Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena helikalna Alan38, zawysoki swr

jackid 04 Paź 2009 13:05 4079 12
  • #1 04 Paź 2009 13:05
    jackid
    Poziom 11  

Witam.To jest moj pierwszy post i prosiłbym o pomoc w następującym problemie. Posiadam ręczniaka Alan 38 i mam krótką antenke helikalna której to postanowiłem zmierzyć swr ponieważ gdy zacząłem jej używać w głośniku pojawiło się lekkie buczenie tak jakby od transformatora z zasilania(po ustawieniu sq w pozycji gdzie powinno być cicho w radiu). SWR wyszedł mi z pomiaru powyżej 3!!! na każdym kanale i boję sie abym nie spalił końcówki mocy w moim radiu. Dodam ze wcześniej radio pracowało z anteną magnesową w samochodzie i sprawowało się dobrze. I jeszcze jadno pytanie czy taka antena może pracować na podstawie magnetycznej z dowolnym radiem na dachu samochodu? Dziękuje wszystkim za pomoc.

0 12
  • #2 04 Paź 2009 19:08
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Jak ty zmierzyłeś SWR na tej antenie?? Anteny helikalne stroją sie dobrze jedynie jeśli jest włożona bezpośrednio do radia, radio w ręce(taka przeciwwaga) i blisko ciała czyli musi być zachowana odpowiednia pojemność w stosunku do otoczenia.

0
  • #3 04 Paź 2009 19:56
    Faces
    VIP Zasłużony dla elektroda

Cytat:
    radio w ręce(taka przeciwwaga) i blisko ciała

Tylko należy zachować odpowiedni umiar. Zalecana minimalna odległość od ciała to około 10cm. Gdy jest zbyt blisko ciała to zmienia się diametralnie częstotliwość rezonansowa.

0
  • #4 04 Paź 2009 20:02
    jackid
    Poziom 11  

Ja pomiaru dokonałem na 2 sposoby:
    1. Miarke SWR podłączyłem do radyjka a antene bezpośrednio do miarki i wynik był powyżej 3
    2. Miarka podłączona do radyjka a do miarki antena na podstawie magnetycznej na dachu samochodu i wyszło mi na 1 kanale 2,5 na 20 wyszło 3 a na 40 powyżej 3.

Pomiary dokonywane w modulacji 1W i 4W- takie same wyniki.

0
  • #5 05 Paź 2009 11:10
    jkk
    Poziom 19  

Podstawowy błąd - pomiar ręcznaika miernikiem WFS. Antena typu "koci ogon" w ręczniaku jest strojona pod konkretny model, zwłaszcza w Alanie 38. (Chyba, że ktoś ją podmienił na antenę od ręczniaka z zakresu VHF) Reflektometr pokaże Koledze "numer butów właściciela". Poziom emitowanej mocy można natomiast ocenić obserwując wskaźnik S/RF radiotelefonu. W przypadku ręczniaka nie musisz sie bać o radio, bo z reguły stopień mocy jest zabezpieczony przed nadmierna falą odbitą. Jeśli antena jest właściwa i nie jest mechanicznie uszkodzona będzie działać.

0
  • #6 05 Paź 2009 11:58
    SP8JUX
    Poziom 30  

Jak chcesz zmierzyć swr w tym radiu to możesz go wyliczyć metodami pośrednimi. Mierzysz napięcie w.cz. u podstawy anteny a następnie antenę zastępujesz sztucznym obciążeniem i ponownie mierzysz napięcie, dalej to tylko wyliczanka matematyczna.
    Marek

0
  • #7 05 Paź 2009 18:32
    jackid
    Poziom 11  

jkk napisał:
    Antena typu "koci ogon" w ręczniaku jest strojona pod konkretny model, zwłaszcza w Alanie 38.

Czyli ta antena nie będzie pracowała na podstawie magnetycznej z innym cb radiem? A z tym Alanem będzie mogła czy nie?

0
  • #8 05 Paź 2009 20:54
    jkk
    Poziom 19  

jackid napisał:
    jkk napisał:
    Antena typu "koci ogon" w ręczniaku jest strojona pod konkretny model, zwłaszcza w Alanie 38.

Czyli ta antena nie będzie pracowała na podstawie magnetycznej z innym cb radiem? A z tym Alanem będzie mogła czy nie?

Z tego co pamiętam to ta antena nie miała typowego wtyku BNC czy TNC tylko gwint, którym była wkręcana w radio lub magnetyczną podstawę. Zestrojenie takiego układu na WFS 1/1,0 może być problematyczne. Pamiętajmy, że antena w radiach przenośnych jest strojona na max wypromieniowanej mocy, jak był uprzejmy zauważyć autor poprzedniego postu. Pozostawanie niewolnikiem reflektometru jest w takich sytuacjach mocno dyskusyjne.

0
  • #9 06 Paź 2009 13:14
    jackid
    Poziom 11  

To radio posiada gniazdo BNC i ta antena posiada wtyk BNC i ja dokupiłem sobie przjściówkę z BNC na normalną końcówke PL jakie są w podstawach magnetycznych.
    Kolego jkk to moge używać tej antenki na podstawie magnetycznej z innymi radiami czy nie?

0
  • #10 06 Paź 2009 21:44
    jkk
    Poziom 19  

Teoretycznie powinna, choć ja użyłbym tego ręczniaka w tym zestawie a nie innego radia, a właśnie tego Alanka 38 - zawsze to jakiś komplet.Pamiętaj, że "koci ogonek" jest strojony pod ręczniaka, nie pod samochód i magnes na dachu. Jeśli jednak nie będzie niepokojących objawów - sprzężeń przy nadawaniu, gorącej obudowy radia - to myślę że zadziała bez problemu. Po coś w końcu tę podstawkę magnetyczną do tej antenki wyprodukowali. Może to nie będzie rewelacyjnie pracować, ale "mobilki" w obrębie kilometra powinieneś usłyszeć - a zdaje się o to Koledze chodzi ;)

0
  • #11 07 Paź 2009 19:44
    jackid
    Poziom 11  

Wielkie dzięki kolego jkk:) Twoje rady są cenne i przydadzą mi się. Chciałbym dodać ze ten magnes na dach samochodu nie jest fabrycznie dodawany do zestawu i to jest moj pomysł aby taką antenkę dać na "mobilka"(łatwo chować do środka wiadomo w jakim celu:) ). Zainspirował mnie do tego pomysłu zestaw cb przenośnego COBRA, który właśnie posiadał magnes na samochód, ale nie byłem pewny czy jak dam na dach ten"koci ogonek"z alana to będzie mi działać poprawnie, ponieważ mam magnes ze zwykłej anteny (średnica magnesu 13cm) tylko dokupiłem przejściówke z BNC na tę właśnie końcówke i włożyłem antenke:)

0
  • Pomocny post
    #12 08 Paź 2009 11:30
    jkk
    Poziom 19  

Zatem próbuj Kolego, jednak musisz być przygotowany na to,że nawet zmiana położenia kabla antenowego w samochodzie, czy anteny na dachu będzie miała wpływ na zasięg nadawania i odbioru. Końcówki mocy raczej nie spalisz bo jednak jakoś tam obciążona jest - anteną i kablem (choć różnie to bywa, zwłaszcza ze sprzętem MiCH...). Musisz sie jednak liczyć z kłopotami: z małym zasięgiem, sprzężeniami przy nadawaniu (moc fw.cz. fali odbitej, która "spływa" po kablu antenowym indukuje się w kablu mikrofonowym), a także grzaniem się radia. Dlatego ważne jest dobre uziemienie samego TRX-a - najlepiej jak jest przykręcone do karoserii gdzieś w kokpicie lub połączone z nią krótkim przewodem. Jednak czasem można znaleźć taką konfigurację drogi kabla w kabinie i miejsca anteny na dachu, przy której taki zestaw będzie całkiem nieźle pracował. Onegdaj użyłem jeszcze bardziej cudacznego zestawu jak ręczny Dragon CB z jego oryginalną anteną umocowaną na rynience busa i połączoną z radiem przewodem RG58U z końcówkami BNC i beczką. Stacja bazowa na domku jednorodzinnym z normalnym 4-watowym radiem i anteną 1/2 fali prowadziła mnie z obustronna zrozumiałą łącznością przez ponad 30 km (noc).
    P.S. Mówią, że na anteny i kobiety jeszcze nikt jednoznacznej reguły nie znalazł... :D

0
  • #13 08 Paź 2009 20:07
    jackid
    Poziom 11  

Dzięki kolego:) Dostosuję się do Twoich rad i jeśli bede miał jakieś pytanka odnośnie cb to napisze na pw.

Moderowany przez c2h5oh:

Skoro dalsza pomoc innych userów Cię nie interesuje, temat zamykam.
    (regulamin punkt 10.2)

0