Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz pod bas (8w) i 2 głoś. (3w)

04 Paź 2009 09:06 6895 26
  • Poziom 9  
    Witam!

Pisze na tym forum bodajże 1 raz:)
    Przez około tydzień cały czas przeglądałem forum w poszukiwaniu tego co chce 'stworzyć' :]
    Mam 13 lat, od 2 lat 'interesuję' się elektroniką (nie dosłownie) gdy miałem 11 lat zepsuło mi sie autko. Tata pokazał mi jak zlutować kabelek i tak to sie zaczęło.. (blablabla...) [...]

Ok, do rzeczy.
    Mam 3 głośniki : Bas(8w), i dwa takie mniejsze po (3w)
    Wszystko chciałbym włożyć w jakieś pudełka ( wiem ze bezsensu pisze ale, kompletnie sie na tym nie znam)

Bas ma to być małe (bardzo małe) pudełko z wzmacniaczem do ktorego chciałbym wpiąć wcześniej obite w drewno te 3watowe glosniki.
    Chodzi mi o to żeby brać ten mały sprzęcik na wycieczke, kolonie - podpinając pózniej pod mp3/mp4/telefon.

Doradzicie mi jak zabudować każdy z tych głośnikow?:]
    I jak zrobić ten wzmacniacz??

pozdro,Marek
  • PCBway
  • Poziom 10  
    Z czego chcesz zasilać wzmacniacz? Akumulator, baterie? Jakiej impedancji są te głośniki (ile Ohm). Do głośników takiej mocy polecam dwa wzmacniacze na układach TDA2822M, każdy w mostku i wzmacniacz na mostkowej wersji TEA2025B. Są to układy często używane w głośnikach komputerowych, można zasilać je napięciem do 15v. Schematy;
    https://obrazki.elektroda.pl/63_1254647843.gif
    https://obrazki.elektroda.pl/96_1254647843.gif
  • Poziom 14  
    Polecam aplikacje tda 2005, tu masz pdf'a
    http://kitsrus.com/pdf/tda2005.pdf
    Kość ma 2 wyjścia po ok 5W przy 8R, możesz spokojnie zasilić to transformatorkiem 12V niewielkiej mocy (np z jakiegoś starego radia)
    na wooferek tda 2003 pdf> http://www.datasheetcatalog.org/datasheet/SGSThomsonMicroelectronics/mXutuqt.pdf
    do tego jakiś prosty przedwzmacniacz, albo potencjometry 100K na wejscia sygnałowe do regulacji samej głośności.jak chcesz dodać jeszcze głośnik niskotonowy, to do tda 2003 musiałbyś dodać sumator sygnału
    tu masz schemat sumatora> Wzmacniacz pod bas (8w) i 2 głoś. (3w)
    jak czegoś nie rozumiesz, pomożemy :)
    pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 9  
    gugus, kompletnie cie nie rozumiem:D bo nie umiem czytac schematów;D

a te glosniki maja tak: te dwa 3w mają 8ohm, bas 8w na oznaczenie "KD 4ohm" glosniki byly bodajze do komputera, firmy tracer ^^

Zasilanie: akumulatory;] mam 3 akumu po 9,6V .....1 po 7.2V .... 4po 4.8
    I chyba ze 20 akumulatorków (nimh) osobnych;]
  • Poziom 14  
    Postaram się na jutro(nie wykluczam że jeszcze dziś) zrobić taki poglądowy schemat co z czym podłączyć, żeby było Ci łatwiej go odczytać.
    Później jeśli podejmiesz się tego wyzwania, postaramy się o stworzenie jakiejś sensownej płytki pcb, poźniej wystarczy że dokupisz sobie elementy i sam, lub też z pomocą taty polutujecie wsio do kupy.
    A z tymi akku, dla obydwu aplikacji wystarczyły by chyba 2 po 9V połączone szeregowo, co dałoby Ci ok 19V DC(czyt. prądu stałego)
    Nie wiem jaki może być spadek napięcia po podłączeniu tych wzmacniaczy, ale domniemam że poniżej 12V nie spadnie.
    Jakiej pojemności są te akku?
    i czy bedziesz chciał podłączać sprzęt do zasilania z sieci 230?
    pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Wzmacniacz możesz zrobić na jedej kości. Np tda1554, który ma 4 kanały, 2 pod satelity i 2 w mostku do subwoofera.
    Taki wzmacniacz wyniesie cię jakieś 10 za uc, pare zlotych za reszte elementów, do tego jakieś gniazda, kable potencjometry, obudowy. Nie wiem czy się w 50pln zmieścisz.
    Za jakieś 30 Pln kupisz na alledrogo to co chcesz zrobić i będziesz miał pewność, że będzie grać. Jak sam poskładasz może skończyć się dymkiem.
    Nie chcę cię zniechęcać, decyduj sam.
  • Poziom 9  
    Aku mają 800mAh, do sieci raczej tez bede podłaczał.
    Janus, swietnie nabijasz posty ale ja i tak nie rozumiem:D

tda1554, który ma 4 kanały, 2 pod satelity i 2 w mostku do subwoofera

z tego zrozumialem tylko pojęcie 'subwoofer':D

gugus a nieszloby kupic tych zmacholi na alledrogo? jak janus powiedzial?;]

pozdro;] dzieki ze sie interesujecie tematem,
  • Poziom 14  
    Za poskładane kilka elementów zapłacisz jak za kupienie elementów na co najmniej 2 takie układy..
    To jest b. prosta aplikacja, od biedy da się ją w pająku polutować :)
  • Poziom 31  
    crazymarek13 napisał:
    Janus, swietnie nabijasz posty ale ja i tak nie rozumiem:D
    tda1554, który ma 4 kanały, 2 pod satelity i 2 w mostku do subwoofera
    z tego zrozumialem tylko pojęcie 'subwoofer':D

Właśnie dla tego nie jestem pewien czy to dobry pomysł, żebyś sam to składał. Odsyłając cię do zakupów nie miałem na myśi zakupu wzmacniacza, a kompletny zestaw 2.1. Twoja ingerencja ograniczyłaby się wówczas do ewentualnego wyprowadzenia przewodów do zasilania z baterii.
    Weź pod uwagę, że żeby wysterować twoje głośniczki prawidłowo musiałbyś jeszcze porobić filtry, a przynajmniej jeden na subwoofer. Daję głowę, że nie zrobisz tego wszystkiego na pająka.
  • Poziom 20  
    Wycieczki mówisz?

Ja złożyłem (zmiesciło się toto w pudełku po atxowym zasilaczu) 1 tda2006 , zasilany z 3x4,5 V baterii szeregowo , wszystko w pająku , potencjometr 47 KO na regulacji i w środku razem z dwoma głośnikami 3Watt 4 Om ,
    Można stosunkowo przyjemnie i nawet głośno ! posłuchać muzyki tylko ile baterie potrzymają to nie wiem ale bez obciążenia warto mieć 13-14 V .

Wszystko złożyłem w pająku a robota zajęła (nie licząc bawienia się z masą na obudowie i diodami , i modyfikowaniem obudowy żeby np diodę upchnąć) około 1-2 godzin , układ jest prościutki , i gra bardzo czysto.

Jak by to zasilić z dobrych 14 V , to by naprawdę fajnie grało - u mnie muza leci z MP3 i jest miodzio.

Koszt tej zabawki? 15 zł za elementy i 10 zł za baterie , obudowę miałem.
  • Poziom 9  
    januss, jakbym chcial to bym juz dawno takie glosniki kupil ale ja chce je zlozyc sam;]
    mozecie mi wytlumaczyc co to jest ten 'pająk'?
    dzisial zrobilem taką probę moich glosnikow:D podlaczylem je do mojego duzego subwoofera od kompa i graly!!!:D<jeb**e> hahah;d

Do rzeczy. teraz obudowa? mysle zeby zrobic takie cos::

• Poziom 14  
    Ja ma zamiar zbudowac sobie wzmacniacz mały do szkoły aby zabrac i zaciekawił mnie pomysł Mac3k tylko ja mam akumulator od wiertarko-wkrętarki 12v i chce go zastosowac co wy na to ??
  • Poziom 9  
    sorry lordus ale zaloz osobny temat
  • Poziom 14  
    a ty crazymarek13 pomyśl bo wykonanie tego czegoś będzie cie kosztować tyle co dobry zestaw 2.1 jak nie 4.1 z creativ'a
  • Poziom 9  
    no wlasnie mysle.;/
    moze przerobie moje 2.1 media tech'y na akumulator?;]
  • Poziom 18  
    Dałoby radę ale musiałbyś sprawdzić jakie końcówki mocy są w tych media tech :idea:
  • Poziom 9  
    podepne sie pod temat bo mam podobny problem:

tez potrzebuje jakiegos schematu prostego i taniego wzmacniaka pod 2 satelitki + subwoofer. dostalem za grosze gotowy taki zestaw 2.1, z tym ze jego dzwiek pozostawia sporo do zyczenia. chcialbym cos samemu stworzyc, zeby byl jakis uzytek z glosnikow. nie zalezy mi super jakosci dzwieku, glosno muzyki nie slucham (ze wzgledu na wspolokatorow :) ) ale zeby graly chociaz przyzwoicie. i zeby byla osobna regulacja glosnosci satelitek i sub'a. troche parametrow:

satelitki 8Ω 0.5W
    subwoofer 4Ω 3W

W srodku sub'a jest trafo z mostkiem gretz'a dajace 18V, a za wzmacniacz robi ukladzik zlozony z kilku elektrolitow i scalaka ka2209 (DUAL LOW VOLTAGE POWER AMPLIFIER )
  • Poziom 11  
    Też mam 13 lat i umiem czytać schematy.

Dodano po 1 [minuty]:

na tych zdjęciach widze przepalony rezystor.
  • Poziom 9  
    chyba ci sie cos pomylilo .. a i tak wszystko dziala dobrze.
    PS.. juz umie czytac schematy;]
  • Poziom 11  
    Można było by go wymienić bo potem inne scelakii się porypią jak bardziej się przepali.

Dodano po 2 [minuty]:

TDA2004 też jest dobre :).
  • Poziom 14  
    to ja sie podpinam pod temat, mam podobna sprawe jak kolega crazymarek13
    Posiadam 2 glosniczki po 3W i jeden 10W. Które układy polecacie? 2 x TDA2822 + TEA2025b ?? Dodam że zamierzam zasilać wzmacniacz z sieci, tzn przydałby sie jakis trafo.
  • Poziom 18  
    Witam tda2822+tea2025 co da 2x1W+4W i trafo 9v 10W pozdr.
  • Poziom 14  
    ale to dwa uklady TDA 2822 tak jak koledzy wczesniej pisali? czy jeden wystarczy?
  • Poziom 18  
    Jak chcesz jeden da 2x1W a dwa 2x2W jak zmostkujesz 8)
  • Poziom 10  
    cześć .dołączam się do tematu
    Proponuje wzmaczniacz 2x22waty z avt pozdrawiam