Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena samochodowa z podgrzewacza szyby tylnej

dragon099 04 Oct 2009 17:24 4660 5
    dragon099
    Level 1  
    Witam!
    Chciałbym dowiedzieć się czy jest możliwe skonstruowanie anteny do radia samochodowego z podgrzewacza szyby tylnej. Jeśli jest taka możliwość proszę o schemat, opis wykonania i potrzebnych elementów.
    Z góry dziękuję.
    Pozdrawiam Krzysztof!!!
    sq6ade
    Level 40  
    Wyprowadzenia pasków grzejnych połącz do zasilania grzania przez 2 dławiki np. 10uH o odpowiednio dużej mocy (gruby drut dławika). Jedno z wyprowadzeń zasilania po stronie pasków grzejnych
    podłącz przez kondensator 1nF do gorącego wyprowadzenia kabla koncentrycznego.
    qrdel
    Level 28  
    Na upartego to oba końce zasilania przez dławiki (no konstrukcja odpowiednia do prądu) i do jednego lub obu końców przez kondensator(-y) do kabla antenowego (do żyły środkowej). oba końce wtedy gdy zasilanie z jednej strony.
    Trochę działać może ale raczej mało skutecznie i z raczej nieprzewidywalnymi efektami kierunkowymi.
    Błażej
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Rozwiązanie stosowane przez opla, forda i pewnie kilku innych producentów. W fordzie był nawet specjalny wzmacniacz umieszczony pod szybą (chyba sierra ale pewności nie mam). Gdzieś mi się taki wala po kątach. Czyli ameryki nie odkryłeś. Niemniej średnio się to spisywało w Polsce i zazwyczaj przepinało się na zewnętrzne anteny.
    sq6ade
    Level 40  
    Mam takie coś napylone na szybie specjalnie jako antena. Daje rade w mieście i w okolicach. W Kozich Wólkach może być różnie.
    Był jeden przypadek że fabryczna antena w grzałce po włączeniu generowała zakłócenia na odbiorze radiowym.
    sp9svn
    Level 20  
    Jeżdżę passatem kombi 92, w tylnej szybie oprócz grzałki mam napylony jeden pasek
    który ma służyć jako antena - wyprowadzenie takie jak do baterii 6F22 -antena
    okazała się mało skuteczna. Wykonałem rozwiązanie wg opisu sq6ade, dławiki dałem
    od odkurzacza zelmera - było OK. Nie miałem problemów z odbiorem poza miastem etc.
    Rozwiązanie upadło śmiercią naturalną - przewód trafiło w przelotce do klapy.
    Kolejne rozwiązanie to VOX w.cz. - antena do fm-ki robi również za antenę do radia.
    VOX-a zrobiłem tak że dodatkowo "mutuje" mi radio.
    pzdr