Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrokontroler + Wifi i czujniki

SirMark 04 Paź 2009 21:35 6475 20
  • #1 04 Paź 2009 21:35
    SirMark
    Poziom 2  

Witam, jestem początkujący w temacie mikrokontrolerów i potrzebuję porady przy starcie :)
    Chciałbym zbudować układ który w uproszczeniu będzie odczytywał stan wejść logicznych i zmieniał stan innych wyjść logicznych. Dodatkowo układ ma odczytywać dane z czujnika - np. temperatury. Do tego potrzebna jest komunikacja z serwerem (odpytanie serwera "co robić?" po zmianie stanu wejścia). Układ zatem powinien komunikować się po TCP/IP z serwerem, przy zastosowaniu modułu Wifi (koniecznie).
    No i tutaj zaczynają się pytania:

1. Czy jest jakiś mikrokontroler (AVR/ARM) z wbudowaną obsługą Wifi lub z łatwo dołączalnym układem ?

2. Widziałem fajne "kit'y" do nauki i testowania AVR/ARM, także z obsługą Ethernet'u, ale niemogę znaleźć takiego z obsługą Wifi. Czy ktoś z Szanownych forumowiczów widział coś takiego i może polecić na początek?

3. Co jest potrzebne aby mikrokontroler mógł odczytać stan czujnika analogowego ? Przetwornik A/C? Czy może są jakieś wbudowane (lub dołączalne) przetworniki w samym miktrokontrolerze?

Będę wdzięczny za wskazówki i ewentualne odesłanie mnie do istniejących informacji (lub do diabła ;) )

Pozdrawiam
    Marek M.

• Fibaro
  • Pomocny post
    #2 04 Paź 2009 21:45
    Mat_91
    Poziom 25  

Z wifi możesz mieć problem, też sie tym od jakiegoś czasu interesuje i jedyne rozwiązanie które mi (podkreślam MI) najbardziej odpowiada to procesor ze sprzętowym wsparciem dla kard SDIO (karta SD + wifi) oraz właśnie taka karta. Jednak w tym wypadku w gre wchodzi system operacyjny bo są gotowe sterowniki, samemu napisanie obsługi kart SDIO jest praktycznie niemożliwe ze względu na bardzo drogie lub nawet brak dokumentacji.

Ogólnie to at91sam9260 ma wsparcie dla takich kart jednak nie wiem czy to zadziała, sam się dopiero nad tym zastanawiam (gotowych projektów w necie też nie widziałem). Sterowniki dla SDIO na pewno są dla winCE oraz windows mobile, nie wiem jak dla linuxa.

EDIT: Swoją drogą cytat z user manuala dla modułu Mmnet1002 z propoxu:

Code:

Mikrokontroler  AT91SAM9260  (AT91SAM9G20)  posiada  wbudowany  interfejs  MCI  (Multimedia  Card
    Interface), wspierający specyfikację MMC V3.11, specyfikację SDIO V1.1 oraz specyfikację SD Memory Card
    V1.0.  Na  module  MMnet  1002  umieszczono  złącze  pozwalające  na  używanie  kart  pamięci  microSD,  lub
    innych urządzeń z interfejsem SDIO w formacie microSD, np. karty Wi-Fi

więc ma to prawo działać, w praktyce CHYBA nie sprawdzone...

• #3 04 Paź 2009 22:06
    SirMark
    Poziom 2  

Dzięki za szybką odpowiedź.

Znalazłem ciekawy (moim zdaniem) moduł Wifi

http://www.digi.com/products/embeddedsolutions/digiconnectwime.jsp#overview

niby ma ARM - NS7520 ale nie wiem czy można go jakoś rozbudować/oprogramować czy służy tylko do obsługi Wifi.

Jest też w zestawie
    http://www.digi.com/products/model.jsp?lid=EN&pgid=41&pfid=37&mtid=538&amtid=538&pm=Y

Ale ciężko mi ocenić poziom trudności z integracją modułu i uruchomieniem czegoś takiego

MM.

• Fibaro
  • Pomocny post
    #4 04 Paź 2009 22:11
    atom1477
    Poziom 43  

Dodatkowo karty WIFI zwykle nie mają całego stosu w sobie.
    Więc całe TCP/IP idzie na procesor.
    Będzie niesłychanie ciężko.
    Mało kto na tym forum by się na to porywał. A co dopiero początkujący.
    Wielokrotnie prostsze było by zastosowanie BT, ale to co innego niż WiFi (nie będzie internetu).
    Są też specjalne moduły WiFi dla mikrokontrolerów które mają cały stos w sobie.
    Ale cena wysoka (kilkaset zł) a popularność mała (w Polsce nie widziałem).

Dodano po 2 [minuty]:

HeHe. Właśnie o te moduły mi chodziło.

• #5 04 Paź 2009 22:21
    SirMark
    Poziom 2  

W sumie to nie musi być Wifi, ważne aby się udało skomunikować z serwerem, ewentualnie z komputerem "w pobliżu" który będzie działał jako most.
    Patrzyłem na ZigBee ale to chyba też nie będzie łatwe :(

A co z BT ? Jak to można zastosować do komunikacji ?

MM

• #6 04 Paź 2009 22:34
    atom1477
    Poziom 43  

BT o wiele prościej. Ale potrzebna by Ci była aplikacja na PC która by łączyła kanał BT z internetem. Nawet nie musiała by być trudna do napisania. Np. Delphi ma komponenty do tego. Wyjdzie kilkadziesiąt linijek kodu może.

• Fibaro
  • #8 04 Paź 2009 22:40
    SirMark
    Poziom 2  

Dzięki za wyjaśnienie, skojarzyłem BT jako Bluetooth :)

A mógłbyś polecić jakiś starter do tego ? Coś sprawdzonego do poćwiczenia co dałoby możliwość uruchomienia tego typu układu.

MM

• #9 04 Paź 2009 22:57
    atom1477
    Poziom 43  

No bo BT to jest Bluetooth?

BT112?

Dodano po 4 [minuty]:

Chm, a może moduł Ethernetowy + router radiowy?
    Nie znam się na sieciach. Ma to szansę działać?
    Mam na dzieję że nie jest to coś w stylu łączenia kamery internetowej USB z Pendrive USB w celu zapisywania obrazu ;p

• #10 05 Paź 2009 08:20
    pixel7
    Poziom 22  

Mam zbudowane podobne urządzenie. Ja rozwiązałem to następująco:
    1. Atmega32 +AVT1443 - w procesorze stos TCP/IP, obsługuje także UDP.
    2. Układa posiada kilka wolnych pinów (na razie 2 X DS18B20)
    3. Całość podłączona do rozebranego AP edimax - jest on "przezroczysty", więc komunikacja odbywa się jak po kablu.
    4. W procku strona www pokazująca temperaturę.

Całość napisana w bascomie. Sam układ posiada wyświetlacz od s65. Na min pokazuje adres ip klienta i różne inne parametry sieci
    Bardzo fajna strona: Link

• #11 05 Paź 2009 08:25
    Freddie Chopin
    Specjalista - Mikrokontrolery
  • Pomocny post
    #12 05 Paź 2009 09:35
    KeinXor
    Poziom 24  

Witam,
    Proponuj się zainteresować modułem GA1000 Link i do tego np. EM1000 Link, szybko łatwo i przyjemnie.
    Pozdrawiam

• #13 05 Paź 2009 11:59
    atom1477
    Poziom 43  

Moja głupota nie zna granic. Myślałem że ZigBee to tylko nazwa modułu jakiejś Firmy do obsługi BlueTooth ;p
    Poprzedni post zedytowąłem żeby nie wprowadź w błąd.

• #15 05 Paź 2009 16:53
    atom1477
    Poziom 43  

A ja tyle szukałem datasheetów układów RX2/TX2 ;p

• #16 05 Paź 2009 17:09
    Mat_91
    Poziom 25  

Atom1477 dlaczego uważasz że programowy stos na arm9 to coś niesamowicie trudnego? Do zadania jakie podał autor tematu czyli proste odpytywanie serwera wystarczy najprostszy z możliwych stos i transmisja na pakietach UDP, wydaje mi się że to nie będzie większym problemem dla takiego procesora. (skoro ludzie robią to na avr :] ).

Swoją drogą pogrzebałem dziś w nocy trochę w necie o at91sam9260 i tych kartach SDIO i z tego co wyczytałem kilka osób to z sukcesem uruchomiło, transfer jaki osiągali to nawet do 800KB/s dla sieci WLAN.

• #17 05 Paź 2009 17:25
    atom1477
    Poziom 43  

A kto mówi że to ma być na ARM9?
    Jest za to ktoś kto mówi że jest początkujący - autor tematu.
    Ciężko mi uwierzyć że osoba kompletnie zielona w ogóle w mikrokontrolerach zrobi coś takiego na ARMie.
    No chyba że kupi gotowy moduł uruchomieniowy (odpada konieczność lutowaia) postawi linuxa (Chyba że linux już będzie. Odpada konieczność oprogramowywania peryferiów) i podłączy się do routera WiFi. Ale koszt będzie niezbyt pocieszający.

Dodano po 6 [minuty]:

Jest taki projekt kamery Ethernetowej na ATMega32:
    http://avr.auctionant.de/avr-ip-webcam/
    Wywalamy kamerę, zmieniamy soft i mamy to co trzeba.
    Tylko że to „zmieniamy soft” może nie być takie proste.

• #18 05 Paź 2009 17:28
    Mat_91
    Poziom 25  

Wspominając o kartach SDIO wspominałem również o ARM9 i to co napisałeś że to będzie niesamowicie trudne i że mało kto by sie na to porywał zrozumiałem że to sugestia do mojego postu :)

Autor pisał o wifi więc odpowiedziałem.

Oczywiście jeżeli ktoś jest początkującym to całkowicie tego nie polecam, tak samo próba odpalenia SDIO na jakimś innym procesorze bez sprzętowego wsparcia oraz możliwości zainstalowania OS'a mija się z celem (brak dokumentacji takich kart, napisanie sterownika było by piekielnie trudne już nie mówiąc że procesor mógłby nie wyrobić).Jednak moim zdaniem zastosowanie właśnie takiej konfiguracji jaką podałem (at91sam9260 + SDIO) nawet, jeżeli zastosujemy gotowe moduły, wyjdzie taniej niż kupno tych kitów WIFI zaproponowanych przez autora.

• #19 05 Paź 2009 17:48
    atom1477
    Poziom 43  

To była ogólne stwierdzenie stwierdzające trudność takiego czegoś ;p

No jeżeli już jest to zrobione na ARMie i SDIO, to czemu by nie.
    Nie wiem czy to o czym mówisz miało linuxa czy nie, ale jeżeli miało to może to być nawet bajecznie proste.

• #20 05 Paź 2009 18:00
    Mat_91
    Poziom 25  

Tak miało to linuxa, dokładnie moduł at91sam9260-ev + karta SDIO Atheros'a + oczywiście linux. Próbuję znaleść teraz informacje czy inni producenci też udostępniają stery dla linuxa. Na razie tylko atheros i marvell.

• #21 05 Paź 2009 18:01
    arrevalk
    Poziom 25  

Hmm jeżeli mówimy już o ARM9 + Linux to tańsze od karty SDIO będą karty Wifi z interfejsem USB.
    Niestety producenci takich kart prawie całkowicie olali wsparcie dla Linuxa więc nie wszystkie działają na tym systemie. Na szczęście w sieci można znaleźć listy działających kart.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo