Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana biegunowości na przekaźniku

03 Paź 2009 12:22 10643 20
  • Poziom 9  
    Witam
    Bardzo proszę o pomoc jak zmienić biegunowość, tak żeby przez dwukanałową radiolinię na jednym kanale silnik kręcił się w jedną stronę, a na drugim kanale w drugą. Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    A może mi Pan to troszkę bardziej wytłumaczyć. Dopiero zaczynam interesować się elektroniką.Dokładnie jak to wszystko zrobić jeżeli mam zasilanie, przekaźniki i silnik.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Najprościej (z pewnymi restrykcjami) zbudować z dwóch przekaźników z podwójnymi stykami załączanymi "mostek H" (jego schemat tranzystorowy znajdziesz w necie bez problemu, tutaj obejdzie się bez wszelkich dodatkowych elementów, same przekaźniki). Restrykcją jest to że może na raz działać tylko jedna radiolinia (jak będą działać dwie to zrobisz zwarcie).
  • Poziom 9  
    Chciałbym tak zrobić żeby tylko na kilka sekund przekaźnik włączał się i automatycznie wyłączał. I tak samo drugi przekaźnik.

Dodano po 8 [minuty]:

A co to jest ta literka M w kółeczku?
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    przy odpowiednim podłączeniu przekaźników niema zagrożenia zwarcia przy zadziałaniu obydwóch przekaźników.
    Przykład:

A do do tego czasowego ich zadziałania to należy dodatkowo zastosować uniwibrator, choćby na układzie 555. Ale opisz dokładniej o co w tym chodzi. Czy z radio linii będzie wychodził krótki impuls.., jaki ???

M to motor - silnik.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    Z tego co zauważyłem w radioliniach tych są do dyspozycji przekaźniki ale tylko z jednym typem styku (opcjonalnie wybieranym zworą) NO lub NC.
    Do rozwiązania takiego jak ja pokazałem należy mieć przekaźniki ze stykami przełączającymi (NO i NC).
    Zatem były by tu dwa rozwiązania; podłączyć do radiolinii dwa dodatkowe przekaźniki ze stykami przełączającymi. Lub spróbować zaingerować do wnętrza radiolinii aby wykorzystać styki NO i NC ze znajdujących się w niej przekaźników. Oczywiście nie mam teraz pewności czy będzie to możliwe, choć z jej DTR-ki wynikać by mogło że chyba mogło by być to możliwe.
    Jednak trzeba jeszcze wiedzieć czy parametry tych przekaźników w radiolinii w ogóle będą odpowiednie do załączania Twojego silnika. Na razie nie napisałeś co to za silnik.
  • Poziom 9  
    W te radiolinii są styki NO i NC. A ten silnik to będzie serwomechanizm z wyrzuconą elektroniką. Sam silniczek z przekładniami.

Dodano po 2 [minuty]:

I te styki NO i NC są tak jak Pan napisał przełączające.
  • Pomocny post
    Poziom 36  
    No to pasuje. Na pewno podany też jest tam prąd jaki mogą one załączać.
    To sobie musisz już sam określić czy jest on odpowiedni dla tego silniczka.
    Jeżeli jest to jak piszesz "silniczek" to może nie pobiera nazbyt dużo prądu. Jeżeli tego nie wiesz to możesz podłączyć go i zmierzyć.
  • Poziom 9  
    Przekaźniki są do 30VDC i 2A. Czyli na pewno wytrzyma. I w takim razie jak miałbym to wszystko połączyć żeby na jednym kanale czyli jednym przekaźniku kręcił się w jedną stronę, a na drugim przekaźniku i drugim kanale w drugą stronę?
  • Poziom 36  
    Jak to podłączyć. A możesz podać dokładnie jaka to będzie radiolinia, jakiś opis DTR-ka.
  • Poziom 36  
    Z opisu tej radiolinii jak i z jej DTR-ki wynika, że niestety ma ona do dyspozycji przekaźniki ze stykami NO lub NC (opcjonalnie do wyboru jeden z nich a nie obydwa). Czyli tak jak napisałem wcześniej.
  • Poziom 9  
    I przepraszam bardzo, ale tutaj jednak trzeba wybierać zworkami czy przekaźnik ma być NO czy NC. Tak więc trzeba będzie to chyba jednak zrobić z dodatkowymi przekaźnikami. I w takim razie jak to zrobić?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Z tego co wynika z instrukcji to jeśli nie boisz się grzebać w środku RL lub cokolwiek do niej niestandardowo podłączać to nie powinno być problemu (oba styki NO i NC wyprowadzone na kołki zwory). Jeśli wolisz nie bawić się w przeróbki RL to wystarczą dwa dodatkowe przekaźniki (po kilka złotych).
  • Poziom 9  
    Wolę jednak kupić dwa dodatkowe przekaźniki ;) Tylko proszę mi wytłumaczyć jak wtedy to wszystko podłączyć.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Dokładnie tak jak na rysunku kolegi Elkard. Bardziej dokładnie się już nie da.

No dobra, da.
    Do styków C (COM) w RL podłączasz 12VDC. Do drugiego styku (na obrazku prawo, lewo) podłączasz przekaźnik i drugą stronę cewki przekaźnika do masy. Przekaźniki oczywiście z cewką na 12VDC.
  • Poziom 9  
    Wielkie dzięki. Mam nadzieję że na początku tygodnia przyjdzie radiolinia to będę próbował to zrobić. Pozdrawiam