Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ULRICH Wertich lub Ederlich olej złe rozwiązanie producenta

bigbox 03 Paź 2009 01:01 4086 0
    bigbox
    Poziom 2  
    Witam
    Jestem od niedawna posiadaczem olejowego Werticha 20 KW W+Wo czyli ogrzewanie + ciepła woda użytkowa. Myślę ze producent źle rozwiązał grzanie cwu połączone z co. Mianowicie kiedy mam wlaczone ogrzewanie domu i temp w mieszkaniu jest ponizej deklarowanej na regulatorze pokojowym, kociol grzeje wode w kotle na uzytek co do temperatury ustawionej na potencjometrze na panelu kotla. Gdy temp. osiagnie ustalona, kociol odlacza pompe caly czas bedac w gotowosci. Jesli w miedzy czasie jest potrzeba skorzyania z cwu kociol automatycznie zalacza sie grzejac wode do temp (stalej - nie mozliwej do zmiejszenia) 80 stopni. Jesli budynek znow sie wychlodzil powiedzmy po 45 minutach, kociol zalacza pompe i zaczyna wtlaczac na wychlodzone juz grzejniki 80 stopni. U mnie grzejniki stalowe (Brugmann) zaczynaja wtedy "pykac" dostajac skurczu termicznego. Jestem przekonany ze zywotnosc takiej instalacji co, jest mocno skrocona i wrecz niebezpieczna do rozszczelnienia z powodu takiego wlasnie rozwiazania producenta kotla.

Zastanawiam sie co moge w takiej sytuacji zrobic? Moze zastosowac jakis zawor termostatyczny na obwodzie co (w komplecie taki rozdzielacz 3-drozny termiczny jest dolaczany po stronie cwu zeby nie ulec poparzeniu temp. 80 stopni)
    Zastanawialem sie tez nad zmiejszeniem max. temp w kotle (czyli 80 stopni) na na przyklad 60 stopni. W moim przypadku zapas goracej wody (3 os. rodzina i 1 lazienka) byloby to w zupelnosci wystarczajace. Do tego kociol magazynujacy 80 stopniowa wode ma wieksze straty ciepla niz magazynujacy np 60 stopniowa cwu. Zauwazam to po podwyzszonej (okolo 26 stpni C.) temperaturze w pomieszczeniu gdzie jest kociol, mimo otuliny na rurkach no i tej cienkiej powloce na zbiorniku kotla.

Nie wiem jednak jak sie za to mozna zabrac. Czy jest jais patent na to - kociol posiada czujnik temp. (temperature sensor) ktory jest termistorem w zakresie od okolo 30 kiloomow przy zimnej wodzie do 5 kiloomow przy temp. 80 stopni. Gdy jest przerwa czyli rezystancja = 0 wtedy zapala sie czerwona lampka z napisem SENSOR i kociol przerywa prace.

Prosze o opinie fachowcow, czy moje rozumowanie jest poprawne i jesli tak to jak mam przerobic przylacze kotla zeby bylo to prawidlowo i nie bylo tak wielkich wahan temp. oraz ewentualnie jesli to mozliwe i ktos ma takie wiadomosci - jak we wlasnym zakresie przerobic elektronike zeby max. temp cwu byla np. 60 stopni a nie 80 stopni.

Kocioł jak podaje producent ma zasobnik wody 30l.
    W zalaczeniu zapodaje kilka zdjec z instrukcji kotla dotyczacych mojego tematu i zdjecie tego sensora.

Janusz
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.