Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagrywarka DVD-029 ER HDD MANTA Źle zamyka płyty DVD-R,+R

Adekar 04 Paź 2009 21:23 3395 4
  • #1 04 Paź 2009 21:23
    Adekar
    Poziom 10  

Kiedy zgram z dysku HDD więcej niż 1 tytuł i dam polecenie zamknięcia płyty, aby w ten sposób stworzyć płytę DVD-Video i móc ją grać na każdym innym sprzęcie dvd, to niestety możliwe dobrze gra tylko ten pierwszy tytuł. Pozostałych nie można odtworzyć i odtwarzanie wraca do utworu pierwszego. Aha, dodam że na tej nagrywarce wszystkie płyty zamknięte i nie grają prawidłowo.
    Aktualizowałem firmware i owszem zyskałem kilka funkcji i zwiększyłem funkcjonalność, ale w/w wada/usterka jest nadal.
    Dodam, że zaraz na początku ta funkcja działała prawidłowo. Niestety nawet nie wiem kiedy to się zepsuło gdyż przez dłuższy czas nie było potrzeby grania archiwizowanych płyt.
    Może ktoś miał podobny problem?

0 4
  • #2 06 Paź 2009 21:17
    h jaworski
    Specjalista AGD

Złe zamykanie płyt to podstawowy objaw padającego lasera ale można zacząć od jego wyczyszczenia.

0
  • #3 08 Paź 2009 13:38
    ropi
    Poziom 20  

Problem dotyczy płyt konkretnej marki, czy różnych producentów? Co z płytami RW? Jak przedstawia się jakość zapisu na płytach (można sprawdzić przy pomocy niektórych nagrywarek komputerowych)?
    r.

0
  • #4 10 Paź 2009 00:51
    Adekar
    Poziom 10  

Nie ma znaczenia jakiej firmy jest płyta. Tu dodam, że pytałem też o opinię speca od MANTA -> patrz strona Link, skąd też pobrałem nowy firmware i który zainstalowałem, ale już po fakcie stwierdzenia tej usterki ze złym zamykaniem płyt.
    Ten Pan "spec" sugerował, że może właśnie nowy firmware usunie ten problem, a jeżeli - nie, to pozostaje tylko serwis z uwagi na prawdopodobne uszkodzenie hardware.
    Nawiasem mówiąc ów firmware sporo zmienił "in plus", co do obsługi itd., ale problem z zamykaniem pozostał.
    Oczywiście nagrywarka zamyka płyty, co widać i faktycznie płyty są zamknięte, ale jakoś źle.

Co do DVD-RW, to sytuacja jest taka sama tylko oczywiście można odwrócić sytuację, gdyż gdy chcemy zamknąć płytę, to nagrywarka "proponuje" w menu ZABLOKOWANIE płyty i jest to taki odpowiednik ZAMYKANIA.
    Aha, ów "spec" doradził stosowanie płyt tych z wyższej półki tzn. Verbatim, TDK itd.i raczej tzw. "plusów", choć nagrywarka obsługuje też "minusy".
    Tu dodam, że od czasu do czasu nagrywarka zawiesza się przy zgrywaniu z HDD na płyty DVD i faktycznie przy tych "tańszych" płytach takie zjawisko pojawiało się często. Być może nawet właśnie to doprowadziło do uszkodzenia, które objawia się złym zamykaniem płyt.
    Natomiast przy tych płytach "lepszych" rzadko ma miejsce to zjawisko.
    Generalnie, nie można zgrywać z HDD tytułów trwających krócej niż ok. 5 minut. To też prowadzi do zawieszania nagrywarki i to przy tych "lepszych" płytach. Piszą też na ten temat w instrukcji obsługi nagrywarki.
    A, ciągle piszę o zgrywaniu z HDD, ale 99,9% nagrywam najpierw na HDD - bo miejsca jest dużo, a później -ewentualnie - z prędkością ok. x6 zgrywam na płytę DVD. Najlepiej nagrać całą płytę w jednej sesji, gdyż dogrywanie niesie jednak ryzyko "buntu" i "zawieszki".
    Najczęściej (a nawet TYLKO) nagrywam z jakością najgorszą, ale ku mojemu zdziwieniu bardzo mała jest r·óżnica "dla oka i ucha" porównując jakość nagrania "najlepszej jakości" od tego "najgorszego". Natomiast zużycie pamięci nośnika jest dużo inne i wynosi 6x. Przy najgorszej jakości na płycie DVD mieszczę 6 godzin nagrania.
    Jeszcze co do jakości nagrania i to też na HDD to generalnie nagrywarka obcina mocno dolne pasmo (tony niskie), co dobrze wpływa na zrozumiałość mowy ludzkiej (patrz: "pasmo telefoniczne"), ale czasami trochę brakuje basów, szczególnie przy muzyce.

Jeszcze nie czyściłem lasera - jak to sugerowano. Muszę poczytać czym to najlepiej wykonać, bo już kiedyś naczytałem się że spirytus 98% jest zły, że podrapać można soczewkę itd.
    W starym CD-ROMie kopmpa czyściłem, ale ryzyko i ewentualne koszt były niskie. Nie wiem tylko czy to coś pomoże, bo nagrywarkę mam już prawie 3 lata, a tę usterkę zauważyłem po ok. 3-4 miesiącach użytkowania i to bardzo rzadko używałem napędu płyt, bo filmy z wypożyczalni oglądam na takim tanim kinie domowym.

0
  • #5 10 Paź 2009 10:52
    ropi
    Poziom 20  

1) Przy nagrywaniu wielosesyjnym należy liczyć się z problemami z odczytem na niektórych czytnikach. Nagrywarka ma twardy dysk, więc prostym rozwiązaniem jest nagrywanie płyt w całości. Jeśli brakuje miejsca - proponuję zgrywać materiał tymczasowo na nośnik RW, a potem wgrać go ponownie na dysk. Najlepiej jednak edytować płyty "na komputerze".
    2) Opis nagrywarki jest dziwaczny. Płyty +RW w przeciwieństwie do -RW nie wymagają finalizacji. Chyba coś tam namieszali.
    3) Praktycznie każda nagrywarka preferuje jakiś rodzaj nośnika. Jedne wolą (+) inne (-) i taki właśnie najlepiej stosować.
    4) jakość lasera proponuję sprawdzić na podstawie jakości zapisanych płyt (np. kprobe, nero cd-dvdspeed). Jeśli jest dobra - nie ruszałbym lasera.
    5) przy kopiowaniu 1:1 jakość nagrania na płycie i HD jest oczywiście taka sama, bo dane są te same.
    r.

0