Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pompa obiegowa w co. Może się tak uszkodzić?

stachu207 04 Oct 2009 11:51 11359 17
    stachu207
    Level 11  
    Czy pompa obiegowa ( buderus 25/4 ) w C.O. może się tak uszkodzić ze silnik pracuje a mimo tego nie da rady przepchać wody na najdalej położonym grzejniku zasilanie na tym grzelniku gorące i część grzejnika przy nim ciepła reszta zimne wraz z powrotem. Proste C.O. z kociołkiem w kuchni węglowej ,3 grzejniki, zakładjąc ze reszta sprawdzona, nie sprawdziłem zaworu różnicowego, opinie na temat uszkodzenia różne , przez 5 lat było w porządku. Pompa jest na zasilaniu i możliwa że nieraz była woda zagotowana.
    SEILOR
    Level 17  
    A odpowietrzałeś te ostatnie grzejniki ???
    Może po prostu się zapowietrzyły, i wtedy nawet najlepsza pompa nic nie przepchnie....
    stachu207
    Level 11  
    Odpowietrzałem kilka razy;/
    SEILOR
    Level 17  
    Jeśli na dojściu do grzejnika jest zawór, a szczególnie termostatyczny, to może się przycinać...

Dodano po 5 [minuty]:

Jeśli na dojściu do grzejnika jest zawór, a szczególnie termostatyczny, to może się przycinać...
    na pewno winy za to nie ponosi pompa, bo do grzejnika ciepła woda dochodzi...
    Przy minimalnym lub zerowym cisnieniu w obiegu, przepływ przez grzejnik może się odbywać grawitacyjnie( bez pompy...
    Wsztko wskazuje na silne zapowietrzenie grzejnika.
    Myślę, że trzeba odkrecić odpowietrzacz i pozwolić by wypłynęło kilka litrów ( w zależności od pojemności grzejnika) wody ...
    stachu207
    Level 11  
    Zawór jest zwykły, odkręcałem śrubunki na zasilaniu i powrocie odpowietrzałem tez odpowietrznikiem i cały cas szła woda przez kilka minut( tylko małe ciśnienie było) Pojade jeszcze dochodzić co jest. a odnosnie grawitacji to podejrzewam ze żaden by nie poszedł na niej grzejnik. Gałązki od piony 0.5 cala bez spadków.
    SEILOR
    Level 17  
    Ja na Twoim miejscu spróbował bym przy nagrzanym piecu i włączonej pompie obiegowej spuszczać wodę tak długa, aż w odpowietrzniku pojawi się woda ciepła....
    User removed account
    User removed account  
    Moritouri
    Level 16  
    Sprawdź filtr na C.O. Sprawdź zawory odcinające na powrocie przy grzejnikach i przytłum grzejniki będące najbliżej kotła...:)))
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    stachu207 wrote:
    rury miedź,pion 1cal , każdy grzejnik osobno zasilany z pionu rurą 1/2 cala , ten najdalej położony 6 m od pionu a powrót ma wspólny z drugim grzejnikiem .

Nie znam tych wymiarów rur miedzianych.
    Czy masz zachowane jakieś spadki? Weź do ręki poziomicę
    stachu207
    Level 11  
    I rzeczywiście wyszła kwestia zapowietrzenia układu. Po pół godzinie chodzenia od grzejnika do grzejnika i odpowietrzając odpowietrznikami i naprzemian przy właczonej i przy wyłaczonej pompce do czasu az przestało isc powietrze udało sie probrle zlikwidować
    Dzieki za porady
    User removed account
    User removed account  
    SEILOR
    Level 17  
    Toż to właśnie napisałem Ci w pierwszej odpowiedzi.....
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Czyli "spaprane spadki", zatem problem z odpowietrzeniem. Może się to powtarzać, jako że jest to układ otwarty
    Powtórzę więc:
    "Czy masz zachowane jakieś spadki? Weź do ręki poziomicę"
    Zatem leć po flaszkę, albo... naciśnij POMÓGŁ