Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nadajnik TV -synteza PAL

northwind 17 Jun 2004 13:04 2985 3
 • #1
  northwind
  Level 15  
  Czy ktos nie posiada schematu materjałów na temat konstrukcji nadajnika telewizyjnego moc 50W z synteza kodowaniem obrazu PAL.
 • #2
  qmc
  Level 21  
  Nie podałeś czy to ma być VHF czy UHF.
 • #3
  northwind
  Level 15  
  UHF ma pracowac na jednym kanale
 • #4
  pcy
  Level 12  
  Przesyłam wypowiedź osoby znającej bardzo dobrze temat nad. Tv i uważam, że to najbardziej właściwy adres na odpowiedź do tematu

  Quote:
  Marek Kolodziejczak napisał:
  podpowiem
  DWAserwis ma to w malym palcu twoje zadanie namowic go do wspolpracy budowal { TV ECHO we Wrocku }


  HA - HA - HA
  Nadajnik TV jest w sumie bardzo prosty i jednocześnie skomplikowany i wymagający
  I żeby go wykonać to trzeba pamiętać że:
  normalny sygnał TV to modulacja jednowstęgowa z wyciętą falą nośną o 6dB i częstotliwością foni o 11dB.
  zwykły modulator AM daje dwie wstęgi boczne i potężną falę nośną (w Videosenderach) - przez co mocno sieje i zajmuje zaszerokie pasmo Wcz - czego nielubi PAR i szybko namierza takich delikwentów co zakłucają sygnał w okolicznych kablówkach, oprócz tego bardzo ważne jest zachowanie właściwego poziomu bieli. I modulacja jedno wstęgowa ma tą zaletę że nietracimy mocy na wzmacnianie niepotrzebnych śmieci które w TV i tak są wycinane - czyli około 90% mocy idzie w sygnał wizji a nie niecałe 30% jak w wideosenderach.

  Najprościej żeby spełnić te wymogi to:
  Zdobyć na giełdzie modulator ze starych magnetowidów lub tunerów satelitarnych które działały na niskich kanałach, często niemiały pokretła tylko przełącznik co przełanczał kwarce i chodziły one na kanale TV 3 lub 5, były to też dużo więkrze puszki i to można kupić za 5-10zł i co najważniejsze miały one w środku modulator wizji z automatyką bieli i solidne modulatory foni z automatyką poziomu dewiacji FM.
  Wsadzić tam kwarc 38MHz lub przestroić go na tę częstotliwość potem ten sygnał wżucić na filtr SAW 38MHz(standardowy filtr fali powierzchniowej z TV) i z niego otrzymujemy symetryczny sygnał z wycietymi właściwie wstęgami i falami nośnymi - czyli prawie super czysty sygnał.

  to wżucamy na sumator i sumujemy z jakimś sygnałem Wcz aby otrzymać częstotliwość jaką będzie się chciało , może to być jakiś nędzny generator lub nawet z synteza z jakiegoś TV i sobiee wtedy wybieramy dowolny kanał.
  Można wykożystać syntezę i głowicę z TV w której jest solidny generator i sumator (mieszacz) trzeba tylko wywalić stopnie wejściowe.

  standardowo w TV używa się wzmacniacze symetryczne - niema z nimi problemów żadnych, niewzbudzają się i nie sieją tak łatwo Harmonicznych itp
  wykonanie ich jest też hiper proste - wystarczy uzyć symetryzatory antenowe na wejściach i wyjściach.

  na wyjściu nadajnika trzeba dać filtr górno przepóstowy aby wyciąć ewentualne pozostałości z modulatora (38MHz, 31,5MHz , 6,5MHz) czyli typowa drabinka kondensator w szereg i cewka do masy i tak ze dwa / cztery razy.

  z takiego nadajnika napewno uzyskamy idealny sygnał i żaden PAR tak szybko nieścignie.
  i jak zapewni się odpowiednie ekranowanie , spore odległości między stopniami i nieda cewek w jednej lini, że jedna będzie wpływać na drugą to musi działać.
  A koszt takiego nadajniczka to do 100 zł się można zmieścić - chyba że będzie się chciało użyć dużych mocy i na dużych częstotliwościach to koszt tranzystorów do stopnia mocy rośnie lawinowo - ale tu też nieproblem bo od ruskich, lub na giełdach krutkofalarskich można kupić tranzystory 30W i 600MHz po 10-20zł - to w mostku mamy spokojnie 50Wat, a to zasięg dookulny około 15-20km a przy antenach kierunkowych 3-5 razy więkrzy.
  można troszkę drożej dostać ruskie tranzystory polowe - na nich jeszcze prościej robi się wzmacniacze różnicowe - pracują napięciowo jak lampy a nie prądowo , przezco niema problemów z dryfowaniem prądu polaryzacji baz tranzystorów pod wpływem temperatury , i układy napięciowe niewzbudzają się tak łatwo jak prądowe.
  oprócz tego można zastosować hybrydy np Motoroli, które są stosowane w wzmacniaczach szerokopasmowych w TV kablowej i wtedy bez problemu można wyciągnąć nawet 10-20Wat i też można je stosować w układach mostkowych z symetryzatorami antenowymi.

  Mój nadajnik TV miał 50Wat (choć podczas testów wyciągnęłam z jego około 100W) i chodził na 28kanale (527,25MHz) i przeszedł pomyślnie badania PIRu i działał przez ponad 2lata w TV ECHO - jedyny problem to było zachowanie stabilności cząstotliwości wizji gdzie uwczesny PIR czepiał się jak częstotliwość odpłynęła zaledwie o 150Hz - ale po zastosowaniu generatora wzorcowego dla syntezy w termostacie skończyły się problemy