Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TDA 8510J i 26W mostkowanie ?

MatBas07 18 Paź 2009 16:10 15426 49
  • #31 18 Paź 2009 16:10
    fis
    Poziom 20  

Z masami raczej sobie nieźle poradziłeś.
    Gdybyś mógł nanieść na rysunek płytki elementy w innym np. zielonym kolorze, ułatwiło by to sprawdzanie połączeń, jak też zminimalizowało możliwość popełnienia ewentualnych błędów (interpretacja twórcy projektu i sprawdzającego).
    Pozdrawiam.

• #32 18 Paź 2009 16:30
    MatBas07
    Poziom 14  

Oki wieczorem zapodam dokladniejszy rysunek a tymczasem chce sie spytac czy laminat fenelo-papierowy mozna normalnie cynowac ? Slyszalem ze miedz odchodzi szybko od plytki a wlasnie jest w trakcie wykonywania przedwzmacniacza i nie wiem czy cynowac sciezki czy nie ?

Dodano po 3 [minuty]:

Aha jak pomalowalem roztworem denaturatu z kalafonia to musze cynowac po przed chila gdzies wyczytalem ze to juz jest zabezpieczeniem przez utlenianiem sie miedzi ?

• #33 18 Paź 2009 18:11
    januss73
    Poziom 31  

Nie musisz.

A powiedz, zamierzasz z tego rysunku z autocada zrobic pcb metodą żelazkową?

• #34 19 Paź 2009 00:09
    MatBas07
    Poziom 14  

Tak zamierzam zaprojectowac sobie schemat montazowy w AutoCAD-dzie a nastepnie za pomoca metody termotrnsferu wykonac plytke PCB. Oczywiscie musze wniesc jeszcze kilka poprawek.
    Uwazasz pewnie ze glupi pomysł ?

• #35 19 Paź 2009 09:35
    januss73
    Poziom 31  

MatBas07 napisał:

Noooo :)

Zrobienie tego w Eagle przy odrobinie wprawy to kwestia jakiejś godziny.
    Efekt wyglądac może mniej więcej tak
    TDA 8510J i 26W mostkowanie ?TDA 8510J i 26W mostkowanie ?

• #36 22 Paź 2009 14:57
    MatBas07
    Poziom 14  

januss73 napisał:
    MatBas07 napisał:

Noooo :)

Zrobienie tego w Eagle przy odrobinie wprawy to kwestia jakiejś godziny.

Hehe no masz racje ale na poczatek wole sie pomęczyc a z czasem jesli to bedzie konieczne zaczne myslec o innych programach :)
    Aha mam pytanko bo na projekcie pominolem te dwa kondensatory :

Czy po zastosowaniu filtracji w postaci kondensatorów w zasilaczu te kondensatory zaznaczone na czerwono nadal sa potrzebne ?
    ------------------------------------------
    Dobra nie piszecie daje obrazek juz opisany :

R1=3.3K
    R2=220K
    R3=3.3K
    R4=82K
    R5=10K
    R6=100
    R7=10k
    R8=100K

C1=0,33uF
    C2=0,1uF
    C3=100uF
    C4=C5=220nF
    C6=1uF
    C7=470nF
    C8=47uF

T1=T2=C3374 (Tranzystory)

S1=stabilizator L7812

Z1=Z2 = zwory

Jesli ktos ma chwilke to prosze o sprawdzenie czy wszystko jest ok . . .

• #37 25 Paź 2009 20:27
    januss73
    Poziom 31  

Rezygnacja z tych kondensatorów to nie najlepszy pomysł. Powinieneś dołożyć też parę mikro przed zasilaniem odwracacza fazy, czyli jakieś 10u równolegle z c2.
    Poza tym to trochę trudno sprawdzić taki schemat. Do tego służą właśnie specjalistyczne programy, w których po narysowaniu poprawnego schematu nie da się źle elektrycznie zaprojektować płytki. Poza brakującymi kondensatorami chyba T2 jest odwrotnie.
    Dalej nie wiem co zamierzasz z tym rysunkiem dalej zrobić :)

• #38 25 Paź 2009 21:12
    MatBas07
    Poziom 14  

Dzięki za wypowiedz;)

T2 wydaje mi sie ze ok patrząc na ten schemat :

Ogólnie to jest tylko schemat z AutoCADa edytowany w paincie. Jak bede pewny ze wszystko jest ok to poprawie wszystkie bledy w projekcie , zakreskuje wszystkie oczka i odpowiednio zrobie grubsze sciezki.
    Skore te kondensatory są tak wazne to chyba je jakos wplote w schemat ale bedzie cięzko bo mam dośc wąski laminat i chce zeby to wszystko bylo w miare zminiaturyzowane.

• #39 25 Paź 2009 21:30
    januss73
    Poziom 31  

Te kondensatory nie zajmą wiele miejsca.
    T2 jest odwrotnie, bo tak jak go wrysowałeś E i C są odwrotnie. Poza tym te tranzystory mają nogi w linii, podobnie jak 7812, ty rysujesz środkową wysuniętą. Jesteś pewien, że raster (rozstaw wyprowadzeń) wszystkich elementów będzie się zgadzał? Na prawedę polecam ci Eagle. Na początku zejdzie, ale potem robienie schematów i pcb to już przyjemność. Skoro radzisz sobie z AC poradzsz też sobie z eagle.

• #40 25 Paź 2009 21:43
    MatBas07
    Poziom 14  

Dalej nie rozumiem czemu T2 jest zle zaznaczony na schemacie ?
    Przeciez emiter skierowany jest w strone mode swith.
    L7812 chyba poprawie a nuzki tranzystororów T1 i T2 bede wyginał.
    Co do tych kondensatorów to one nie zajma duzo miejsca ale ciezko bedzie zmiescic dodatkową scięzke do masy , nie chce robic petli masy.

Z czasem chyba przerzuce sie na tego Eagle lecz narazie chce dokonczyc co zacząlem

• #41 26 Paź 2009 18:38
    MatBas07
    Poziom 14  

Hey to jak z tym tranzystorem T2 ?
    Poprawilem ten schemat troche zmieniajac polozenie otworów pod stabilizator l7812 i dodalem te dwa kondensatory :

• #42 27 Paź 2009 17:09
    MatBas07
    Poziom 14  

Hey to jak z tym tranzystorem ? ;)

• #43 27 Paź 2009 21:49
    januss73
    Poziom 31  

Opisałeś dobrze, ale jak wstawisz tranzystor tak jak narysowałeś, czyli płaską częścią do góry emiter wyjdzie z lewej strony.

• #44 28 Paź 2009 17:45
    MatBas07
    Poziom 14  

Sam juz nie wiem co i jak ;p
    Tak czy siak tak wyglądal schemat w odbiciu lustrzanym a tak bedzie wygladal juz odbity na plytce :
    a raczej bardziej podobny do tego :

• #45 28 Paź 2009 19:15
    januss73
    Poziom 31  

Ale do termotransferu nie robi się odbicia lustrzanego. Jak masz widok układy ścieżek na dole z elementami do góy to tak drukujesz, tzn bez elementów.

• #46 28 Paź 2009 19:42
    MatBas07
    Poziom 14  

Aha w takim razie zrobilem kilka prostych ukladów zle ( ale jakos dzialają) :p

CZyli trzeba robic bez odbicia lustrzanego tak ? To kiedy robi sie lustrzane odbicie ?

• #47 30 Paź 2009 00:31
    fis
    Poziom 20  

Stosowanie odbicia lustrzanego projektu PCB ma znaczenie (w kontekście działania) w przypadku stosowania elementów elektronicznych o wielu wyprowadzeniach, których kolejność jest fabrycznie ustalona (np. układy scalone, przekaźniki, lampy, itp).
    Jeśli mamy gotowy projekt PCB - widok od strony ścieżek, to aby właściwie go odwzorować na płytce, należy wykonać lustrzane odbicie. W przypadku metody "żelazkowej", odwrócone xero zostanie ponownie odwrócone podczas termoprzenoszenia, w wyniku czego otrzymamy prawidłowy, nie odwrócony obraz ścieżek, gotowy do wytrawienia. W przypadku metody foto, odwrócenie obrazu pozwoli na właściwe przyłożenie folii w czasie naświetlania, czyli stroną zadrukowaną do emulsji. W efekcie, już w momencie prawidłowego przyłożenia folii, zobaczymy prawidłowy, nie odwrócony obraz ścieżek.
    Wykonałem kiedyś moją pierwszą, bardzo elegancką płytkę, ale jak się później okazało, zapomniałem odwrócić projekt. Na szczęście oprócz elementów dwukońcówkowych były tam tylko dwa układy scalone, którym przegiąłem końcówki w przeciwną stronę i wszystko się zgadzało, a układ stał się bardzo tajemniczy.

• #48 30 Paź 2009 16:48
    MatBas07
    Poziom 14  

Oki dzieki za wyjasnienie.
    Tak wiec to juz chyba jedna z ostatecznych wersji mojego projectu :
    Mam kilka pytan jeszcze :
    1.Czy ta pętla masy oznaczona na zielono P1 moze tak zostac i czy ta zielona sciezka (masa odwracacza fazy) moze byc do niej tak podlączona ?
    2.Mam dosc wąski laminat dlatego tez nie moge juz prowadzic dodatkowej sciezki zaznaczonej na fioletowo wiec puszcze chyba kabelek zamiast sciezki(od strony elementów) , moge tak zrobic ?

• #49 30 Paź 2009 18:40
    januss73
    Poziom 31  

To co oznaczyłeś jako P to nie jest pętla masy, i oczywiście może tak zostać.
    Masa odwracacza fazy nie jest podpięta najszczęśliwiej, bo akurat tą ścieżką będzie płynął największy prąd a jest to masa również sygnału. Lepej moim zdaniem polecieć w dół i podpiąć pod masę sygnału.

• #50 30 Paź 2009 20:33
    MatBas07
    Poziom 14  

No chyba masz racje z ta sciezka , musze ja poprawic.
    Co do tej peli to wlanie czytalem ze najlepiej jak wszystkie sciezki kieruje sie w jeden wybrany punkt , tak aby jedną scieszka nie plynely rózne prądy ( chodzilo chyba glownie o mieszanie prądu sygnału i zasilania).