Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Budowa subwoofera-problem z basem.

TomaszM7808 04 Oct 2009 17:19 5688 39
    TomaszM7808
    Level 10  
    Witam
    Postanowiłem zbudować mój pierwszy subwoofer do domu.
    Jest to konstrukcja br oparta na głośniku MRS 10" (niestety żadnych danych o tym głośniku nie znalazłem).Obudowa ma pojemność wewnętrzną 35 litrów,br średnica na wylocie 6.5cm i długości 11 cm.
    Subwoofer podłączony jest przez wzmacniacza Kenwood KA-2060R który podłączony jest do wyjścia na subwoofer amlitunera Technics SA-AX540.
    Problem polega na tym że subwoofer ma słaby bass. Głośnik mocno się wychyla,regulator mocy na wzmacniaczu Kenwood żeby coś zagrało musi być rozkręcony prawie na maksimum. Powietrze z br dmucha dość mocno.
    Proszę o pomoc, nie wiem czy to wina słabego wzmacniacza czy br jest źle dobrany lub w złym miejscu.

Pozdrawiam.

dubekk
    Level 15  
    Subwoofer buduje się mając parametry głośnika bez tego właśnie będzie duże rozczarowanie . Popróbuj z tunelem br , ale nie wiem czy coś wskórasz .
    TomaszM7808
    Level 10  
    Witaj
    Teraz już wiem że najpierw głośnik i obliczenia a później obudowa i wzmacniacz
    Konstrukcję zbudowałem o podpowiedzi na forum dla głośników "no name"
    Muszę teraz coś pokombinować
    A co byś proponował z br zastosować większą średnicę?
    Tak jak pisałem wcześniej czuć dużo powietrza z aktualnego br i mam wrażenie że przeciska się minimalnie pod głośnikiem chociaż jest tam uszczelka.
    Pozdrawiam
    Tomek331
    Level 26  
    Skoro mówisz, że bas jest słaby a membrana lata, to widocznie przester dajesz. Masz za słaby wzmacniacz.
    dubekk
    Level 15  
    Przedłóż br , spróbuj zmniejszyć obudowę wewnątrz ( piasek,butelka z wodą ).
    TomaszM7808
    Level 10  
    Też mam podejrzenie że zasłaby wzmacniacz powieważ regulator rozkręcam prawie na maksimum to zaczyna dopiero grać.
    Obciążam tylko jeden kanał co pewnie daje mniej mocy.
    Co do wypełnienia wewnątrz czy ta pojemność 35 litrów do głośnika 10" jest za duża?
    Oczywiście przetestuję z wypełnieniem i w miarę możliwości opiszę to na forum.
    User removed account
    User removed account  
    TomaszM7808
    Level 10  
    Spróbuję zatkać br i postaram się jutro opisać jaki dało to efekt.
    Dlaczego dj-MatyAS piszesz że jest to pseudo br czy chodzi o złą średnice czy długość
    jeżeli możesz rozwiń temat bardziej szczegółowo.

Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    TomaszM7808
    Level 10  
    Dzięki za fachowe rozwinięcie tematu tak jak opisałem wcześniej jutro zatkam br i opisze co z tego wynikło.
    Pozdrawiam.
    TomaszM7808
    Level 10  
    Witam
    Zatkałem br tak jak kolega proponował i wynik był taki że ilość basu się nie zmieniła a wychył membrany był jeszcze większy jak z otwartym br.

Pozdrawiam.
    :cry:
    User removed account
    User removed account  
    TomaszM7808
    Level 10  
    Witam
    A co sądzisz o tym jak bym zwiększył br do 8 cm średnicy lub więcej, ten ma zaledwie 6.5 cm.
    Pozdrawiam.
    User removed account
    User removed account  
    TomaszM7808
    Level 10  
    Dobrze sprawdzę zamianę fazy i dam jutro odpowiedź.
    Dzięki za duże zainteresowanie tematem.
    Pozdrawiam
    parish
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Moim zdaniem również przychylam się do wymiany b-r na 8 cm. Dużo do stracenia nie masz, głośnik też nie jest ciekawy. Lecz najpierw zrób to o czym napisał dj-MatyAS. Najlepiej wyłącz kolumny, posłuchaj samego subwoofera. Próbowałeś słuchać go pod innym wzmacniaczem?
    Tomq
    Level 38  
    Głośnik do którego producent nie podał parametrów nie musi grać w przypadkowej obudowie.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic352099.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic279119.html
    http://diyaudio.pl/portal.php?show=25 (na dole artykułu)

Przyczyną "słabego" basu może być także akustyka pomieszczenia (choć zapewne jej wpływ nie jest tak wielki jak złe zestrojenie BR).
    rucin_
    Level 21  
    Ja miałem tak w przypadku magnat xpress 10.Pierw miałem br 95 mm i strojenie wynosiło ok 47 Hz bardzo wysoko.Wymiary obudowy nie dały przedłużyć go do danej długości żeby było strojenie 35 hz.Wybrałem więc rurke 76 mm/310mm i po problemie.
    A u ciebie problemem będzie zbyt wysokie strojenie.
    TomaszM7808
    Level 10  
    Witam
    Zmieniłem fazę nie słychać żadnej różnicy:cry:
    Co sądzićie o tej wypowiedzi która ukazała się wcześniej na forum elektrody

""Przygotowujemy sobie kupiony, wyprofilowany BR o odpowiedniej srednicy. Nastepnie ucinamy go tak, zeby mial okolo 5 - 7 cm dlugosci (zeby po wsadzeniu w otwor wystawal na kilka cm wewn. obudowy). Przygotowujemy sobie teraz kilka przedluzek - czyli rur o podobnej srednicy ( z mozliwoscia ich nalozenia na nasz wypustek wewn. obudowy) o dlugosciach 5cm, 10cm, 15 cm, 20 cm itd - mozna zrobic wiecej z mniejsza podzialka, ale raczej nie ma sensu - az do momentu, w ktorym po nalozeniu zostanie nam minimalnie odleglosc rowna polowie srednicy otworu od przeciwleglej scianki obudowy.
    Zakladamy najpierw najdluzsza przedluzke (teraz BR powinien byc strojony najnizej) - i zadajemy najpierw cz. powiedzmy 25 Hz - przy tej czestotliwosci BR powienien "dmuchac" (jesli dmucha, zwiekszamy czest. co 5 Hz i badamy zachowanie- wychylenie membrany - glosnika i aktywnosc BR. Jesli przy czestotliwosci 70 Hz otwor nadal bedzie bardzo aktywny - znaczy ze nie dostroimy go dostatecznie nisko - trzeba albo zmniejszyc srednice, albo wydluzyc jeszcze tunel...). Noramlanie powinno byc tak, ze przy najdluzszej przedluzce BR bedzie malo aktywny juz przy 40 Hz, o ile w ogole.

Nastepnym krokiem jest zalozenie krotszej przedluzki - sprawdzamy tak samo, zaczynajac od samego dolu pasma. Jesli przy czestotliwosci okolo 50 - 60 Hz BR bedzie juz wyraznie mniej aktywny (o jakies 50 %) to oznacza, ze dostroilismy go dosc nisko. Najlepiej w takich cackach stroic do okolo 40 Hz - wtedy wykorzystamy maksymalnie glosnik (raczej nie beda mialy nizszej czestotliwosci rezonansowej).
    Jesli ustalilismy odpowiednia dlugosc BR - to znaczy taka, dla ktorej czest. 80 Hz wzwyz juz wlasciwie nie sa prominiowane, to sprawdzamy przy wiekszej mocy dostarczonej, kiedy membrana ma minimum wychylenia i BR maksimum efektywnosci - powinno sie dac "wylapac" czestotliwosc strojenia z dokladnoscia do 4 Hz. Jesli bedzie ona lezala w okolicach 35 - 40 Hz, to jest ok. ''

Zrobiłem w domu próbę :
    Uruchomiłem generator dzwięków i sprawdzałem pracę br i przy częstotliwości powyżej 80 Hz przestało mocno dmuchać z br
    Wydłużyłem br do długości 20 cm dmuchanie zmiejszyło się juz przy 65 Hz czy to oznacza że strojenie jest na 65 Hz jeśli tak to co zrobić żeby zejść niżej?
    Wymienić br na większą średnicę czy to coś pomoże.Proszę o pomoc
    Przy odsłuchu mam wrażenie że głośnik gra w środku obudowy a na zewnątrz efektu dużego nie ma.
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    TomaszM7808
    Level 10  
    Zauważyłem również że po wydłużeniu br słychąć z niego dziwny dzwięk
    coś jak "pierdzenie" "pufanie" powietrza z otworu.(sorry za słówka)

Co by to oznaczało.

Pozdrawiam

Dodano po 4 [minuty]:

Postaram się również dokonać pomiarów z rezystorem , w miarę możliwości wyniki opiszę na forum.

Pozdrawiam
    parish
    Najprawdopodobniej znaczy to to, że podajesz mu bardzo niską częstotliwość, prawdopodobnie poniżej Fs głośnika. Nastroiłeś obudowę przedłużając tunel zdecydowanie za nisko, cofnij kolego tą operację. A głośniczek działa jak pompka. Efektu możesz się pozbyć powiększając b-r o czym już wcześniej była mowa, lecz najpierw zastosuj się do rady dj-MatyAS'a oraz opisz wyniki uzyskane przy pomiarach.

Pozdrawiam.
    TomaszM7808
    Level 10  
    Witam
    Zakupiłem dzisiaj rezystor i dokonam pomiarów które jak najszybciej opiszę.
    Pozdrawiam i dzięki za podpowiedzi.

Dodano po 1 [godziny] 24 [minuty]:

Witam
    Wykonałem pomiary tak jak proponował dj-MatyAS
    Zainstalowałem rezystor 5w 8ohm i przy ustawieniu głośności wzmacniacza na 30% i tony na 0 wyszło następująco:
    To są pomiary w obudowie.Bez obudowy dokonam jutro.

10Hz przed rezystorem 1.1 po 0.5
    12Hz przed rezystorem 1.2 po 0.5
    14Hz przed rezystorem 1.3 po 0.6
    16Hz przed rezystorem 1.3 po 0.7
    18Hz przed rezystorem 1.4 po 0.7
    20Hz przed rezystorem 1.4 po 0.8
    22Hz przed rezystorem 1.4 po 0.8
    24Hz przed rezystorem 1.5 po 0.7
    26Hz przed rezystorem 1.5 po 0.7
    .......................................
    do 60Hz to samo
    60Hz przed rezystorem 1.4 po 0.9
    62Hz przed rezystorem 1.4 po 0.8
    64Hz przed rezystorem 1.4 po 0.8

Co oznaczają te pomiary

Pozdrawiam

Dodano po 44 [minuty]:

Witam
    Nie wiem czy to jest ważne ale zauważyłem że puszczając sygnał z generatora i porównując to do sygnału puszczonego jakiegoś dowolnego utworu poziom intensywności niskiego dzwięku pokrywa się na poziomie około 90 Hz czy oznaczałoby to że jest za wyskoko zestrojony?
    Jeżeli tak to jak zmienić strojenie na niższą częstotliwość

Pozdrawiam
    TomaszM7808
    Level 10  
    Witam
    Mam jeszcze jedną uwagę którą zauważyłem że podczas grania subwoofera bas nie jest duży ale w pomiezczeniu niektóre elementy(szyby w drzwiczkach szklanki) zaczynaja dzwonić.
    O czym to może świadczyć
    Pozdrawiam
    User removed account
    User removed account  
    parish
    dj-MatyAS wrote:
    [Porównanie wyników pomiarów głośnika w obudowie i bez niej będzie dopiero jakąś wyrocznią.
    Pozdrawiam.

Otóż to.

Panowie przepraszam, ale... Zastanawia mnie fakt, czy w ogóle opłaca się wyprawiać te wszystkie egzorcyzmy nad konstrukcją z prawdę mówiąc kiepskim głośnikiem... Rozumiem myśl "rozwiązać problem", cenię wiedzę jaką tutaj "wyczytuję". Lecz spoglądając prawdzie w oczy sądzę, że głośnik nie zadowoli autora tematu. Czytając cały temat kilka razy doszedłem do wniosku, że autor oczekuje od tego pukadełka zbyt dużo. Czy nie lepiej by było spróbować sprzedać ten sprzęt i zbudować porządny subwoofer? Przepraszam za taki off top, lecz taka myśl mi się sama nasunęła, gdyż na prawdę głośnik może nie spełnić oczekiwań nawet w najlepiej dopasowanej skrzyni...

Jeśli się mylę, proszę mnie poprawić.

Pozdrawiam.
    januss73
    Level 32  
    Na mój gust obudowa do BR jest za mała, do zamkniętej za duża.

Moja rada:
    Zmniejsz pojemność do ok 30l (worek z piaskiem, czy kawałek styropianu), zatkaj BR, skieruj głośnik w podłogę od głośnika 3 d 5cm ponad posadzką.

Jakieś parametry głośnika można w necie znaleźć. Rezonans 27Hz, Qts 0,43.

Jak duży masz pokój?
    User removed account
    User removed account  
    parish
    Z tym się zgodzę w 100 %. Jeśli ma być to swojego rodzaju temat informacyjny, to popieram całkowicie. Sam pamiętam, jak męczyłem się kiedyś z dobieraniem obudów, "bo winISD pokazał", a efekt był strasznie mierny. Cóż, każdy kiedyś zaczynał, Autor tematu w tej chwili podobnie jak ja kiedy miałem z 15 lat i zakupiłem za oszczędności 10" głośnik z chwalebnym napisem 888 na kopułce przeciwkurzowej ;) dodam, że było to jeszcze w 20 wieku.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic352099.html

Ten link może się bardzo tutaj przydać. Widzę że kolega TomaszM7808 należy do cierpliwych ludzi i chwała mu za to.

Pozdrawiam.
    TomaszM7808
    Level 10  
    Witam
    Dzięki koledzy za wsparcie, jak napisałem w temacie jest to mój pierwszy sub i wiem że popełniłem błąd , ale jak to powiedział dj-MatyAS na takich błędach uczą się inni.
    Mam nadzieję że uda mi się znaleźć jakieś rozwiązanie.
    Co do pomiarów czy według tego schematu poprawnie wykonam pomiary
    Schemat pomiarowy (Pomiar Impedancji )

G - generator
    W - wzmacniacz
    V - woltomierz
    Rw - rezystor wzorcowy pownien mieć wartość kilka Ω / 5 W
    Mój rezystor ma 8ohm/5w, oraz drugi 15 ohm/5w.Który lepiej wybrać.

Wyniki nidługo opiszę.

Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Pytanie do januss73 gdzie znalazłeś te parametry ??
    ""Rezonans 27Hz, Qts 0,43. ""