Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Halogeny 220V i przejście na 24 lub 12v

maciejha 03 Oct 2009 12:58 3777 10
    maciejha
    Level 10  
    wita!
    nie wiem czy wybrałem odpowiednie forum do tego tematu, ale spróbuję.

elektryk ze mnie żaden więc zwracam się do Was z pytaniami.

Zacznę od tego,że mam do oświetlenia spory teren jest to staw o wymiarach ok 120/120m. Oświetlam go do tej pory halogenami na 220V, które często muszę wymieniać ( a żarówki bardzo często) bo świecą do zmierzchu do świtu a dochodzi do tego spora wilgotność i lampy długo nie wytrzymują. :/

Mam do dyspozycji transformator 220-230V na 24V. Wymyśliłam sobie że podłącze do niego samochodowe lampy dalekosiężne z żarówkami h7, tylko czy snop światła z takich reflektorów będzie wystarczający? Na pewno halogeny samochodowe dają szerszy snop, ale czy ich zasięg będzie wystarczający?
    a może zastosować lampy zespolone (dalekosiężne + halogeny)?
    jaką moc powinien mieć transformator aby podłączyć do niego:
    1. 2x 100W? ( dalekosiężne )
    2. 2x 100W+ 2x100W? (dalekosiężne + halogeny)
    Mój ma 500 czegoś tam ( mówiłem że amator jestem :D )
    Jak połączyć układ do transformatora 24V gdybym kupił lampy z żarówkami 12V?
    Cz do podłączenia takiego układu potrzebuję jakieś przekaźniki, albo inne gadżety?

Pytań sporo przyznacie sami.
    Dziękuję za zainteresowanie tematem, czekam na wasze odpowiedzi i pozdrawiam.
  • Helpful post
    sphinx-s4
    Level 15  
    jeśli posiadasz transformator na 500 Wat to spokojnie pociągnie 2x 100W+ 2x100W jak połączyć? w szereg po dwie żarówki 12 V. co do gadżetów transformator podłącz do sieci przez zwykły włącznik jak do świateł w domu, a żarówki możesz bezpośrednio do transformator. Czy będzie wytaczające takie oświetlenie nie wiem szeroki kąt świecenia mają przeciwmgielne ale nie wiem jakie ma byś oświetlenie tego stawu i jak go chcesz oświetlić
    bents
    Level 1  
    A co gdyby podłączyć / i ewentualnie szybko uciec heeee / 19 szt. 12v halogenów w szereg bez pośrednio w sieć 230v .Lata temu naprawiałem oświetlenia choinkowe , jak chiny były jeszcze daleko więc 19 żarówek ograniczyć omomierzem no problem.Nawet spadki napięć na długim przewodzi
    można wyregulować np. 18 halogenów.
    Lutek49
    Level 36  
    Przy połączeniu szeregowym w momencie spalenia się jednego żarnika przestaną świecić wszystkie w szeregu.
    Zasilanie napięciem 24V spowoduje konieczność wymiany istniejącej instalacji (okablowania) ze względu na zwiększony (znacznie) prąd płynący w obwodzie.
    maciejha
    Level 10  
    Lutek49 wrote:

Zasilanie napięciem 24V spowoduje konieczność wymiany istniejącej instalacji (okablowania) ze względu na zwiększony (znacznie) prąd płynący w obwodzie.

planuje zasilanie podpiąć pod poprzednią instalację, aby sobie ułatwić i nie pruć ścian.
    Mam nadzieję, że mówiłeś o instalacji samochodowej 12V a nie domowej na 220V?
    bo taka operacja nie wchodziła by w grę.
    :|
  • Helpful post
    Lutek49
    Level 36  
    Z postów wnioskuję, że do oświetlenia stawu masz wykonaną instalację na 230V, aby zastąpić lampy przewidziane na napięcie 230V lampami na 12V to możesz łączyć je szeregowo po dwie (taka wypowiedź już była). Musisz jedynie przewidzieć zamontowanie transformatora na końcu zasilania 230V i dopiero od niego rozprowadzić instalację na 24V. Transformator będzie pracował w niezbyt sprzyjających warunkach (spora wilgotność o której pisałeś). Połączenie między transformatorem a lampami będziesz musiał wykonać innym przewodem ze względu na znaczne natężenie prądu jakie będzie płynąć w tym obwodzie.
    maciejha
    Level 10  
    czyli jednak dojdą dodatkowe przewody.
    Jaki przekrój był by potrzebny??
    Lutek49
    Level 36  
    Aby wyznaczyć przekrój przewodu trzeba znać jeszcze kilka parametrów.
    Długość przewodu między transformatorem a lampą/lampami.
    Sposób łączenia - czy przewód zasilający parę lamp (dwie na 12V łączone szeregowo) będzie podłączany bezpośrednio pod wyjście transformatora, czy będzie odcinek przewodu wspólny dla obu par.
    Przy transformatorze o mocy 500W zasilającym halogeny będzie raczej potrzebny układ miękkiego startu ze względu na znaczny udar prądowy w chwili włączenia.
    maciejha
    Level 10  
    Lutek49 wrote:

Przy transformatorze o mocy 500W zasilającym halogeny będzie raczej potrzebny układ miękkiego startu ze względu na znaczny udar prądowy w chwili włączenia.

:?:
    Nie śmiejcie się proszę :D , ale nie mam pojęcia co to takiego: miękki start i udar prądowy??
    Lutek49
    Level 36  
    Tak krótko i niezbyt dokładnie - w chwili włączenia obciążonego transformatora do sieci zasilającej następuje znaczny pobór prądu elektrycznego powodujący rozłączenie obwodu przez bezpiecznik zabezpieczający dany obwód.
    Na forum jest temat dotyczący doboru przekroju przewodów:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1401661.html
    wypowiada się w nim moderator kolega Akrzy74 (mniej więcej w połowie pierwszej strony) podając tabelę.
    Stary1952
    Level 32  
    maciejha wrote:
    ale nie mam pojęcia co to takiego: miękki start i udar prądowy??

Witam .
    Układ miękkiego startu służy do tego aby w momencie włączania transformatora nie wybijało bezpieczników .
    Na przykład takie coś "
    http://www.akcesoria.cnc.info.pl/softstart.htm
    Pozdrawiam .