi siedzących w temacie o fachową pomoc.

Chodzi o piec gazowy, przepływowy, jednofunkcyjny, do podgrzewania wody w łazience. Mieszkanie jest w bloku, 10 piętro (ciśnienie wody i gazu w instalacji wydaje się być w normie), dwie baterie - wanna+prysznic i umywalka. Kuchnia nie będzie pobierać ciepłej wody, tylko sama łazienka.

Nie jestem pewna mocy urządzenia, w jednych poradnikach pisze, że wystarczy w zupełności 12kW, z innych wynika, że poniżej 25kW nie ma co schodzić. No i mam mętlik... Czy w uproszczeniu moc pieca przekłada się na większą objętość ogrzanej wody w tym samym czasie, czyli większe ciśnienie w kranie? Bo nie wiem, czy dobrze rozumiem?

Jeśli chodzi o typ, to skłaniam się ku przepływowemu, z zapłonem elektroniczny/elektrycznym (znaczy, na baterię, bez wiecznego płomyka), z otwartą komorą spalania. Nie za bardzo rozumiem na czym polegają zalety pojemnościowego oprócz tego, że trzyma cały czas ciepłą wodę (i tak nikogo nie ma w domu przez przeważającą częśc dnia), więc dlatego przepływowy. Chyba, że o czymś ważnym nie wiem :-)

Marki - polecano Junkers, Vaillant, Termet, odradzano Demrad (lub podobnie), Ariston, Senseo/Chaffoteaux et Maury, mieszane opinie co do Saunier Duval.

Wygląd, głośność, bajery typu elektroniczne wyświetlacze i tym podobne ozdabiacze są absolutnie bez znaczenia. Chciałabym, żeby był w miarę ekonomiczny, nie psuł się (a jeśli już, to żeby części zamienne były łatwo dostępne - w moim mieście i okolicy jest serwis Junkersów i Termetów, co do reszty to nie wiem jeszcze), cena nie wiem.. do około 1200zł, z pewną elastycznością w górę, ale bez przesady. Nie za bardzo mam ochotę wydać np. 2200 na taki piec :-)

Czy dla przykładu coś z linków poniżej jest dobrą propozycją?

http://www.tomsan.pl/product_info.php?cPath=6_8&products_id=559

http://ogrzewanie-domu.pl/311-przepywowy-podgrzewacz-wody-junkers-maxipower-wrdp.html

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam :-)
    kosa_2
    Level 15  
    Witam serdecznie niedawno kupowałem i jestem bardzo zadowolony Ariston FAST CF 11 E używam w b;oku do zasilenia w ciepłą wodę kuchni i łazienki i stwierdzam że w zupełności wystarczy. Piecyk pracuje na ok 1/3 mocy a woda jest bardzo gorąca. U rodziców mamy identyczny od 4 lat i pracuje bez zarzutu.
    Na allegro można je kupić za ok 700zł nowe ze sklepu.
    wedsew
    Level 16  
    Dziękuję za odpowiedzi. Czyli rozumiem, że raczej poprawnie określiłam typ pieca, jaki mam kupić? Mam na myśli przepływowy, otwarta komora, bateryjny? I wystarczy mi te 19.2kW, jak w tym modelu Junkersa?
    Czyli sprawdzę jeszcze sobie dostępność obu modeli, czy na pewno jest u mnie serwis lokalnie i chyba pomyślę o kupnie.
    Dziękuję.