Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Trójwymiarowy pulpit obsługiwany gestami dłoni w Windows 7

pseven 03 Paź 2009 11:45 7002 21
  • Trójwymiarowy pulpit obsługiwany gestami dłoni w Windows 7
    Zgodnie z tym co wcześniej zapowiadano „Windows 7” będzie obsługiwał gesty i posiadał wsparcie dla sterowania dotykowego. Interfejs użytkownika nowych okien zawiera szereg opcji pozwalających na przesuwanie elementów, powiększanie i obracanie poprzez nakreślanie odpowiednich figur geometrycznych za pomocą dwóch palców wskazujących.

BumpTop to nakładka, w której pulpit zamieniony jest w pełni trójwymiarowe środowisko obsługiwane za pomocą sterowania dotykowego. Aplikacja pozwala na organizowanie ikon w stosy, zupełnie jak kartki papieru czy książki w rzeczywistości. Na pulpicie możemy umieszczać wirtualne kartki z listą rzeczy do wykonania niczym na korkowej tablicy. BumpTop oferuje szereg opcji powiązanych z portalami społecznościowymi takimi jak ramka na zdjęcia, do której automatycznie pobierane są fotografie wybranego użytkownika Facebook. Wygląd pulpitu można personalizować poprzez „skórki”.

Link

Aplikacja na pewno nie zastąpi od razu standardowego interfejsu, lecz definitywnie pokazuje kierunek w jakim zmierza rozwój interfejsów użytkownika.

Źródło:
    http://www.taranfx.com/blog/windows-7-gets-3d-multitouch-desktop-supports-all-gestures-bumptop

Fajne! Ranking DIY
  • #2 03 Paź 2009 12:37
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 03 Paź 2009 14:24
    tazman17
    Poziom 15  

Jak dla mnie projekt bardzo dobry.
    Wiedzą w jakim kierunku zmierzać to jest przyszłość.

• #4 03 Paź 2009 14:25
    mati041796
    Poziom 10  

Ale się trzeba rękoma na machać xD poza tym to fajne

• #5 03 Paź 2009 15:17
    MasterMatan
    Poziom 21  

łał... trójwymiarowy pulpit... aż zaraz sprawdzę od kiedy takie coś Compiz Fusion dawał na Linuksach. Kolejny przykład czegoś starego co zostanie pokazane wszystkim przez M$ za nowość i sprzedane za grubą kasę. BTW rozpoznawanie gestów nawet dobrze wychodzących jest już dawno używane przez darmowe oprogramowania i komercyjne choćby Apple.
    M$ - złodzieje

• #6 03 Paź 2009 15:53
    fazeeR
    Poziom 12  

kolego MasterMatan:
    1. to nie jest produkt Microsoftu, jedynie wspomniane zostało, że Windows 7 wspiera panele multitouch, a program tylko to wykorzystuje.
    2. Compiz mimo, że to super ekstra wypasiony i w ogóle cudo na patyku to wcale nie jest pierwszy. Takie aplikacje istnieją od wielu lat. Już za czasów windows 95 pojawiały się podobne patenty.
    3. Jeżeli nikt nie zastrzegł sobie praw patentowych to trudno mówić tutaj o złodziejstwie

pozdrawiam

• #7 03 Paź 2009 16:16
    revolt
    Poziom 34  

MasterMatan
    Twoim tokiem rozumowania to linux zerżnął całe GUI bo juz to kiedyś ktoś pokazał (np. okienko, pasek zadań był w czasach kiedy się o linuxach filozofom nie śniło). Może jakiś spacer bo ci może czasem żyłka pęknąć.

• #8 03 Paź 2009 16:32
    MasterMatan
    Poziom 21  

fazeeR
    "Compiz mimo, że to super ekstra wypasiony i w ogóle cudo na patyku to wcale nie jest pierwszy. Takie aplikacje istnieją od wielu lat. Już za czasów windows 95 pojawiały się podobne patenty."
    Pamiętam pamiętam, w tedy cuda robił "windowblinds"

Nic nie pęka i pękać nie będzie ;)
    "złodzaieje" chodziło mi o to że M$ zazwyczaj kradnie pomysły już dawno istniejące, Choćby projekt NATAL czy pierwsze okienka w systemach graficznych WIN i każe sobie za nie słono płacić

• #9 03 Paź 2009 18:26
    revolt
    Poziom 34  

W takim razie linux robi to samo co windows.

• #10 03 Paź 2009 19:14
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 03 Paź 2009 19:18
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

revolt napisał:
    W takim razie linux robi to samo co windows.

A to to linux nie jest systemem (jako ogół) stricte tekstowym? Tylko odpowiednie (darmowe do tego) dystrybucje zawierają tryb graficzny?

To jakby oskarżać twórców serii GTA o kradzież bo fani robią darmowe podmianki samochodów (z nielicencjonowanego na licencjonowany)

• #12 04 Paź 2009 13:21
    Tomekddd
    Poziom 23  

super to wyglada nie to co Wista. Aż nie moge sie doczekac

• #13 04 Paź 2009 17:42
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Ładnie to wygląda owszem, chodź trochę małe pomieszczenie, klaustrofobiczne :D

Owszem, Compiz posiada takie udogodnienia, posiada takie których tutaj nie pokazali ale także nie posiada części z nich.
    Z jednej strony takie podkradanie pomysłów jest nawet dobre, gdyby wszyscy byli szlachetni i nie robili tego, wtedy każdy system posiadał by inny wygląd, inną zasadę działania i być może inne urządzenia I/O.

Wyobraźmy sobie że MS nie wziął pomysłu Appla z oknami (chyba że się mi coś myli, ale to i tak przykład), wtedy musieli by wymyślić coś zupełnie innego, np. zamiast okien pojawia Ci się drzewo z którego wybierasz pliki. Da się z tego korzystać, większych problemów nie powinno sprawić, ale jeśli ktoś by chciał z MS przejść na Apple albo odwrotnie to poczuł by różnice, co by skutecznie odstraszało.

Co do tego projektu to zastanawiają mnie wymagania, o ile W7 udało im się odchudzić i działa sporo szybciej i stabilniej, o tyle zrobienie takiego czegoś może mocno obciążać komputer, chyba że się postarają i nie skończy to jak wodotryski w Viście.

Najbardziej z tego podoba mi się segregowanie, sortowanie itp. ikon, to jest bardzo fajny bajer z którym jeszcze się nie spotkałem.
    O ile w compizie można mieć 4 i więcej pulpitów oraz łączyć okienka co jest wygodne jak się ich sporo otwiera, o tyle ikony to już jest spory problem.
    Tylko jak za bardzo się zapędzimy i zrobimy kilkadziesiąt takich kupek z kilkudziesięcioma plikami to bądź człowieku mądry i znajdź coś :D

• #14 04 Paź 2009 18:24
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 04 Paź 2009 20:49
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Co do stabilności to chodziło mi o XP, trochę źle to napisałem. Mi udaje się sukcesywnie, głownie XP bo z Vistą już nie mam do czynienia. Wystarczy rozbudować bardziej scenę w 3D Max i pościć dobry rendering a się wykrzaczy z błędem pamięci, w W7 już niema problemu.
    Nie jest to wina sprzętu, posiadam 3 sprzęty do renderingu i w każdym pojawiał się ten problem prędzej czy później.

• #16 05 Paź 2009 15:10
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #17 05 Paź 2009 17:08
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Galaxy Geforce 8600GT, z powodu że wtedy nie było mnie stać na coś lepszego, teraz dopiero zaczynam myśleć na quadro bo mimo wszystko miło by było skrócić czas tego renderingu.

• #18 05 Paź 2009 17:12
    artis666
    Poziom 26  

mati041796 napisał:
    na machać xD

Przy pisaniu tej niepotrzebnej spacji też się można nieźle zmachać.

• #19 06 Paź 2009 23:55
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

ADI-mistrzu napisał:
    Galaxy Geforce 8600GT, z powodu że wtedy nie było mnie stać na coś lepszego, teraz dopiero zaczynam myśleć na quadro bo mimo wszystko miło by było skrócić czas tego renderingu.

Hmm? Przecież o ile program nie wykorzystuje karty graficznej do obliczeń to choćby i Quadro albo tesla było to i tak całe obliczenia idą na CPU...
    Też siedzę w 3d Maxie i zgadzam się że bardzo rozbudowana scena (albo źle zoptymalizowana) potrafi się wywalić. Ale to wina Ramu a nie grafiki albo procesora.
    Zauważcie że dopiero od niedawna (stosunkowo) producenci programów używają CUDA nVidii (albo dla fanów ATI: ATI Stream) Taki Adobe Premiere albo Adobbe After Effects. Dopiero w CS4 przerzucono obliczenia z CPU na kartę graficzną.
    Do Maxa bodajże też jest wtyczka umożliwiająca rendering przy użyciu karty graficznej.
    Koniec OFF'u

Jak dla mnie to zbędny bajer taki pulpit 3D. Wieszanie na ścianach? Powiesić to ja sobie mogę w domu coś. Jakoś dziwnie mi się to z Simsami skojarzyło. Niedługo będzie można ułożyć sobie podłogę, wytapetować ściany, zamiast jednego pomieszczenia można się będzie poruszać po całym domu (jedno pomieszczenie to jeden folder) a asystent pomocy Windowsa będzie za nami wszędzie latał i pytał się w czym może pomóc.

Próbowałem się "przesiąść" na wiele pulpitów na jednym monitorze. Za dużo pierdzielenia z tym. Bez porównania wygodniej było... znaleźć drugi monitor i go podpiąć pod kartę graficzną. Dodam, że zajmuje się montażem filmów oraz (wspomnianą już) grafiką 3D więc potrzebuje dużo "przestrzeni pulpitowej"

Pozdrawiam ;)

• #20 07 Paź 2009 00:16
    528649
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 07 Paź 2009 21:44
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  

technics6 napisał:
    VIGOR_PICTURES napisał:
    ADI-mistrzu napisał:

Hmm? Przecież o ile program nie wykorzystuje karty graficznej do obliczeń to choćby i Quadro albo tesla było to i tak całe obliczenia idą na CPU...

A kto tu coś mówił o mocy obliczeniowej? Chodziło mi o to, że sterowniki do profesjonalnych kart graficznych są bardziej dopracowane i nie wypuszcza się bubli które mogą się wykrzaczać.

Zgadzam się odnośnie sterowników, ale o mocy obliczeniowej pisał ADI-mistrzu w akapicie gdzie wspomniał o tym jaką ma kartę graficzną i że przydałoby się kupić nową bo mu się aktualnie długo rendery robią.

• #22 07 Paź 2009 21:48
    528649
    Użytkownik usunął konto