Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prosty tester serwomechanizmów

mi_ma 04 Oct 2009 08:12 8639 4
Altium Designer Computer Controls
 • Prosty tester serwomechanizmów

  Gdget Gangster niedawno opublikował swój najnowszy projekt o nazwie Prosty Tester Serw (Simple Servo Tester). Pozwala on na podłączenie dwóch serwomechanizmów i przetestowanie ich poprawności działania. Urządzenie przydaje się do sprawdzenia serwomechanizmów przed zamontowaniem w modelach, bądź do wycentrowania ich. Całość zbudowana jest w oparciu o popularny licznik NE555. Na stronie źródłowej nie ma co prawda zamieszczonego schematu, ale zdjęcia obwodu drukowanego są na tyle dokładne, a sam układ prosty, ze bez trudu można odtworzyć schemat i powielić go do własnych potrzeb.

  Prosty tester serwomechanizmówProsty tester serwomechanizmówProsty tester serwomechanizmów

  Źródło http://www.instructables.com/id/Simple-Servo-Tester/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  mi_ma
  Translator, editor
  Offline 
  Has specialization in: elektronika wojskowa
  mi_ma wrote 831 posts with rating 802. Live in city Wrocław. Been with us since 2006 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  inkognito09
  Level 29  
  O ile wiem, modelarskie serwomechanizmy są sterowane za pomocą sygnału PWM. Wystarczy zrobić regulator PWM na NE555, podłączyć go do 3 goldpinów zachowując pinologię złączki serwa. Oczywiście jeszcze trzeba zapewnić mu zasilanie i.. gotowe. Chociaż jeżeli ktoś jest modelarzem i ma aparatury itp. to zwykle ma czym to sprawdzić. Taki sobie bajerek, jak dla mnie bardziej edukacyjny niż przydatny. Przy budowie modelu może być wygodne dla wstępnego sprawdzenia działania całego układu.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  Kisiel
  Level 13  
  Cześć!

  Układzik faktycznie się przydaje ale praktycznie wtedy gdy otwiera się szafę patrzy całe pudło serw, najczęściej różnych i nie wiadomo czy działają. I do testu takiej fury najczęściej złomu to się nada, bo przeciez po rozbiciu modelu serwo uszkodzone ale idzie do szafy bo sie przydac moze :P. Co do schematu ja kiedyś zrobiłem taki testerek na NE555 https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic871257.html .
 • #4
  Krzysiek16
  Level 24  
  NE555 to nie licznik.
 • #5
  marcinlas
  Level 12  
  No wszystko dobrze tyle, że jest to olbrzymi tester - raczej nie włożysz go do modelu.
  Bo za wielki, ja myślałem o czymś takim co widziałem na allegro - czyli zabawka szerokości prawie kabla zasilającego z dokładnym wieloobrotowym potencjometrem SMD.
  Przy zastosowaniu sprężyny mamy fajny układ wykonawczy dla kilku serw.
  PZD!!!

  Marcin
  :D:D:D