Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz sterowany cyfrowo NE028A - sterowanie

03 Paź 2009 13:24 7186 10
  • Poziom 30  
    Witam. Posiadam zasilacz sterowany cyfrowo firmy Nord Elektronik model NE028A 0-25V i 0-2(3?)A

Niegdyś na skutek upadku płytki z mikro procesorem na radiator doszło do spięcia. Oczywiście uszkodził się wyświetlacz LCD, procesor AT89c2051 i nie wiem co jeszcze. Płytka sterownika posiada jeszcze pamięć 24C02 oraz przetwornik cyfrowo analogowy MAX518. Przetwornik te jest po pierwsze bardzo drogi (ok 50zł) oraz jest raczej trudno dostępny. Podobnie jest z wsadem do tegoż procesora. Domyślam się, iż mogę sprawdzić poprawność działania drugiej płytki (płyty głównej zasilacza - układu bazowego) podając na wejścia wzmacniacza operacyjnego (te są połączone z wyjściami przetwornika C/A) napięcia z zakresu 0-5V. Na płycie bazowej nie ma zbyt wiele części, które mogły ulec uszkodzeniu. Pytanie moje jest następujące:
    Czy są jakieś tańsze zamienniki bądź zupełnie inne przetworniki C/A( wiem, że są ale chodzi o przystępne cenowo), którymi mógł bym zastąpić uszkodzony MAX518? Chciał bym aby ten zasilacz pozostał sterowany cyfrowo więc jeżeli była by możliwość dorobienia innego układu sterującego (np sporo jest na Atmega8) to proszę o nakierowanie na co muszę zwrócić uwagę. Na dzień dzisiejszy zastosuje 2 potencjometry aby ten zasilacz w ogóle uruchomić( oraz sprawdzić działanie płyty bazowej)

Dołączam zdjęcia zasilacza (w płycie bazowej brakuje jednego z tranzystorów ale to nie problem)
    Zasilacz sterowany cyfrowo NE028A - sterowanieZasilacz sterowany cyfrowo NE028A - sterowanie
    --------------------------------------------------------------------------
    Widać mój temat nie cieszy się zainteresowaniem a szkoda.

Dziś testowałem płytę bazową - niestety bez względu na poziom napięcia doprowadzonego do wejść wzmacniacza operacyjnego ( z zakresu 0-5V), położenia potencjometrów na płycie bazowej (od kalibracji prądu i napięcia) oraz stanu logicznego (0 lub 5V) na pierwszym pinie wtyczki układ nie reagował. Na wyjściu zasilacza wciąż panowało napięcie bliskie napięciu wejściowemu. Z tego co sprawdziłem WO nie jest zasilany symetrycznie (na jego nóżkach panują napięcia +11V oraz -5V).

Dołączam schematy tegoż zasilacza. Proszę o pomoc w wskrzeszeniu płyty bazowej zasilacza.
    Zasilacz sterowany cyfrowo NE028A - sterowanie Zasilacz sterowany cyfrowo NE028A - sterowanie

Dla poprawienia komfortu czytania schematów dodałem je również w wysokiej rozdzielczości:
    Zasilacz sterowany cyfrowo NE028A - sterowanie Zasilacz sterowany cyfrowo NE028A - sterowanie

Jeżeli któryś z moderatorów poprawia moje posty to niech chociaż sam okaże swą nieomylność i podpiszę się poprawnie swoim nickiem nie robiąc błędów nawet we własnej nazwie.
  • Poziom 27  
    Sprawdź T10 do T12 i T13 - omomierzem.
    Jeżeli w Z1 1 zwarte z 2, to która dioda sygnalizacyjna świeci ?.
  • Poziom 30  
    Tranzystory są nowe - aczkolwiek zrobiłem poważny błąd, tzn źle odczytałem symbol tranzystora i zamiast BD243C wstawiłem dwie sztuki BD244C. Teraz na wyjściu mam ok 15V, Świeci się w kcu czerwona dioda na płycie bazowej (D5). Zwarcie pinu 1 do masy w Z1 nie zapala żadnej diody (świeci się tylko dioda D102 lecz gaśnie czasami podczas regulacji potencjometrem PR2 oraz przy zmianach napięcia podanego na wejście WO pin 2)

Właśnie sprawdziłem, że gdy Z1.1=0 to na wyjściu mam 15,2V a gdy Z1.1=5V to na wyjściu jest 16,7V. W żadnym przypadku nic nie zmienia regulacja potencjometrami od nastawy napięcia oraz prądu
  • Poziom 27  
    Jeżeli świeci D102 , to uszkodzony T9 - Uwyj. powinno być 0V.
    Podepnij potencjometr regulacji napięcia do Z1 piny 2,4,3.
  • Poziom 30  
    Nie czytałeś dokładnie ;) w pierwszym poście już napisałem, że podłączyłem 2 potencjometry właśnie do pinów 2345 (234-reg napięcia, 235-reg prądu) Zastanawiam się dlaczego przetwornica napięcia ujemnego zasilającego WO daje inne napięcie niż napięcie dodatnie zasilające WO (-5 oraz +11)

PS. W tej chwili są tylko 2 tranzystory T13 oraz T12 - czy w takim przypadku zasilacz zadziała poprawnie?
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Z T13 i T12 powinien zadziałać.
    Zadaniem źródła prądowego na T7 jest dążenie do max napięcia wyjściowego , a T9 obniża potencjał bazy T13 zależnie od komparacji (porównania) potencjałów z PR2 i 243.
  • Poziom 30  
    Sprawdzając kolejno tranzystory okazało się, iż tranzystor T6 był nieodpowiedni (był BC548 zamiast BC237 - wstawiłem BC337) następnie tak jak kolega wskazał był uszkodzony T9 (brak przejścia między jedną z par złącz) T8 był sprawny aczkolwiek również go wymieniłem. Teraz działa regulacja napięcia. Chciał bym się jeszcze dowiedzieć co wskazują kolejne diody led?
    Dla Z1.1=0 zapala się dioda, która była na płycie sterownika - zdaje się oznacza włączenie zasilacza (na jego wyjściu pojawia się napięcie)
    D5 świeci do momentu ustawienia maksymalnego napięcia na wyjściu zasilacza( Nie wiem co ona oznacza)
    D102 świeci najjaśniej dla Uwy=0, dla większego od 0 lekko przygasa i gaśnie dla Uwy = max.
    D101 zapewne jest od ogranicznika prądowego - jeszcze mi nie zaświeciła - nie wiem czy działa ten ogranicznik (T8 jest sprawny).

Tak jak przypuszczałem - D101 jest od ogranicznika prądowego, który działa raczej prawidłowo. Teraz pozostaje mi dokonać kalibracji zasilacza za pomocą PR2 oraz PR1 (chociaż nie wiem czy to ma sens ponieważ z tego co kojarzę dokonywało się tego aby poprawnie skalibrować płytę bazową ze sterownikiem).

Nie wiem również jakie powinno być napięcie doprowadzone do zasilacza. W tej chwili doprowadzam 25V DC (mogę doprowadzić dowolne napięcie z innego zasilacza regulowanego) Wydaję mi się, iż na wyjściu powinno być maksymalnie 25V a teraz jest max 22,6.
    Edit - już jest 25V (zwiększyłem Uwe do 26,5V dzięki czemu otrzymałem 25V na wyjściu - ale D5 oraz D102 są wygaszone)
  • Poziom 27  
    Dioda D5 nie powinna świecić (może żarzyć ) - płynie przez nią zbyt mały prąd - bez względu na ustawienie napięcia wyjściowego (ok. 3mA dla żółtej lub czerwonej). Jeżeli świeci to T7 uszkodzony lub nie PNP.
  • Poziom 30  
    Dość mocno grzeje się T1. Za pomocą PR2 ustawiłem maksymalnie 24V na wyjściu - dioda zielona (D102 świeci cały czas tak samo jak D5 - w całym zakresie regulacji). T7 to BC327 czyli PNP
  • Poziom 27  
    Nie znam specyfikacji tego zasilacza - lecz 26V to za dużo (lub większy radiator) , T7 - zwarcie ce (?). Jeżeli masz możliwość to sprawdź jak świeci dioda led w szereg z 10k włączone do napięcia 26V (jeżeli tak samo to nie mam uwag ) .
  • Poziom 11  
    Sterownik mikroprocesorowy?