Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadajnik TV -synteza PAL

17 Jun 2004 13:04 2874 3
 • Level 15  
  Czy ktos nie posiada schematu materjałów na temat konstrukcji nadajnika telewizyjnego moc 50W z synteza kodowaniem obrazu PAL.
  [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
 • OptexOptex
 • Level 21  
  Nie podałeś czy to ma być VHF czy UHF.
 • OptexOptex
 • Level 15  
  UHF ma pracowac na jednym kanale
 • Level 12  
  Przesyłam wypowiedź osoby znającej bardzo dobrze temat nad. Tv i uważam, że to najbardziej właściwy adres na odpowiedź do tematu

  Quote:
  Marek Kolodziejczak napisał:
  podpowiem
  DWAserwis ma to w malym palcu twoje zadanie namowic go do wspolpracy budowal { TV ECHO we Wrocku }


  HA - HA - HA
  Nadajnik TV jest w sumie bardzo prosty i jednocześnie skomplikowany i wymagający
  I żeby go wykonać to trzeba pamiętać że:
  normalny sygnał TV to modulacja jednowstęgowa z wyciętą falą nośną o 6dB i częstotliwością foni o 11dB.
  zwykły modulator AM daje dwie wstęgi boczne i potężną falę nośną (w Videosenderach) - przez co mocno sieje i zajmuje zaszerokie pasmo Wcz - czego nielubi PAR i szybko namierza takich delikwentów co zakłucają sygnał w okolicznych kablówkach, oprócz tego bardzo ważne jest zachowanie właściwego poziomu bieli. I modulacja jedno wstęgowa ma tą zaletę że nietracimy mocy na wzmacnianie niepotrzebnych śmieci które w TV i tak są wycinane - czyli około 90% mocy idzie w sygnał wizji a nie niecałe 30% jak w wideosenderach.

  Najprościej żeby spełnić te wymogi to:
  Zdobyć na giełdzie modulator ze starych magnetowidów lub tunerów satelitarnych które działały na niskich kanałach, często niemiały pokretła tylko przełącznik co przełanczał kwarce i chodziły one na kanale TV 3 lub 5, były to też dużo więkrze puszki i to można kupić za 5-10zł i co najważniejsze miały one w środku modulator wizji z automatyką bieli i solidne modulatory foni z automatyką poziomu dewiacji FM.
  Wsadzić tam kwarc 38MHz lub przestroić go na tę częstotliwość potem ten sygnał wżucić na filtr SAW 38MHz(standardowy filtr fali powierzchniowej z TV) i z niego otrzymujemy symetryczny sygnał z wycietymi właściwie wstęgami i falami nośnymi - czyli prawie super czysty sygnał.

  to wżucamy na sumator i sumujemy z jakimś sygnałem Wcz aby otrzymać częstotliwość jaką będzie się chciało , może to być jakiś nędzny generator lub nawet z synteza z jakiegoś TV i sobiee wtedy wybieramy dowolny kanał.
  Można wykożystać syntezę i głowicę z TV w której jest solidny generator i sumator (mieszacz) trzeba tylko wywalić stopnie wejściowe.

  standardowo w TV używa się wzmacniacze symetryczne - niema z nimi problemów żadnych, niewzbudzają się i nie sieją tak łatwo Harmonicznych itp
  wykonanie ich jest też hiper proste - wystarczy uzyć symetryzatory antenowe na wejściach i wyjściach.

  na wyjściu nadajnika trzeba dać filtr górno przepóstowy aby wyciąć ewentualne pozostałości z modulatora (38MHz, 31,5MHz , 6,5MHz) czyli typowa drabinka kondensator w szereg i cewka do masy i tak ze dwa / cztery razy.

  z takiego nadajnika napewno uzyskamy idealny sygnał i żaden PAR tak szybko nieścignie.
  i jak zapewni się odpowiednie ekranowanie , spore odległości między stopniami i nieda cewek w jednej lini, że jedna będzie wpływać na drugą to musi działać.
  A koszt takiego nadajniczka to do 100 zł się można zmieścić - chyba że będzie się chciało użyć dużych mocy i na dużych częstotliwościach to koszt tranzystorów do stopnia mocy rośnie lawinowo - ale tu też nieproblem bo od ruskich, lub na giełdach krutkofalarskich można kupić tranzystory 30W i 600MHz po 10-20zł - to w mostku mamy spokojnie 50Wat, a to zasięg dookulny około 15-20km a przy antenach kierunkowych 3-5 razy więkrzy.
  można troszkę drożej dostać ruskie tranzystory polowe - na nich jeszcze prościej robi się wzmacniacze różnicowe - pracują napięciowo jak lampy a nie prądowo , przezco niema problemów z dryfowaniem prądu polaryzacji baz tranzystorów pod wpływem temperatury , i układy napięciowe niewzbudzają się tak łatwo jak prądowe.
  oprócz tego można zastosować hybrydy np Motoroli, które są stosowane w wzmacniaczach szerokopasmowych w TV kablowej i wtedy bez problemu można wyciągnąć nawet 10-20Wat i też można je stosować w układach mostkowych z symetryzatorami antenowymi.

  Mój nadajnik TV miał 50Wat (choć podczas testów wyciągnęłam z jego około 100W) i chodził na 28kanale (527,25MHz) i przeszedł pomyślnie badania PIRu i działał przez ponad 2lata w TV ECHO - jedyny problem to było zachowanie stabilności cząstotliwości wizji gdzie uwczesny PIR czepiał się jak częstotliwość odpłynęła zaledwie o 150Hz - ale po zastosowaniu generatora wzorcowego dla syntezy w termostacie skończyły się problemy