Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacze małej mocy na tranzystorach

Erni90 19 Sty 2010 21:33 51851 129
    galgann
    Poziom 16  
    Witam, mam sporo tranzystorków ifr630. Powiedzieli mi, że jakis wzmak można z tego zlepić. Poprosiłbym o jakiś schemacik jak je zaadaptować.
    Pozdrawiam
  • TermopastyTermopasty
    goliat2606
    Poziom 12  
    Odnowię troszkę temat. W Eagle nie zbyt dobrze umiem projektować. Mógłby ktoś sprawdzić czy to co dałem w paczce jest poprawne? ( Chociaż zapewne nie to może jakieś rady co do projektowania). Płytka jest ze schematu wzmacniacza z pierwszej strony - pierwszy post, pierwszy rysunek. Q2 i Q3 to tez BD139 tam ale służą one tam tylko po to żeby były pola lutownicze na przewody. Z góry dzięki za sprawdzenie, Ewentualnie jakieś rady.
    goliat2606
    Poziom 12  
    A czy mógł byś ( lub kto inny ) ocenić/poprawić/doradzić mój projekt?
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Witam. Kolego Goliat, zamieść schemat normalnie w pliku graficznym, to pomyślimy, zaś autor wzmacniacza powyżej, zapomniał chyba o wartościach niektórych kondensatorów, można prosić o ich wartość? Druga sprawa niech ktoś przetestuje ten wzmacniacz co wyżej, to sam sobie taki zrobię:)
  • TermopastyTermopasty
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Raczej jest dobrze, robiłem ten wzmacniacz, kompletne zero. Może i mocą niegrzeszy ale to nie ważne, ważne to że ma jakość. Zaś dolny tranzsytor ulegnie uszkodzeniu, temperatura jego jest nie do opanowania a tranzystor górny (na schemacie) pozostaje zimny.
    goliat2606
    Poziom 12  
    Dj Joker 1992 napisał:
    Zaś dolny tranzsytor ulegnie uszkodzeniu, temperatura jego jest nie do opanowania a tranzystor górny (na schemacie) pozostaje zimny.

Nie rozumiem troche o co chodzi?
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Zbudowałem ten wzmacniacz, i właśnie dlatego poszedł do rozbiórki, jeden tranzystor się mocno grzał drugi w ogóle, z reszta nie tylko ja miałem ten problem.
    goliat2606
    Poziom 12  
    Aha teraz juz rozumiem :). A jaki transformator stosowałeś?
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Nie pamiętam, jakie napięcie dawał( był przewinięty przeze mnie...ręcznie) Pamiętam, że układ był zasilany z +39V (raczej układzik, bo to dosłownie 2 rezystory na krzyż)Szczerze odradzam budowę tego cuda, jak masz 2 szt. KD502 zrób sobie kopię końcówki mocy z eltrona 60 :)(zamiast 8W masz 60W)
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Poszukaj na forum. Jakie masz trafo ?
    goliat2606
    Poziom 12  
    Chodzi oto że ta konstrukcja miała być takim wprawieniem przed projektem włąściwym bo chciałbym zrobić sobie jakiś wzmacniacz 2x około 25W więc trafo będe kupował.
    Dj Joker
    Poziom 26  
    2x Eltron 60 zrób;) i masz 2x60W 4R, zasilanie +-34V Moc trafa około 200W, to nawet jakąś dyskoteke obsłóży, a jeśli większe trafo to w mostku jeszcze wiecej mocy wyciągnie :)Radzę poszperać na forum.
    goliat2606
    Poziom 12  
    Nie wiem czy aż taką moc potrzebuje hehe. Chce go do domu do komputera do "monitorków" więc taka moc to chyba za dużo, ale popatrzę poszperam:). Dzięki.
    PZ IX
    Poziom 33  
    Więc może skopiować schemat wzmacniacza mocy z PW8010 lub WS311D? Nieźle grają, może i parametry nie są świetne, ale do grania z przeciętnymi i nawet lepszymi kolumnami - dość dobre.
    PZ IX
    Poziom 33  
    Lepiej odsłuchaj te Microlaby sam. Mam podejrzenia, że jednak lepiej zagrają od ZG15C, i to dużo. ZG15C11 to kolumny dla ludu, grają znośnie, ale główną ich wadą jest wysokotonowy stożkowy, kopułka to znacznie lepsze wyjście, choć rzadziej bywa odwrotnie.
    Co do wyższości WS311D na Sony, to nie mam pojęcia o co chodzi. Typowa prosta aplikacja układu tranzystorowego w stylu typowych polskich wzmacniaczy powinna mieć minimum jeden stopień w klasie A. WS442 też tak ma. A jak gra? Kijowo, bo coś psuje dźwięk najprawdopodobniej w w przedwzmacniaczu.
    goliat2606
    Poziom 12  
    Czyli ogólnie lepiej Microlaby... Z miłą chęcią bym je odsłuchał ale nie mam gdzie :/. A jak to przedstawia sie w wydatkach? Microlaby na allegro około 370zł. Z tego co liczyłem ten wzmacniacz który podałem 3 posty wyżej nie jest drogi w budowie (chodzi mi o same tranzystory, kondensatory... ). Większym wydatkiem jest transformator i obudowa, na AVT widziałem 200W 2x24V za około 120zł. Zastanawiam sie czy to wszystko ( wzmacniacz + głośniki do reaktywacji ZG15C11 ) nie wyjdzie drożej niż te właśnie Microlaby.

Wracąjc do wzmacniacza DIY, Jakie trafo powinno być dobre do tego wzmacniacza https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic73995.html ?
    PZ IX
    Poziom 33  
    Kup fabryczny, używany, ale w ładnym stanie wzmacniacz. Za ok. 0 do 60 zł kupisz np. PW8010, PW8040, czy wspomniany WS311D i wyjdziesz na tym taniej.
    kamilk1194
    Poziom 12  
    Cześć koledzy. Ja też odnowie trochę temat. Mam nadzieje, że mi pomożecie. Otóż zbudowałem ten układ https://obrazki.elektroda.pl/35_1276251842.gif w tym, że dodałem 1 parę dodatkowo tranzystorów czyli 2 pary irf540 i irf9540. Po zmianie ustawienia potencjometru R4 nie ma żadnych zmian a tranzystory końcowe strasznie się grzeją. Sprawdzałem irfy i są sprawne. Na wyjściu nie ma stałego. Po podłączeniu źródła dźwięku nie ma sygnału na wyjściu. Całość sprawdzałem na zasilaczu 30V 500mA. Dzięki z góry.
    sirVerhoffin
    Poziom 10  
    Cytat:
    Całość sprawdzałem na zasilaczu 30V 500mA.

Sprecyzuj ten swój zasilacz, bo jeśli masz tylko te 30V to wcale się nie dziwię, że wzmacniacz nie rusza. Powinno być +30V, GND, -30V... poza tym, na tych 500mA wiele nie zdziałasz. Z Twojego opisu wynika, że podłączasz zasilacz około 15W, gdzie tu powinien być zastosowany minimum 120W (mogę się mylić, ale po przewertowaniu całego tematu raczej nie mam wątpliwości).

pozdrawiam
    Erni90
    Poziom 20  
    Ze schematu widać że zasilanie pojedyncze. Posprawdzaj czy masz dobrze masę poprowadzoną. Miałem podobnie że nic nie grało i problemem był prak masy w jednym miejscu. Zasilacz masz dobry do sprawdzenia tego układu.

Ale 120W to chyba jak założyć silnik od WSK do motorynki.
    Erni90
    Poziom 20  
    Wzmacniacze małej mocy na tranzystorach Wzmacniacze małej mocy na tranzystorach

2 nowe schematy, które dzisiaj znalazłem

i jeszcze taki mosfet 60W
    Wzmacniacze małej mocy na tranzystorach Wzmacniacze małej mocy na tranzystorach
    filo301
    Poziom 11  
    witam morze to trochę głupie pytanie ale gdzie mamy podłączyć masy sygnału i zasilania? i na jakie zasilanie symetryczne czy niesymetryczne jest ten wzmacniacz? na niesymetrycznym będzie buczeć?

oto schemat

Dodano po 1 [godziny] 9 [minuty]:
    czy takie zmodyfikowanie jest dobre?, czy będzie duży przyrost mocy? proszę o ewentualne poprawki

lub ten

gnd to minus zasilania, sygnału i głośnika ?
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Wszystkie masy łączą się razem. Szkoda jednak na jakiekolwiek poprawki owego cuda...to coś ma znikomą sprawność...po za tym jeden z tranzystorów KD, będzie się grzać bardzo, a drugi prawie w ogóle...
    Ten schemat należy traktować, jako doświadczenie, że to coś w ogóle działa... po za tym... 4x KD503 na 8W? Przecież to chory pomysł :) Według mnie :) Kolega zbuduje sobie eltrona100 tam też są 4 x KD503 potrzebne...a nawet i dwa wystarczą :) Tam natomiast kolega będzie mieć 100W mocy sinus. W tym układzie, one się tylko marnują...
    Gorąco odradzam... Ja zbudowałem ową rzecz i faktycznie to coś działa...ale nie podziałało długo, bardzo szybko uległo rozbiórce :)

Dodatkowo pytam, czemu kolega uważa, że dołożenie dodatkowych tranzystorów końcowych, doprowadzi do zwiększenia mocy wzmacniacza? Połączenie ich równolegle, z rez. emiterowymi, może prowadzić do zwiększenia mocy TRANZYSTORÓW, nie wzmacniacza... Jeden KD503 ma 150W x 4 ? Spotkałem się z teorią że, moc wzmacniacza optymalnie powinna równać się 1/3 mocy tranzystorów końcowych.
    600W ? Optymalna moc wzmacniacza....200W? Czy budowanie wzmacniacza o mocy 8W, przy tak ogromnej mocy tranzystorów końcowych nie mija się z sensem? Powtarzam raz jeszcze, by kolega sobie to zapamiętał, zwiększanie mocy tranzystorów, nie oddziałuje na moc wzmacniacza, ew. na możliwość używania wzmacniacza przy obciążeniu 2R, lub niższym.

Szczerze zachęcam do budowy Eltrona...ew. Kit Jabel-a J-35.
    PZ IX
    Poziom 33  
    Tak się nie łączy tranzystorów, to jest bezużyteczne połączenie szeregowe w celu zwiększania Uce-max.
    On ma pojedyncze zasilanie.
    Zbuduj ten wzmacniacz i się przekonaj. Jak coś tam zagra bez porażki to polecam zbudować sprawdzoną i niezawodna kopię któregoś z polskich wzmacniaczy mocy - np końcówka z Tosci czy PW8010 jest dość przyjemna, dwa KD 503 na kanał tez dadzą radę, lecz KD zastępujący tranzystor pnp w końcowej parze musi być inaczej podłączony. Jeśli wtedy zagra - to Eltron może?
    Cytat:
    Spotkałem się z teorią że, moc wzmacniacza optymalnie powinna równać się 1/3 mocy tranzystorów końcowych.

Polecam zapoznać się ze schematami budżetowych konstrukcji japońskich. Tam każdy tranzystor w parze prądowej ma nierzadko tylko 30% więcej mocy Ptot niż moc znamionowa. Magia? Nie :) , gdyż w krótkich impulsach, takich jak przy tzw. mocy muzycznej, tranzystor wytrzyma moc większą od Ptot, im krótszy czas, tym granica drugiego przebicia jest wyższa. Warunki chłodzenia nie są zbyt dobre - często potrafią bez problemu osiągnąć 60-70 stopni. Mimo tego przy odpowiednim użytkowaniu grają latami.
    O transformatorach tez warto tu wspomnieć, że do domu do określonego obciążenia np. ≥4Ω/kanał może mieć moc równą lub nawet nieco mniejszą od znamionowej mocy sumarycznej obu kanałów.
    Oczywiście im cięższe warunki pracy, tym zapas mocy i temperatury powinien być wyższy.
    Dj Joker
    Poziom 26  
    Specjalnie powiedziałem optymalnie...by kolega autor postu, sobie sam wydedukował, że różnie to bywa :)

Należało by też dodać, że zwiększenie mocy, można uzyskać dzięki podniesieniu Uzas.

Jak się nie łączy szeregowo tranzystorów? Łączy się, jeśli mają za małe napięcie Uce. Tylko tutaj jest to zbędne działanie...zresztą tak samo jak i połączenie równoległe...większa ilość tych tranzystorów w niczym tu nie pomoże...
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto