Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Tani laser RGB - po raz drugi

c4r0 30 Nov 2009 23:59 41734 45
IGE-XAO
    universum 17
    Level 11  
    Witam
    Laserek przepiękny :P . Ja mam pytanko trochę z innej beczki skąd wytrzasnąłeś takie galva ? Drogo Cię one wyniosły ? To jest chyba najdroższa część twojego projektu. Nie wiesz kto mógłby mieć na sprzedaż jakieś w "miarę" galva za rozsądną cenę ?
    Dziękuje i pozdrawiam
  • IGE-XAO
    c4r0
    Level 36  
    Ile mnie wyniosły napisałem gdzieś tam już :) Kupiłem je na allegro.
  • IGE-XAO
    Leeki
    Level 10  
    c4r0 wrote:
    Aha, no i jeszcze potrzebna jest analogowa modulacja laserów, a nie jak teraz typu on/off.

To by się przydało, ale nie jest aż tak bardzo wymagane, żeby uzyskać dość dobry obraz. Laser RGB potrafi wyświetlić 8 kolorów tj. W,Bl,R,G,B,C,M,Y. Przy użyciu tylko tych kolorów i ditheringu można uzyskać już ciekawy efekt przy rozdzielczości obrazu 640x480. Oto przykład:

Zdjęcie oryginalne (wygrzebany w googlach, żeby był w miarę kolorowy i różne poziomy jasności):

oraz zdjęcie w 8 wymienionych wyżej kolorach:

Efekt nie jest powalający, ale została jeszcze taka kwestia, że obraz który uzyskamy z lasera będzie w jakimś tam stopniu rozmyty(w końcu sprzęt domowej roboty), więc sąsiadujące piksele się na siebie nałożą, co może dać taki oto efekt:

Na powyższym obrazku jest 8 kolorowe zdjęcie potraktowane dość lekkim rozmyciem i zapisane w większej ilości kolorów.

Efekt nie jest może powalający, ale wszystko zależy od rozdzielczości jaką uzyska laser. Przykładowo, gdyby uzyskać rozdzielczość 1280x960, to wyświetlając obraz w rozdzielczości 640x480 wówczas na jeden piksel przypadałyby 4 piksele(upscaling do wyższej rozdzielczości), co przy 8 kolorach podstawowych po rozmyciu tych 4 pikseli w jedną barwę daje ponad 200 różnych kolorów.
    LaserKlos
    Level 14  
    Witam :)

Chciałbym zaznaczyć że przy użyciu domowej roboty galv nie uzyskamy żadnego "obrazu", nawet przy użyciu fabrycznych nie, takie galva są za wolne :)

Więc 8 kolorów jest spoko ;)
    WWektor
    Level 12  
    Do wyświetlania obrazów nadają się lustra obrotowe. Mam w domu akurat 2 moduły z drukarek laserowych. Na sliniku 3f zamontowane jest lustro 6scio kątne. Układ od razu posiada sterownik do którego znalazłem specyfikacje ( zasilanie + zegar który synchronizuje prędkość obrotową). lasery sterowane są ze źródeł prądowych podpiętych bezpośrednio pod sygnały RGB z wyjścia VGA, zegary dla luster to sygnały Hsync i Vsync puszczone przez odpowiednie dzielniki częstotliwości. Teoria prosta gorzej jak zwykle z praktyką na którą zwyczajnie nie starcza mi czasu :/ Na początek montuje wszystko na jednym laserze - czerwonym z DVD który już posiadam od dłuższego czasu. Jak coś mi się uda to podziele się efektami :)
    c4r0
    Level 36  
    Chciałbym pokazać ostateczną wersję lasera, a właściwie całego projektora, który jednak dość niespodziewanie przed świętami zmuszony zostałem zmontować do kupy na kawałku dechy :)

Tani laser RGB - po raz drugi Tani laser RGB - po raz drugi Tani laser RGB - po raz drugi

Również zdradzę, że jestem od jakiegoś czasu w trakcie budowy czegoś większego (około 0,5W). Projekt przechodził przez ostatnie dwa miesiące pewne perypetie, ale obecnie jest na ukończeniu (w wersji zupełnie innej niż przewidzianej na początku :P ). Poniższe zdjęcie jest próbką możliwości tej powstającej właśnie maszynki :)

c4r0
    Level 36  
    No, nieśmiertelny popel w rzeczy samej :P A sterownik to jakiś z general scanning, oryginalny od tych galv. Nie znam żadnego modelu ani jego przeznaczenia. Pół płytki to analogówka jak w każdym sterowniku, drugie pół to zatrzaski i 12-bitowe DAC-e, bo to ma samo z siebie wejście LPT. Niestety nie udało mi się tego rozpracować. Tego zestawu już się pozbyłem i mam nowe galva, stąd te perypetie w nowym projekcie - był prawie ukończony na starych galvach, a jak dostałem nowe to się okazało że płyta aluminiowa jest prawie 2x za duża :P I robota z szukaniem mniejszej płyty, wierceniem i przykręcaniem wszystkiego ruszyła od nowa :P
    VSS
    Level 21  
    A możesz napisać krótkie faq jak zestroić kolory ? w jakiej kolejności to robisz i jak oglądasz wynik. słyszałem opowieści, na razie nie sprawdzone, że te chińskie galva co na ebayu jest ich zatrzęsienie maja lustra które nie puszczają 405nm :) spotkałeś się z takim efektem?
    c4r0
    Level 36  
    Hmm, nie wiem czemu Twój post mi umknął... Jak zestroić kolory, czyli jak ustawić dichra? Jeśli tak, to po prostu, ustawiasz dwa pierwsze lasery i filtr dichro tak, żeby wiązki laserów padały dokładnie w to samo miejsce na filtrze (środki plamek się pokrywały). Potem tak ustawiasz kąty filtru, żeby na ekranie oddalonym o kilka metrów, na który świeci laser, plamki też się pokrywały. Łatwiej jest to zrobić jak się już ma galva złożone i się wyświetli np. kółko - lepiej widać czy obrazy dwóch laserów się pokrywają, bo nieruchoma plamka bardziej razi w oczy i jest mała jak się patrzy z daleka, a jakiś obrazek jest większy i tak nie razi. Jak to ustawisz, to dokładasz drugi laser i filtr, i powtarzasz te same czynności, z tym że teraz jedna z wiązek które masz to tak właściwie dwie wiązki połączone :) Jeśli się dobrze pokrywają to jeden z tych pierwszych laserów można oczywiście wyłączyć.

Co do zwierciadeł w galvach, te w moich rzeczywiście gorzej odbijają 405nm od czerwonego i zielonego. Sprawdziłem to umieszczając zwierciadło "plecami" do ściany w odl. około 10cm i świecąc w nie laserem. Z 405nm było widać poświatę na ścianie (światło przepuszczone) znacznie wyraźniejszą, niż z zielonym i czerwonym (tych też troszeczkę przełazi). Ale ogólnie i tak te zwierciadła radzą sobie dobrze i podejrzewam, że te straty są mniejsze niż 5%, nie zmierzyłem tego jeszcze miernikiem ale to zrobię i dam znać.
    PPP
    Level 14  
    Witam mam pytanie czy można kupić gdzieś podobny projektor?
    Czy istnieje jakaś firma która produkuje takie coś w Polsce jeśli tak to prosiłbym o jakieś namiary.
    c4r0
    Level 36  
    Czy w Polsce ktoś takie rzeczy produkuje to nie wiem, ale wątpię. Podobnego "kalibru" projektory, ale z gorszej jakości galvami, można ściągnąć z Chin lub Hong-Kongu.

Skoro temat już i tak odkopany, to zapraszam do przejrzenia tematu o moim następnym, większym projektorze laserowym :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1676990-0.html
    BARTOSZ PIETRZYK
    Level 8  
    Mam pytanie co do tego galvo's amplifieres - skąd to wytrzasnąłeś ??? Kupiłeś czy jak ponieważ chciałbym sobie coś podobnego zrobić ale budowę utrudnia mi sterownik silników krokowych czyli galvo's amplifieres jak się domyślam . Boje się że nie uda mi się tego złożyć ponieważ będę musiał zaprogramować mikro kontrolery jak domniemywam a tego jeszcze nie umiem .
    Z góry dziękuje :-)
    c4r0
    Level 36  
    Zestaw galv kupiłem na allegro i nie są to silniki krokowe. Chińskie zestawy tego typu można kupić tanio na ebayu (za mniej niż 100 dolarów). Zbudowanie czegoś takiego samemu jest bardzo trudne więc przy tak niskiej cenie gotowego zestawu nie warto się za to brać. Wspomniałeś o mikrokontrolerach - nie ma tam nigdzie ani jednego więc nic nie trzeba programować.
    BARTOSZ PIETRZYK
    Level 8  
    Sorry że tak dużo pisze ale jestem początkującym elektronikiem wiec wszystko mnie ciekawi i jeszcze nie mam takiej wiedzy jak Ty lub Twoi Koledzy ,a więc :
    1.Z Tatą wpadłem na pomysł aby nie wydawać pieniędzy na galv'a można wykorzystać galvanometry - tak przeczytałem na internecie ,z twardych dysków (za błędy w nazewnictwie przedmiotów lub mechanizmów czy układów przepraszam)
    2.Czy lustra które są poruszane za pomocą galv mogą być np: z lustra z lusterka kosmetycznego czy musi być to specjalne lustro
    3.Skąd wyciągałeś lasery bo jak czytałem cały twój blog to wychodzi z tego że albo miałeś dostęp do profesjonalnych projektorów albo wyciągałeś z odtwarzaczy DVD/CD albo nagrywarek DVD/CD .Rozważałem z Tatą czy by nie kupować jak ty nagrywarek/odtwarzaczy DVD/CD ale Tata twierdzi że te lasery w stacjach dysków czy nagrywarek jest za słaby 1mW < a te lasery z odpustu (straganów) maja zaledwie 5mW jak nie mniej . Myślałem nad tym aby kupić na allegro ale tam niebieski laser kosztuje 40 zł 100mW ,zielony 26,50 zł 50mW a czerwony to tylko 5mW za 15 zł wiec chciałbym wiedzieć skąd wyciągnąłeś lasery albo gdzie kupiłeś .
    W niedziele jadę na giełdę sprzętów starych i używanych w Sosnowcu i mam nadzieje że znajdę tam jakiś tary projektor z którego będę mógł wyciągnąć części.
    c4r0
    Level 36  
    1. Czy Tata ma jakieś pojęcie o automatyce, teorii sterowania, i czy zapoznał się z tym jak działa takie galvo? Ramię z dysku, czy inny tego typu mechanizm, teoretycznie można wykorzystać bo działa tak samo. Trzeba "tylko" dorobić dobrze działający detektor pozycji oraz dorobić wzmacniacz z kontrolerem PID, a potem to zestroić. To jest BARDZO trudne nawet dla doświadczonego elektronika. Poza tym, ramię z dysku jest ciężkie więc fizycznie nie możliwe jest, żeby poruszało się szybko i stabilnie z roli galva. Rotor galva musi być jak najlżejszy.

2. Lustro musi spełniać dwa warunki: być lekkie (patrz pkt. 1) oraz mieć dobre parametry optyczne, czyli być superpłaskie żeby nie zniekształcać wiązki światła oraz wprowadzać małe straty. Lustro kosmetyczne raczej tych warunków nie spełnia, zwłaszcza pierwszego.

3. U mnie na stronie (to nie jest blog) jest wszystko opisane, o tym skąd jaki laser można wyciągnąć. Czerwony można wziąć z nagrywarki DVD (nie odtwarzacza) i spokojnie wyciągnąć z niego 150mW co w zupełności wystarczy do zabawy (i jest już bardzo niebezpieczne!). Laser niebieski to już trochę większy kłopot. Zielony można zrobić ze wskaźnika. Można je kupić wszędzie w internecie i są tanie, ale z takim rozwiązaniem będą same problemy więc lepiej kupić od razu jakiś prawdziwy moduł laserowy, najtańsze chińskie można dostać za jakieś 100 USD.

Na giełdzie raczej nie znajdziesz żadnego projektora. Jeśli trafi się jakiś laser dyskotekowy, w co też wątpię, to uważaj bo pewnie będzie miał w środku silniki krokowe a nie galva, a one się do projekcji nie nadają.

Generalnie moja rada jest taka: jeśli chcesz bawić się w projekcje laserowe a nie masz z tym żadnego doświadczenia, to zacznij od kupienia zielonego wskaźnika niewielkiej mocy pobawienia się nim. Zobaczysz jak działa taki laser i jak ci się zepsuje to zobaczysz jakiej jakości są takie wskaźniki za 30zł w porównaniu do porządnych (300+ zł) :P Potem możesz albo poświęcić trochę czasu na pobawienie się jakimiś lusterkami na silnikach, co będzie tanie i pomoże z ogarnianiem elektroniki, ale nie będzie dobrych efektów laserowych, albo kupić od razu dobre galva, zrobić interface popelscan i bawić się w rysowanie wzorków na ścianie, na razie tym jednym zielonym laserkiem na początek. To zajmie sporo czasu i z takimi doświadczeniami będziesz miał dużo większe pojęcie co robić dalej, o ile ci się po drodze nie znudzi - czyli skąd brać jakie lasery, itp.