Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie serwomechanizmem przez 2313

17 Cze 2004 02:18 4406 7
 • Poziom 14  
  Mam problem ze sterowaniem serwa modelarskiego. Nie wiem jak zrobić zeby chodziło dokładnie. Bascomowe polecenie servo jest do niczego... także "ręczne" podawanie impulsów (1ms lub 3ms) tez nie jest za dobre. Serwo ma sterować sterem w łódce więc bedzie odchylane od pozycji zerowej mniejwiecej o 45 stopni w kazdą strone. Narazie serwo zamiast zatrzymac się w pozycji zerowej (podanie tyle samo impulsów wychyłu co powrotu) zatrzymuje sie w różnych miejscach. Wyglada tak jakby bezwładność silnika przesuwała os dalej niż trzeba. Ma ktos jakiś sposób na dokładne zatrzymywanie serwa w okreslonej pozycji?
 • Poziom 24  
  Heja!
  Jeśli czasy impulsów masz w granicach reakcji serwa, to powinno poprawnie działać. Może coś z samym serwem - sprawdzałeś jak działa ze "standardowym" odbiornikiem?
  A zatrzymanie serwa w określonej pozycji, możesz zrobić za pomocą ciągłego generowania imulsów o określonej - stałej - długości. Poza tym, generujesz kilka impulsów - wychył i wymuszony powrót. Spróbuj zrobić tylko wychył (kilkanascie impulsów o stałej długości) i zobaczyć co się stanie po nich. Normalnie serwo powinno wrócić do położenia neutralnego.
  Pozdrawiam,
  Kuba
 • Specjalista PLD
  Nie znam sie na baskomie, ale wydaje mi sie, ze z Twoja metoda pozycjonowania serwa jest cos nie tak.
  Zaleznie od typu serwa miedzy dwiema skrajnymi pozycjami konstrukcyjnie dopuszczalnymi powinien byc odstep czasowy okolo 1 ms.
  Tak wiec chcac wychylic serwo do pozycji srodkowej musisz podawac impulsy o czasie trwania 1.5ms. jesli chcesz mniejszy wychyl, to skroc czas impulsow proporcjonalnie do zadanego wychylenia ( nie krocej jednak niz 1ms). Jesli zas chcesz wiecej to odpowiednio wydluz impulsy sterujace serwem ( nie wiecej jednak niz 3ms ).
  Aby serwo trzymalo swoja pozycje musisz podawac impulsy co przynajmniej 20ms. W przeciwnym przypadku serwo powroci do jednej ze skrajnych pozycji - nie do neutralnej. Za jakis tydzien , moze dwa bede zamieszczal na Elektrodzie schemat prostego ( ale bardzo precyzyjnego ) osmiokanalowego sterownika serwomechanizmow na 2051. Moze Ci sie do czegos przyda. Bedzie to sterowane przez RS232.
 • Poziom 32  
  yego666 napisał:
  ....Jesli zas chcesz wiecej to odpowiednio wydluz impulsy sterujace serwem ( nie wiecej jednak niz 3ms ).

  Nie więcej niż 2,5 ms. Standard 1,5ms +- 0,5ms jest przyjęty w większości aparatur zdalnego sterowania systemu PPM produkowanych na świecie, a nowoczesne serwomechanizmy niedopuszczają do skrócenia impulsów poniżej 0,7ms i wydłużeniu powyżej 2,3ms.
  yego666 napisał:
  ....W przeciwnym przypadku serwo powroci do jednej ze skrajnych pozycji - nie do neutralnej.

  Przy braku impulsów serwo pozostaje w ostatnim położeniu sprzed utraty impulsów. Sytuacja o której kolega wspomniał może mieć miejsce jeśli w układzie odbiornik- serwo odbiornik przestanie odbierać impulsy z nadajnika i nie będzie układu zabezpieczającego. Wtedy szumy pochodzące z odbiornika mogą być przez serwo interpretowane jako impulsy kontrolne i powodować niekontrolowane ruchy serwa.
 • Specjalista PLD
  Oczywiscie co do szerokosci impulsow jest to faktycznie od 1 do 2 ms ( a nie do 3 ) moja kulpa :( . Ostatnio robilem sprzezenia do sterowania odwroconego serwami, stad mi sie wziely te 3ms.

  A jesli chodzi o sytuacje po ustaniu impulsowania to dla analogowych serw Hitec jest tak jak pisze, natomiast serwa cyfrowe mozesz sobie skonfigurowac jak Ci sie podoba. Nie wiem jak wyglada sytuacja dla serw Futaba i innych producentow, ale nie sadze by bylo inaczej.
 • Poziom 14  
  yego666 napisał:
  ...Za jakis tydzien , moze dwa bede zamieszczal na Elektrodzie schemat prostego ( ale bardzo precyzyjnego ) osmiokanalowego sterownika serwomechanizmow na 2051. Moze Ci się do czegos przyda. Bedzie to sterowane przez RS232.


  Napewno mi ten artykuł pomoże więc czekam z niecierpliwością.
  Moje serwo to hitec hs-300 standard... nie znam sie ale pewnie analogowe.
 • Poziom 14  
  Mniejwiecej juz mi wychodzi pozycjonowanie serwa (około 140 kroków na półobrót). Tylko teraz mam problem jak proporcjonalnie do wychylenia dźwigni potencjometru wychylać ramię serwa. Robił ktoś coś takiego i moze się podzielić doświadczeniami?

  ps. kiedy będzie ten artykuł?
 • Poziom 12  
  do proporcjonalnego sterowania można wykożystać atmege z adc do którego podłącza się potencjometry . obecnie pracuje nad takim projektem gdzie koderem jest atmega 8 a sterownikiem jest at902313