Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Fonica PA-2801 historia,wskrzeszenie

yerycho 03 Oct 2009 23:15 8995 10
    yerycho
    Level 10  
    Witam serdecznie forumowiczów niedawno na złomie znalazłem oto ten wzmacniacz Unitra Fonica PA-2801 i postanowiłem się nim za opiekować,mimo swoich lat jest to moim zdaniem dobry sprzęcik który mógł by ponownie zacząć swoją przygodę od nowa.
    I tutaj bym prosił was o rade drogich wybitnych forumowiczów o pomoc z tym staruszkiem.Mianowicie mój problem wygląda tak.Nie grają wszystkie kanały a wskaźniki
    wysterowania wo gule nie reagują.

Więc mam takie pytanie jak bym powymieniał wszystkie tranzystory krzemowe i pozostałe tranzystory wraz z końcówkami(2N3055) dało by to jakiś sukces ? i czy bym musiał na nowo coś ustawiać ?

czy może być to wina np. jakiegoś rezystora,diody,kondensatora?

Posiadam schemat tego wzmacniacza

Prosił bym was Forumowiczów o rade,wskazówki o wskrzeszenie tego wzmacniacza,ponieważ jak na swoje lata jest to fantastyczny sprzęt. za wszystkie chęci bardo dziękuje,bym był bardzo wdzięczny z pomoc.

Regulamin p.15 ( na początek).
    Jak się okazuje, sam schemat to nie wszystko. Należy jeszcze umieć go przeczytać. Wymiana wszystkich tranzystorów - a w jakim celu?
    Wobec powyższego - przenoszę w odpowiedniejsze miejsce.
    (dj-MatyAS)
    bubi89
    Level 21  
    Jak możesz podziel się schematem. Generalnie uszkodzenie może tkwić w końcowych tranzystorach, niezbędne będzie jednak zmierzenie poziomu napięć, bo może być tak, ze poprostu brak jakiegoś napięcia. Mogą być też do wymiany końcowe tranzystory. Podeślij mi schemat, a pokombinujemy.
    yerycho
    Level 10  
    Proszę bardo a oto schemat :)

Unitra Fonica PA-2801 historia,wskrzeszenieUnitra Fonica PA-2801 historia,wskrzeszenie
    User removed account
    User removed account  
    yerycho
    Level 10  
    Mianowicie gdy ten wzmacniacz przyniosłem do domu to go dokładnie diagnozowałem i zauważyłem że ma popalone 4 bezpieczniki , przecięte kable od Tunera,P.U MAGNETIQUE.
    Powymieniałem te bezpieczniki połączyłem te przeciętne kabe według posiadanego schematu.Podłączyłem ten wzmacniacz do sieci i :

Lewy wskaźnik wysterowania świeci,a jego wskazówka wychyla się prawo po czym wraca.Natomiast prawy wskaźnik wysterowania nie świeci i nie reaguje.

Pomiarów nie dokonałem bo nie wiem od czego zacząć.Elektronika (płyta główna) jest kompletna. Chciałbym drodzy Forumowicze abyście pomogli naprawić tego staruszka bo sam nie wiem jak ,a razem możemy tego dokonać.

Myślenie ma kolosalną przyszłość. Niestety, niektórych ono przerasta...Tylko czemu aż tak bardzo?
    Ponieważ lubię historie sprzęty audio :D i to jest moja 2 konstrukcja którą chcę ocalić.
    User removed account
    User removed account  
    yerycho
    Level 10  
    Kolega mówi o takim układzie co jest na zdjęciu
    Unitra Fonica PA-2801 historia,wskrzeszenie

podczas sprawdzania znalazłem urwany kabelek czerwony oto on na tym zdjęciu.
    Unitra Fonica PA-2801 historia,wskrzeszenie wychodzi on z tej płytki co widać na zdjęciu i nie wiem co z nim zrobić.
    przepraszam za złą jakoś zdjęć
    Dragas
    Level 26  
    Osobiście przelutowałbym podłączenia wskaźników i wtedy byłoby wiadomo czy elektronika czy wskaźnik jest walnięty.
    yerycho
    Level 10  
    Zauważyłem że tak około po 5 minutach tranzystor T213(BD137) grzeje się natomiast tranzystor T214 (BD138) pokazuje na wyprowadzeniach E,K,B stan 0 v
    Natomiast tranzystory T113 (BD137) i T114 (BD138) tak się grzeją ,że nie idzie ich wo gule dotknąć.
    Tak samo tranzystory 2n3055 grzeją się okropnie.

Cz tranzystory krzemowe mogły ulec spaleniu?(T108,T109,T110,T208,T209,T210)
    bubi89
    Level 21  
    Jeżeli grzeją się tranzystory T113 i T114 (tranzystory sterujące) oraz tranzystory końcowe T115 T116 (2N3055) tzn. że masz uszkodzoną końcówkę mocy, posprawdzaj rezystory w obwodzie tych tranzystorów, możesz także wylutowac te tranzystory i zmierzyć miernikiem ustawionym na test diod. Generalnie szukasz po omacku, a tak do niczego nie dojdziesz. Poszukaj o naprawach wzmacniaczy tranzystorowych tu na elce np.:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1393907.html
    tam też opisałem metodę testu z żarówką. Nie widzę sensu tego samego pisać po raz kolejny. Po prostu naprawa wzmacniaczy tranzystorowych , zawsze sprowadza się do tych samych czynności diagnostycznych, z czasem nawet nie będziesz potrzebował schematu.Wpinasz szeregowo z uzwojeniem pierwotnym transformatora żarówkę 60-75W, i uruchamiasz wzmacniacz z obciążeniem i bez, jeśli żarówka będzie świecić masz zwarcie w układzie. Jak co to pisz.
    Mirek Z.
    Moderator
    Proszę poprawić pisownię w postach (niewłaściwie stawiane spacje po znakach przestankowych lub ich brak), błędy (np. "wo gule"), źle opisane jednostki (v zamiast V i ze zbędną spacją).
    Regulamin - p.10.9 i p.15.