Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LE32R72B - kurz pod matrycą i chyba coś jeszcze??

milut 03 Paź 2009 23:52 5967 10
  • #1 03 Paź 2009 23:52
    milut
    Poziom 9  

Witam.
    Od jakiegoś czasu można zauważyć ciemną nieregularną smugę przy prawej krawędzi ekranu, z tego co wyczytałem może być to spowodowane kurzem który dostał się pod matrycę. Co dziwniejsze, można zauważyć coś w rodzaju odciśniętego logo stacji oraz część menu n-ki ( choć te ostatnie można zauważyć tylko przy odpowiednim kolorze obrazu). Ale w końcu to jest telewizor LCD a nie plazma żeby się to wypaliło...i nieco mnie to dziwi jak to mogło powstać oraz co ważniejsze czy można coś z tym zrobić ( tv jest już po gwarancji ). Proponuję rzucić okiem na zdjęcia może przemówią lepiej niż ja ( a na 2 zdjęciu niezbyt równe podświetlanie nie faktycznie tak wygląda w rzeczywistości, choć kiedyś tak to nie wyglądało) .

LE32R72B - kurz pod matrycą i chyba coś jeszcze??LE32R72B - kurz pod matrycą i chyba coś jeszcze??LE32R72B - kurz pod matrycą i chyba coś jeszcze??LE32R72B - kurz pod matrycą i chyba coś jeszcze??

0 10
  • #2 04 Paź 2009 00:02
    spidigonzo
    Poziom 19  

To po prawej to mi wygląda na działenie czynników obcych, typu wilgoć, reszta to poświata. Mogę się mylić.

1
  • #3 04 Paź 2009 01:21
    milut
    Poziom 9  

spidigonzo napisał:
    To po prawej to mi wygląda na działenie czynników obcych, typu wilgoć, reszta to poświata. Mogę się mylić.

Poświatę chyba można wykluczyć, bo po odłączeniu n-ki dalej pozostaje i po ponownym włączeniu tv dalej zostaje logo tvn hd.....oraz po zmianie źródła sygnału.
    A co do "czynników obcych" to pamiętam że w miejscu gdzie jest ta plama kiedyś muchy pozostawiły prezenty które my ludzie najczęściej zostawiamy w WC. Właściwie powinienem dodać że ten tv nie jest mój tylko u znajduje się u mojej dziewczyny w domu, więc nie mogłem widzieć jak szybko się pojawiało to "coś" w każdym razie, były kupy much, przychodzę pewnego razu patrzę na tv, kup nie ma, włączam a tu plamsko......więc może ktoś trochę zbyt mocno szmatkę przycisnął do ekranu ?

0
  • #4 04 Paź 2009 23:32
    jarek6814
    Poziom 17  

Kolega właśnie sam ustalił usterkę.Przykro ale LCD nie lubi naciskania na panel i jeszcze płyn musi być specjalny aby nie uszkodzić panelu, wszelkiego rodzaju płyny do szyb się nie nadają.Oprócz tego efekt ten może powstać w tańszym sprzęcie, nazywa się to po polsku plamy na księżycu.Shadow effect tak to się pisze po angielsku, nie ja to wymyśliłem polecam szukaj forum elektroda.Pozdrawiam.

0
  • #5 05 Paź 2009 08:24
    Pol-UK
    Poziom 29  

jarek6814 napisał:
    plamy na księżycu.

Heh, dobre tego nie słyszałem. Sprawdź na początek jaką masz matrycę w środku a podpowiem coś więcej. Możliwe że jest tam np Sony LTA320WT w której pospolicie występuje efekt tzw. ghosting-u i to jest jego pierwszy objaw, może też być Chi Mei V315 ale to już inna bajka. Pozdrawiam

0
  • #6 05 Paź 2009 21:14
    milut
    Poziom 9  

Pol-UK napisał:
    ... może też być Chi Mei V315 ale to już inna bajka. Pozdrawiam

Inna bajka tzn ? Poza tym to faktycznie w tym modelu jest natryca Chi Mei v315B1 -L01 Rev. C2.

Jakiś czas temu miałem dziwny problem z monitorem Mirai czyli Chi Mei. Dokładniej to problem polegał z jego szczelnością, ponieważ pomiędzy matrycę a to co go podświetla wlazły 2 owady :!: takie malutkie wielkości 3-4 pixeli. Na początku myślałem że monitor się krzaczy.....nieco docisnąłem to miejsce gdzie była ciemna plamka ( i jak się później okazało zabiłem dziada :) ), choć nie wiedziałem co to jest, olałem sprawę i wyszedłem z domu. Wieczorem okazało się że mam kolejną identyczną "ciemną plamkę" która przemieszcza się po całym ekranie....więc odpaliłem kamerę, przyłożyłem do ekranu..... i "plama" miała kształt owada. Rozmontowałem doszczętnie lcd-ka i pozbyłem się nieproszonych gości. Jak zgram filmik z kamery to mogę wrzucić go gdzieś później jeśli ktoś chce zobaczyć jak to wyglądało.

Ale wracając do tematu może faktycznie ta matryca w tym tv ma problem ze szczelnością i naleciał tam kurz i inne syfy. W pomieszczeniu w którym się ten tv znajduje sporo się też pali papierosów, a z tego co zauważyłem to napędy optyczne też nie działają tu za długo.

0
  • #7 05 Paź 2009 21:56
    Pol-UK
    Poziom 29  

Jeżeli Chi Mei V315 to leży elektronika matrycy, z biegiem czasu obraz stanie się zupełnie biały a za tą białą poświatą będzie właściwy obraz. Na obecną chwilę lekarstwa na to nie ma sam mam kilka takich matryc i w wolnym czasie trenuję ich naprawę. Sprawdź co masz w eeprom SMD na logice matrycy. Pozdrawiam

0
  • #8 05 Paź 2009 23:06
    milut
    Poziom 9  

Pol-UK napisał:
    Sprawdź co masz w eeprom SMD na logice matrycy.

Tzn ?

0
  • #9 05 Paź 2009 23:11
    Pol-UK
    Poziom 29  

Na logice jest 8-mio nóżkowy układ SMD tzw. pamięć eeprom należy sprawdzić na początek jej zawartość. Pozdrawiam

0
  • #10 17 Kwi 2010 02:32
    mbectb
    Poziom 20  

Ubita matryca wymiana tcon raczej nic tu nie pomoze... Tak to bywa z chinszczyzna typu auo chi-mei, chunghwa etc...

0
  • #11 19 Kwi 2010 20:33
    olo85
    Poziom 12  

Plama jest prawdopodobnie efektem czyszczenia panela. naczesciej takie plamy sa efektem dostania sie wilgoci pod gorny polaryzator domowymi sposobami nie da sie tego naprawic. a to ze zostaje logo stacji to nazywa sie image sticking i najczesciej jest to defekt panela. czasami zdaza sie ze siedzi elektronika ale bardzo zadko.

0