Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nawigacja Manta 430 Easy Rider - zakłóca CB

RobertP01 04 Oct 2009 12:33 7675 12
    RobertP01
    Level 2  
    Witam.
    Mam pytanko, kupiłem nową nawigację Manta 430 easy Rider.
    W sumie jest OK.
    Tylko mam jeden problem.
    Po włączeniu kabla zasilającego do gniazdka zapalniczki i podłączeniu go do nawigacji, mam problem z CB radiem(strasznie szumi). Nie pomogła próba zasilania CB radia bezposrednio z akumulatora , są takie same zakłócenia.Zakłócenia nikną gdy odłączy się kabel od nawigacji(nawet nie wyciągając go z gniazda zapalniczki.
    Może ktoś mógłby mi pomóc zlikwidować ten problm.
    Pozdrawiam
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    zak12
    Level 17  
    Winną jest prawdopodobnie przetwornica zasilacza nawigacji. Spróbj zastosować zasilacz ze stabilizatorem 5V zamiast tej przetwornicy.
    RobertP01
    Level 2  
    Czy napewno jest to wina ładowarki , a nie nawigacji.
    Bo jak odłączę ładowanie od nawigacji ale nie wyjmę wtyczki z gniazda to zakłóceń nie ma. czy zakłócenia powoduje ładowarka tylko pod obciążeniem.
    kombajn1
    Level 10  
    Witam.

Mam dokładnie ten sam problem z tym samym modelem nawigacji + radio cb president.
    W związku z poradami jakie zaproponował Koala106 dokonałem pewnej próby.
    Pożyczyłem od ojca ładowarkę od jego nawigacji (MioP550). Zaznaczam, że zestaw: MioP550 jako nawigacja + moje cb president działa bez zarzutu (tzn. nawiga nie wprowadza zakłóceń). Dalszym krokiem było podłączenie zamiast oryginalnej ładowarki od Manty ładowarki od Mio. I co? Efekt dokładnie taki sam jak przy zastosowaniu ładowarki od Manty - czyli duże szumy na CB.
    Teorię z ładowarką wprowadzającą szumy uważam za obaloną.
    Moim zdaniem winna jest nawigacja. BTW. Mój znajomy ma model Manty z ekranem 3,5 cala (nie pamiętam nazwy modelu) i ma dokładnie ten sam problem...
    Ok. W takim razie czy ktoś ma jeszcze jakieś porady w tej kwestii?
    koala106
    Level 39  
    kombajn1 wrote:

Teorię z ładowarką wprowadzającą szumy uważam za obaloną.
    Moim zdaniem winna jest nawigacja. BTW. Mój znajomy ma model Manty z ekranem 3,5 cala (nie pamiętam nazwy modelu) i ma dokładnie ten sam problem...
    Zbadaj na większej ilości nawigacji - zanim obalisz teorię:) A co do ładowarek, to u mnie sprawdzone - Lark 35 - oryginalna ładowarka - szumi jak cholera, radia nie idzie słuchać, podmieniam ładowarkę na ładowarkę od Tomtoma 930 radio chodzi idealnie, podobnie jak Navia 2008 - więc to zdecydowanie jak dla mnie wina ładowarek.
    Bercik130
    Level 1  
    Kup filtr przeciwzakłóceniowy do CB koszt 25 zł. Miałem ten sam problem Radio president JOHNNY II i nawigacja BINATONE. Po założeniu filtra ucichło, wcześniej nawet przy dojeżdżaniu do świateł, przejeżdżaniu pod linią wysokiego napięcia, transformatora itp. mi szumiało teraz wszystko ładnie i cichutko chodzi.
    kombajn1
    Level 10  
    Bercik130 wrote:
    Kup filtr przeciwzakłóceniowy do CB koszt 25 zł. Miałem ten sam problem Radio president JOHNNY II i nawigacja BINATONE. Po założeniu filtra ucichło, wcześniej nawet przy dojeżdżaniu do świateł, przejeżdżaniu pod linią wysokiego napięcia, transformatora itp. mi szumiało teraz wszystko ładnie i cichutko chodzi.

Kolego, możesz dokładnie podać jaki filtr zakupiłeś (jakiś link, nazwa)?
    Sprawdzałem CB Onwa z zamontowanym dodatkowym filtrem z allegro + moja nieszczęsna nawigacja - efekt taki sam jak na Presidencie, czyli szumy. Może po prostu ten filtr jest słabo dobrany (dlatego byłbym wdzięczny za namiary)?

Co do kolegi dwa posty wyżej: próbowałem jeszcze jednego sposobu - zakupiłem rozdzielacz (3 gniazda zapalniczki + USB). Wymyśliłem, żeby zasilić moją Mantę tak jak zasilam ją z komputera - czyli zwykłym USB. Dodatkowo znalazłem kabel USB-miniUSB ekranowany razem z pierścieniem. Jednak po podłączeniu szumy na CB nadal pozostały...
    kombajn1
    Level 10  
    Hmmm... kolega Bercik130 odpowiedział na mój wpis - wpis został wrzucony do forumowego kosza.
    Wyciągnąłem wiadomość z kosza i zamieściłem ją cytując wypowiedź Bercika130 i... wiadomość znowu ląduje w koszu.
    Chyba trochę zbyt restrykcyjny jest ten filtr na elektrodzie!

Skoro tak, to znowu spróbuje dodać odpowiedź Bercika130. Tym razem podam nr aukcji alegro i nazwę sprzedawcy - nie będę zamieszczał linku bo być może on jest przyczyną usuwania wiadomości.

Poniżej treść wiadomości:
    ========================
    aukcja nr: 870869289
    nazwa: filtr_przeciwzakloceniowy_cb_20a_polski_skuteczn
    sprzedawca: sklep-elektronet

tutaj kolego masz identyczny jak ten, który ja założyłem 20A Nie kupowałem go na Allegro bo znalazłem w sklepie za 25 zł także nie opłacało mi się no i jeszcze czekanie czego nie lubię! Ale w ostateczności można i na Allegro :) Jak założysz to napisz jaki efekt... U mnie rewelacja!
    ========================
    Pontikos
    Level 38  
    Mozliwa jest jeszcze teoria rozszerzona :)

Ktoras z czestotliwosci generowanych przez pracujaca Mante (urzadzenie) wzbudza sie w _niektorych_ ladowarkach, ktore zwracaja do ukladu zasilania 12V czestotliwosci zaklucajace (jesli sa elektrycznie polaczone).

Mysle ze Pan Ockham by sie nie czepial i efekt zastosowania filtru da sie w ten sposob wytlumaczyc :)
    kombajn1
    Level 10  
    Troszkę mnie nie było, jednak w końcu udało mi się zakupić polecany przez kolegę filtr.
    Niestety nie odczułem żadnych zmian jeśli chodzi o jakość odbioru na CB - szumy występują nadal (po podłączeniu ładowania nawigacji Manta).
    W tej chwili zmieniłem auto na Citroen Berlingo i są w nim dwa gniazdka zapalniczki - sądziłem, że jeśli podłącze pod jedno CB a pod drugie Nawigację, to szumy powinny się zmniejszyć (a najlepiej ustać). Nic takiego nie miało miejsca - szumy jak były tak są nadal...
    Tracę już cierpliwość jeśli chodzi o Mantę - w sumie nie taka najgorsza nawiga, ale kompletnie nie sprawdza się w połączeniu z CB...
    Czy może spróbować jeszcze zastosować inną ładowarkę lub może ktoś znalazł jakieś inne rozwiązanie tego problemu??

Pozdrawiam.
    zdzinio
    Level 11  
    Zrobiłem test. Podłączyłem palmtopa Siemens n560 z ładowarką i radio CB Alan 18 do tego samego akumulatora - szum w głośniku jak diabli. Później palmtopa z ładowarka do jednego akumulatora, a CB radio do drugiego, galwanicznie urządzenia odizolowane od siebie - bez zmian, radio jak szumiało tak szumi. Szum pojawia się w momencie wpięcia ładowarki do palmtopa. Nie pomagały ferryty i filtry przeciwzakłóceniowe. Wniosek jeden, tania ładowarka impulsowa generuje mnóstwo zakłóceń i bynajmniej nie przedostają się one drogą zasilającą do radia. Do palmtopa zrobiłem więc zasilacz samochodowy na 78T05 i mam teraz święty spokój.