Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana łożysk w pralce Zanussi FL 12

04 Oct 2009 22:50 4875 6
  • Level 9  
    Witam,
    Pytanie do znawców tego typu:

czy w celu wymontowania krzyżaka muszę zdemontować w tym modelu cały zespół piorący czy może da się go zdjąć bez tego?

Zdjąłem koło pasowe. odkręciłem śruby trzymające krzyżak i wbiłem trochę trzpień do wewnątrz. Poszedł dosyć łatwo jakieś 2 cm (tyle ile wystawał poza łożysko). Dalej nie próbowałem bo zrobiło się późno :-) .
    Pytanie: czy krzyżak zejdzie w ten sposób. I czy aby wyjąć jego ramiona oparte o "kryzę" trzeba zdjąć betonowe obciążniki wyważające?

Dodatkowo może ktoś wie jakie łożyska pasują? Telefon do hurtowni przyniósł rezultat w postaci numeru uszczelniacza i jednego łożyska (6306) tego spod koła pasowego jak stwierdził pracownik hurtowni. Drugiego łożyska nie udało mu się "wytropić" i trzeba je najpierw wyjąć. A dobrze byłoby zabrać się za wszystko mając już komplet łożysk do wymiany pod ręką!
  • Level 19  
    6306,6307 simering40x80,5x15
  • Level 9  
    dzięki,
    łożyska i uszczelniacz wymienione choć nie obeszło się bez małych problemów

a teraz powstało dodatkowe pytanie:

czy luz poosiowy ok. 1mm jest w normie czy też zbyt duży (przed wymiana nie było luzu bo łożyska były "przyklejone" do osi na rdzę - teraz, po usunięciu rdzy i posmarowaniu osi smarem przed montażem "chodzą" pod naciskiem ręki - luzu, mierzonego suwmiarką jest 1 mm)
  • User removed account  
  • Level 9  
    wydawało mi, że będą wchodziły ciasno
    tj. użyłem śruby i tulejki aby wciągnąć wałek w krzyżak z łożyskami.

Jednak po pełnym wsunięciu - wałek był nasmarowany smarem silikonowym - wałek daje się wsuwać i wysuwać ręką przy mocniejszym naciśnięciu (przesuwał się sam podczas wbijania młotkiem krzyżaka w zbiornik - trzeba było pokonać kanty stożkowato zagniecionych w blasze zbiornika w stronę krzyżaka otworów).

Po założeniu koła pasowego zostaje ok. 1 mm luzu. Pewnie 1 mm podkładka założona na wałek pomiędzy łożysko osadzone w krzyżaku a koło pasowe zniwelowałaby ten luz.

Wyczuwalnego luzu poprzecznego nie ma.

Jeśli to konieczne to jak ustabilizować ten wałek w łożyskach? Podkładka to jeden pomysł - dosyć oczywisty.
    Inny to jakiś "klej" pomiędzy wałek a łożyska - poprzednio była rdza. którą usunąłem papierem ściernym.
    Mam preparat Loctite do mocowania śrub ale to wydaje mo się zbyt radykalnym posunięciem.

No i to ponowne ściąganie tego cholernego krzyżaka...musiałem do tego pożyczyć z zaprzyjaźnionego warsztatu samochodowego specjalnie do podobnych przypadków dorobiony ściągacz-haczyk z suwającym się po wałku ciężarem bijącym o poprzeczny zderzak.

Proszę też o radę czy zanim np. dołożę ewentualną podkładkę mogę puścić pralkę. To byłoby pewnie 2-3 prania. Jeśli rozleci się simmering to trudno - wymienię, ale jak groźne jest uruchamianie pralki z takim luzem?

Acha, mogę zamieścić zdjęcia wałka po ściągnięciu łożysk przed i po oczyszczeniu wałka jeśli to mogłoby pomóc w czymkolwiek.

z góry dzięki za szybką odpowiedź.
  • User removed account  
  • Level 1