Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AM TechnologiesAM Technologies
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil

KJ 05 Paź 2009 02:47 21969 59
 • DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil
  Witam. Chciałem przedstawić mój najnowszy projekt jakim jest DRSSTC. Wydaje mi się że jest to jedna z niewielu takich cewek w kraju jeśli nie jedyna tak duża. (jeżeli ktoś zbudował podobną to niech się pochwali mi nie udało się znaleźć wzmianki o działającym polskim drsstc) Konstrukcja jest wzorowana na projekcie DRSSTC1 Steve-a Ward-a która można znaleźć na tej stronie. Zmiany dotyczą głównie użytych IGBT ja zastosowałem GB100TS6. Zmianie uległy w pewnym stopniu także wymiary wynika to z przeliczenia jednostek z ograniczoną dokładnością a także koniecznością dopasowania do wymiarów dostępnych w Polsce materiałów takich jak chociażby rury. Z obliczeń i obserwacji wynika jednak ze parametry cewki zmieniły się w stopniu nie znacznym.

  Zasada działania:
  Jak sama nazwa wskazuje mamy tu do czynienia z dwoma obwodami rezonansowymi. Pierwszy stanowi sterowany tranzystorami IGBT obwód szeregowy LC. Drugi to cewka obwodu wtórnego i toroid - jak w każdej tesli. Obwody te powinny pracować na możliwie tej samej częstotliwości. Oczywiście w praktyce zawsze będą występowały jakieś różnice. Pierwotny obwód rezonansowy zasilany jest napięciem wyprostowanej sieci i charakteryzuje się małą impedancją prąd w impulsach może sięgać nawet 1000 i więcej A. Ograniczeniem jest wytrzymałość tranzystorów oraz napięcie przebicia i maksymalny prąd RMS kondensatorów.

  Zasilanie:
  W urządzeniu są 2 zasilacze jeden małej mocy dostarczający napięć 5 i 15V do zasilania logiki sterującej. Drugi to prostownik + kondensator filtrujący podłączone wprost do sieci.

  Mostek IGBT:
  Jest to klasyczny układ mostka H zasilany napięciem około 300V. Budowa jego winna być taka aby zminimalizować indukcyjności pomiędzy kondensatorem filtrującym a tranzystorami. Duże indukcyjności w tym miejscu przyczyniają sie do generowania szpilek w momencie przełączania tranzystorów. Ja zastosowałem płaskownik miedziany szerokości ok 1cm i gruby 1,5mm. Nie mniej ważne jest zastosowanie specjalnych kondensatorów - tzw snubberów zamontowanych bezpośrednio na IGBT. Zdobycie ich nie było takie proste na szczęście udało się z pomocą dwóch kolegów: jednego znanego na elektrodzie jako slu_1982 i drugiego z Niemiec nie zarejestrowanego na elce zakupić 4szt na niemieckim ebay-u ;). Tranzystory są dodatkowo zabezpieczone diodami TVS.

  Sterownik:
  Sterownik korzysta z "patentu" polegającego na sterowaniu tranzystorów sygnałem uzyskanym z przekładnika prądowego (tzw current feedback). Rozwiązanie jest banalnie proste - nakładamy transformatorek o przekładni około 1:1000 na przewód w obwodzie pierwotnym i tak otrzymany sygnał formujemy do postaci impulsów sterujących bramki IGBT. W omawianym układzie zastosowano jeszcze kilka dodatkowych tricków poprawiających bezpieczeństwo a właściwie pozwalających na poprawną pracę z dużymi prądami. Pierwszy to ogranicznik prądu którego zadaniem jest trzymanie w ryzach pierwotnego obwodu rezonansowego. Działa on podobnie prosto jak sprzężenie prądowe - mamy drugi CT założony na przewód. Tyle że tym razem sygnał z niego jest prostowany pełno okresowo i podawany na wejście komparatora. na drugie wejście podaje się napięcie odniesienia. Sygnał ten jest używany do blokowania pracy całego układu. Warunkiem niezniszczenia IGBT jest przełączanie ich w zerach prądu. Podczas normalnej pracy nie możliwa jest inna sytuacja gdyż to zera prądu powodują przełączenie sie mostka. Jednak sygnał z ogranicznika pojawia się w szczytach prądu albo na zboczu narastającym Sygnał ten jest więc zsynchronizowany z sygnałem sterującym za pomocą układu 74HC109 dzięki czemu nie ma możliwości przełączenia w szczycie prądu co skończyłoby się natychmiastowym zniszczeniem IGBT. W to samo miejsce dołączony jest interrupter czyli zewnętrzny generator wyzwalający pracę DRSSTC dzięki czemu także jest on zsynchronizowany z prądem w pierwotnym.

  Pierwotny obwód rezonansowy:
  Składa się z kondensatora oraz cewki obwodu pierwotnego. Cewkę stanowi 12 zwojów rurki miedzianej o średnicy 6mm i grubości ścianki 1mm. Wykorzystałem tzw rurkę chłodniczą używaną w klimatyzacji. Kondensator stanowi 12szt kondensatorów 942C20P15K produkcji Cornell Dublier (150nf/2kV) połączonych szeregowo po 2 i pakiety równolegle co daje 450n/4kV Dlaczego akurat te kondensatory ? Jak już wcześniej napisałem impulsy prądowe na nich mogą sięgać 1kA tak więc są to wybitnie trudne warunki. Jest bardzo niewiele kondensatorów zdolnych to przetrwać i jeszcze mniej takich które mogą tak pracować dłuższy czas. Ludzie w USA stwierdzili że te są najlepsze. Ja stwierdziłem że żadnych innych nawet zbliżonych parametrami nie da sie zakupić w Polsce postanowiłem więc sprowadzić z USA właśnie te. Tutaj wielki ukłon w stronę panów z firmy Microactiv Components dzięki którym w ogóle udało się je zakupić.

  Wtórny obwód rezonansowy:
  W zasadzie ta część nie różni się zbytnio od tych stosowanych w innych rodzajach TC. Częstotliwość rezonansowa to około 60kHz - znacznie niższa niż w przypadku klasycznych TC tej wielkości co wymusza większy toroid i cieńszy drut. uzwojenie polakierowane siedmioma warstwami parkietolaku.

  Trochę o problemach i przygodach z uruchomieniem:
  Pierwszym największym problemem było zdobycie tranzystorów. Koszt ich zakupu jest ogromny i w zasadzie gdyby nie program samplowy dzięki któremu udało się je zdobyć w ogóle nie zrodził by się pomysł budowy cewki tego typu. Koszt zakupu wg moich szacunków to około 2000zł. Kolejna sprawą były kondensatory do obwodu pierwotnego. Miesiąc poszukiwań doprowadził mnie do wniosku że wszystko co mogę kupić w Polsce albo się nie nadaje albo kosztuje więcej niż CDE i jest niesprawdzone w tym zastosowaniu. Postanowiłem więc znaleźć sposób na zakup tych kondensatorów. Po kolejnych 2 tygodniach poszukiwań znalazłem dystrybutora w UAS który je sprzedaje. Dalej trafiłem do firmy microactiv współpracującej z w/w dystrybutorem w USA. Wysłałem więc zapytanie i otrzymałem ofertę. Po wysłaniu zamówienia i kolejnym miesiącu oczekiwań otrzymałem wreszcie paczkę zawierającą 50szt wymarzonych kondensatorów ;) Mniej się zakupić nie da - limit dystrybutora w stanach. Cena jednej sztuki to 21zł - uwzględniając koszta wysyłek cło itp. po złożeniu wszystkiego do kupy okazało się że uzwojenie wtórne jest osadzone zbyt głęboko w pierwotnym. Co skutkuje za dużym sprzężeniem i przebiciami z wtórnego na pierwotne (niech żyje zwój zabezpieczający:D) po skorygowaniu i dostrojeniu wreszcie zobaczyłem pierwsze iskry ;) udało się osiągnąć jakiś metr. Mimo ustawienia ogranicznika na prawie 800A miałem metr i ani trochy więcej :/ Za to ze zdziwieniem stwierdziłem że mój zwój zabezpieczający nagrzewa się i to całkiem porządnie :D Przyczyna był fakt że zwój był zamknięty... Po rozwarciu już przy 450A na ograniczniku iskra osiągnęła niesamowite 140cm :D Niestety dalsze testy zostały przerwane ... uszkodzeniem tranzystora :cry:. Dalsze próby odłożyłem na za tydzień. Zmieniłem uszkodzony półmostek - padł w nim jeden IGBT i przebiło transila. Kolejne testy znowu 140cm bez problemu :) tym razem z widownią i kamerą (niestety nie mam materiału z pierwszej próby) po około godzinie zabawy ... drugie uszkodzenie igbt :( w ten sam sposób. W międzyczasie doszedłem do wniosku że jedyne co mogło być przyczyną zniszczeń to szpilki przy przełączaniu. Aktualnie pracuje nad ich całkowitym wyeliminowaniem. Puki co załączam zdjęcia i filmik z dzisiejszych testów. Nie najlepszej jakości no ale cóż warunki do filmowania trudne. Niestety nie udało się zrobić żadnych sensownych zdjęć wyładowań. Mój kompakt odmawia współpracy w tych warunkach.

  Plany na przyszłość:
  1. Eliminacja przyczyny uszkodzeń tranzystorów
  2. Budowa drugiej identycznej cewki
  3. Modulacja audio
  4. Może budowa klatki faradaya ustawianej między dwoma teslami ;) żeby można było wejść do środka i zrobić ładne zdjęcia :D:D:D

  Kosztorys:
  1. Kondensatory - 1050zł
  2. Rurka - 160zł
  3. Radiator - 100zł
  4. Okablowanie, złącza itp. 400zł
  5. Elektronika (nie licząc igbt) 200zl
  6. Rury, śruby, taśma Al, klej, inne elementy mechaniczne - nie więcej niż 150zł
  Kosztorys uwzględnia części na dwie cewki, od samego początku był plan budowy dwóch niestety czas pozwolił odpalić na razie tylko jedną.

  DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla CoilDRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla CoilDRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla CoilDRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla CoilDRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil DRSSTC -Dual Resonant Solid State Tesla Coil

  Link

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  KJ
  Poziom 31  
  Offline 
  Specjalizuje się w: wysokie napięcia, mikrokontrolery, cewki tesli
  KJ napisał 2311 postów o ocenie 880, pomógł 68 razy. Mieszka w mieście Mikołów. Jest z nami od 2001 roku.
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • #3
  c4r0
  Poziom 36  
  Rewelacja! :D To chyba pierwsza taka zabawka w Polsce, co? :) Pokaż to koniecznie na 4hv (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). Pytania ode mnie:
  - ile to pobiera mocy z sieci?
  - na jakim wypełnieniu pracuje?
  Czekam z niecierpliwością na zdjęcia efektów, na zdjęciach jednak lepiej widać niż na filmikach :) No i widzę, że jednak kilka tranzystorów ukatrupiłeś :( Chyba jednak nie da się inaczej, trochę sprzętu musi polec w boju zanim taka zabawka ruszy z pełnego kopyta :P

  Aha, mam nadzieję że jak się wyśpisz wrzucisz jakiś schemat :)
 • #4
  mz615
  Poziom 12  
  Podziwiam ludzi budują dla własnej przyjemności tworzenia. Gratuluję projektu i wykonania. Widać wykonane z dużym rozmachem. Zapewne też produkcja ozonu jest niemała przy takiej iskrze i czasie trwania. Gdyby autor nie wiedział to nadmiar ozonu ma zgubny wpływ na spermatogenezę.
 • AM TechnologiesAM Technologies
 • #5
  zelazny_gst
  Poziom 10  
  Faktycznie olbrzym i iskra robi wrażenie.Co do spermatogenezy to przy takiej iskrze to najmniejszy problem.Gratuluje projektu.
 • #6
  aftys6
  Poziom 19  
  Ja mam pytanie z innej beczki
  Czy nie ejst to niebezpieczne dla sprzętu elektronicznewgo znajdującego się w obrebie kilku metrów od urządzenia ??
 • #7
  Mihas66
  Poziom 22  
  Bomba... Widzę że jeśli zdobyłeś igbt w samplach to nie szukałeś też kondensatorów w samplach?? bo jak dla mnie koszt jest zaporowy 1tys...
 • #8
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #9
  slu_1982
  Poziom 26  
  c4r0 napisał:
  Rewelacja! :D To chyba pierwsza taka zabawka w Polsce, co? :) Pokaż to koniecznie na 4hv (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). Pytania ode mnie:
  - ile to pobiera mocy z sieci?
  - na jakim wypełnieniu pracuje?
  Czekam z niecierpliwością na zdjęcia efektów, na zdjęciach jednak lepiej widać niż na filmikach :) No i widzę, że jednak kilka tranzystorów ukatrupiłeś :( Chyba jednak nie da się inaczej, trochę sprzętu musi polec w boju zanim taka zabawka ruszy z pełnego kopyta :P

  Aha, mam nadzieję że jak się wyśpisz wrzucisz jakiś schemat :)


  Czytaj ksiązki ! :D wypełnienie max do 8% :!:

  Cytat:
  Ja mam pytanie z innej beczki
  Czy nie ejst to niebezpieczne dla sprzętu elektronicznewgo znajdującego się w obrebie kilku metrów od urządzenia ??
  Jest, telefony rozruszniki serca itd trzymać z dala :!:

  Cytat:
  Pierwszym największym problemem było zdobycie tranzystorów. Koszt ich zakupu jest ogromny i w zasadzie gdyby nie program samplowy dzięki któremu udało się je zdobyć w ogóle nie zrodził by się pomysł budowy cewki tego typu. Koszt zakupu wg moich szacunków to około 2000zł.
  Przecież jak już dostaliśmy pierwsze sample to dopiero zaczęliśmy kombinować nad drsstc :D  Cytat:
  Co skutkuje za dużym sprzężeniem i przebiciami z wtórnego na pierwotne (niech żyje zwój zabezpieczający:D) po skorygowaniu i dostrojeniu wreszcie zobaczyłem pierwsze iskry udało się osiągnąć jakiś metr. Mimo ustawienia ogranicznika na prawie 800A miałem metr i ani trochy więcej :/ Za to ze zdziwieniem stwierdziłem że mój zwój zabezpieczający nagrzewa się i to całkiem porządnie Przyczyna był fakt że zwój był zamknięty... Po rozwarciu już przy 450A na ograniczniku iskra osiągnęła niesamowite 140cm Niestety dalsze testy zostały przerwane ... uszkodzeniem tranzystora . Dalsze próby odłożyłem na za tydzień. Zmieniłem uszkodzony półmostek - padł w nim jeden IGBT i przebiło transila. Kolejne testy znowu 140cm bez problemu tym razem z widownią i kamerą (niestety nie mam materiału z pierwszej próby) po około godzinie zabawy ... drugie uszkodzenie igbt w ten sam sposób. W międzyczasie doszedłem do wniosku że jedyne co mogło być przyczyną zniszczeń to szpilki przy przełączaniu. Aktualnie pracuje nad ich całkowitym wyeliminowaniem. Puki co załączam zdjęcia i filmik z dzisiejszych testów. Nie najlepszej jakości no ale cóż warunki do filmowania trudne. Niestety nie udało się zrobić żadnych sensownych zdjęć wyładowań. Mój kompakt odmawia współpracy w tych warunkach.


  Od kiedy doszła książka o DRSSTC Pana Daniel McCauley-go czyli od 15godziny to teraz przestałem ją czytać. Trochę błędów po drodze popełniliśmy ( Ty popełniłeś ale biorę pod uwagę to że współpracujemy, dobrze mówię? ) Jest opisane w książce nawet zjawisko wychodzenia z nasycenia tranzystorów IGBT oraz podawania na bramki 33V kiedy 20V to jest określana wartość maksymalna :) ;) później przedstawię więcej informacji chyba via gg :D Coś czuję że drugi Thumper będzie 8)...

  Pytanie ile tranzystorów zostało ? Bo ja nadal mam 4 całe...
 • #11
  slu_1982
  Poziom 26  
  Jedyna- ze względu na użycie takiej elektroniki, nie licząc konstrukcji spazza o których coś mało info jest..... ;)
 • #12
  Otaku9
  Poziom 23  
  Świetna konstrukcja. Czekamy na pełną moc, gdyż nie jest to jeszcze efekt jak ze stony Stewea. Osobiście licze że z jednej cewki uzyskasz 2m, ale napewno niczego nie będę pośpieszał.
  Jedna bariera pokonana, teraz czekamy na pierwszy polski magnificer :D
 • #13
  c4r0
  Poziom 36  
  Świr napisał:
  Oj, chyba nie jedyna taka konstrukcja ;) Rzuć okiem http://www.lucaslab.grandhost.pl/cewka_tesl_%204000W.htm
  Tyle że ta cewka ma mechaniczny iskrownik - ale za to swojego czasu widziałem na własne oczy jak działała ;)
  No właśnie, mi tutaj chodzi konkretnie o DRSSTC :)

  slu_1982 napisał:
  c4r0 napisał:
  Rewelacja! :D To chyba pierwsza taka zabawka w Polsce, co? :) Pokaż to koniecznie na 4hv (jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś). Pytania ode mnie:
  - ile to pobiera mocy z sieci?
  - na jakim wypełnieniu pracuje?
  Czekam z niecierpliwością na zdjęcia efektów, na zdjęciach jednak lepiej widać niż na filmikach :) No i widzę, że jednak kilka tranzystorów ukatrupiłeś :( Chyba jednak nie da się inaczej, trochę sprzętu musi polec w boju zanim taka zabawka ruszy z pełnego kopyta :P

  Aha, mam nadzieję że jak się wyśpisz wrzucisz jakiś schemat :)


  Czytaj ksiązki ! :D wypełnienie max do 8% :!:
  Masz książkę to się ciesz! :P Poza tym, pytam na ilu chodzi TA tesla a nie o teorię na ten temat.
 • #14
  RAFAŁ.M
  Poziom 18  
  Wspaniała konstrukcja cewki ,bardzo starannie wykonana. Mam kilka pytań;

  - Jaka jest średnica drutu na uzwojeniu wtórnym ?
  - jak jest zamocowana rura z uzwojeniem wtórnym do podstawy ?
  - Jaką pojemność mają snubbery na IGBT?
  - Jak udało Ci się wygiąć tak ładnie rurkę na pierwotne?
  - Jak kalibrowałeś ogranicznik prądowy, żeby zadziałał np. przy 800A w uzwojeniu pierwotnym ?

  Czy myślałeś nad zastosowaniem takich driwerów dla IGBT jak w DRSSTC-2 .Te tranzystory mają dużą pojemność od strony bramki ,wymagają sporego prądu do szybkiego przełączenia. Sterowanie bezpośrednio z GDT może być niewystarczające.

  slu_1982 napisał;

  Jest opisane w książce nawet zjawisko wychodzenia z nasycenia tranzystorów IGBT oraz podawania na bramki 33V kiedy 20V to jest określana wartość maksymalna :)

  Czy mógłbyś rozwinąć to zagadnienie ?
 • #15
  KJ
  Poziom 31  
  Drut jest 0.25mm. Rura z pierwotnym ma wytoczony korek w którym jest wklejona śruba przechodząca przez podstawę i przykręcone nakrętką. Tak samo jak toroid z drugiej strony. Snubbery są 1uF/1kV. Rurka jest elastyczna nie "odbija" przy zginaniu wsporniki są dość gęsto więc wystarczyło ją tylko owinąć :) Wydajność tych gdt powinna być około 15A w impulsie więc wydaje mi się że wystarczy. Przebieg na bramkach jest dobry.
 • #16
  RAFAŁ.M
  Poziom 18  
  Dziękuję za odpowiedzi . Mam jeszcze tylko pytanie jak kalibrowałeś ogranicznik prądowy ?
 • #17
  slu_1982
  Poziom 26  
  Z trznsformatora prądowego sygnał idzie na rezystor potem na drugi równolegle z kondensatorem następnie na komparator który ma dwa wejścia jedno górne jest porównawcze. Można obliczyć ilość A na pierwotnym uzwojeniu wpinając oscyloskop równolegle do rezystora na wyjściu przekładnika.
 • #19
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #20
  slu_1982
  Poziom 26  
  Nie uczyli Cię w szkole jak się konstruuje zdania :?:
  Tak te diody zenera na napięcie 5V moc 5W. GDT na razie jest 1:1:1, potem będzie policzone od nowa i wymienione. Ja myślę że powodem jest przełączanie za zerem prądu. Nowy driver wyposażony będzie w komparator przesuwający przebieg wyjściowy z przekładnika do tyłu aby ustawić odpowiednio przełączanie. Czytam moją książeczkę i czytam ale nie doszedłem jeszcze do "Self-Resonant Driver" ani "IGBT Gate Driver PSPIECE Simulation" ale jest wyraźnie zaznaczone 1:2:2 a diody zenera po 33V wraz z TVS-em 33V, przebiegi na bramkach o amplitudzie 30V. Pojemność bramek IGBT jest określana jako 20nF :D Czytam dalej o symulacjach przez PSPIECE i są one bardzo dokładne i realne porównując do wyników. Oscylogramy są prawie takie same czy z PSPIECE czy z czytane z oscyloskopu :!: :!: Ide czytać dalej ze słownikiem w dłoni ! :D
 • #21
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #22
  slu_1982
  Poziom 26  
  Oh jej, na bramki tranzystorów IGBT podajesz 440V ? :rotfl: :D " Nie popełniaj" lepiej tej tesli :D

  Książki mają prawa autorskie, nie wolno ich sobie zamieszczać na internecie od tak sobie. Jeżeli chcesz kupić to proszę bardzo: http://www.easternvoltageresearch.com/drsstcbook.htm
  Dokładnie jest to:
  "DRSSTC : Building the Modern Day Tesla Coil" Book By Daniel McCauley
  Ja posiadam ksero kopię na własny użytek, ksero kopia książki w wersji czarno białej więc dużo widać po skserowaniu na obrazkach :) Książka ma równo 240 stron ;) Książkę mam od kolegi Krokusa, nie próbuj nawet go męczyć o nią :P :)
 • #23
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #24
  RAFAŁ.M
  Poziom 18  
  Ciekawe ,że sterowanie bramek IGBT amplitudą 30V nie powoduje ich uszkodzenia , pomimo katalogowych 20V max.
 • #25
  slu_1982
  Poziom 26  
  30V napięcia impulsowego, stałego 20V To wszystko jest pogmatwane. Ogólnie chodzi o to żeby tranzystor jak najszybciej był przełączany i nie wychodził z nasycenia.

  Równolegle z diodami zenera 33V musi być dodatkowo transil na wszelki wypadek, bipolarny też na 33V.
 • #26
  lechoo
  Poziom 39  
  A co Panowie obeznani w temacie powiecie na to:
  Cytat:
  I no longer believe its necessary to drive the gates to 30V unless you are absolutely pushing the IGBT to the extreme. Otherwise, the higher gate drive voltage just makes the possibility of gate oxide failure more likely. Even with 24V drive, TVS diodes should be placed right at the IGBT gate terminals to clamp the voltage to less than 30V.

  Źródło -> http://stevehv.4hv.org/new_driver.html
 • #27
  ajnsztajn1992
  Poziom 12  
  a może być odrobinę większy czy musi być dokladnie te 33v ?
 • #28
  KJ
  Poziom 31  
  Ja jestem raczej zwolennikiem teorii szpilek niż teorii wyjścia z nasycenia. Obecnie zenerki mam 18V na wyjściu GDT Mogę je wymienić na 22V Powinno być lepiej ale jeszcze bezpiecznie dla bramek. Niwelacje szpilek bardzo dobrze opisano w załączniku i na filmiku poniżej

  Link
 • #29
  slu_1982
  Poziom 26  
  Pan obeznany w temacie pokaże zdjęcie książki na rozdziale o sterowaniu tranzystorów.... A ty Lechu co o tym myślisz?
 • #30
  machacz102
  Poziom 14  
  gruby1 napisał:
  Może trochę laickie pytanie, ale do czego będziesz tą cewkę wykorzystywał?


  Do słuchania muzyki zapewne


  Link