Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zastąpić tranzystor PNP ?

03 Paź 2009 18:04 2183 5
  • Poziom 9  
    Witam...

Mam taki problem, że chciałbym wysterować wyświetlacz LED przez uC. Wyświetlanie 1 liczby na uC już zrobiłem i działa. Potrzebuje teraz to zmultipleksować. Gdzieś wyczytałem , że obciążalność portu to 30mA a 8 zapalonych diod w wyświetlaczu ciągnie więcej. Należy więc zastosować tranzystor i po problemie.
    Niestety ja mam wyświetlacz jedynie ze wspólną anodą (czyli złączony jest "plus") i co gorsza mam same tranz. NPN , je się używa do "sterowania" minusem, a ja potrzebuje plusem.
    Zależy mi na czasie (najlepiej dzisiaj) więc średnio mogę kupić PNP. Da się to jakoś obejść. Może jakimś innym sposobem ? Albo zrobić coś z tranzystorem, żeby mógł sterować "plusem". Może być rozwiązanie nie profesjonalne i chwilowe, byle by było ;)

Dzięki.
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedź, ale nie bardzo rozumiem związek. W tamtym temacie jest dobrze wyjaśniona praca tranzystora. Ja się nie pytam jak wysterować plus tran. NPN tylko czego można użyć zamiast tranzystora PNP... ?
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    A... świetnie ! :D Dzięki za pomoc, ma po ręką bramki NOT, to sobie zamienię ;) Dzięki wielkie, bo na to nie wpadłem.
  • Poziom 33  
    Tylko pytanie po co tak robić? Masz wyświetlacz ze wspólną anodą i tranzystory PNP. Wystarczy zmienić program żeby dawał na sterowanie tranzystorów zamiast wysokiego to niski stan logiczny. Upraszcza się układ, a zmiany programowe to pikuś.