Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

waga elektroniczna

17 Jun 2004 18:41 7484 9
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • #2
  clansman5
  Level 12  
  najwiekszy problem stanowic bedzie mechanika, proponuje jakies tensometry albo po prostu zrobic mechanizm ktory pod wplywem nacisku bedzie zmienial polozenie potencjometru, nie znam typowo elektronicznych rozwiazan tego problemu, bo chyba nawet takowe nie istnieja
 • #3
  Krystian30
  Level 13  
  Cześć,
  Waga o takiej dokładności jest dość trudna do wykonania, musisz zaczać od znalezienia tensometru o takich parametrach.
  Powiedz do czego chcesz użyć tej wagi?
  pzdr
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  r2d2004
  Level 31  
  Witam!

  Faktycznie zrobienie wagi elektronicznej w warunkach amatorskich nie jest rzeczą łatwą. Świadczy o tym mikroskopijna wprost ilość opisów, jakie ukazały się w prasie dla amatorów elektroników. Dysponuję jednym z takich rzadkich schematów, który zamieszczono w miesięczniku czeskim "RADIO PRO KONSTRUKTERY" (język czeski jest na tyle spolegliwy, że bez jego znajomości można wiele zrozumieć). Opracowanie jest oryginalne, jako przetwornika użyto w tej wadze zwykły głośnik dynamiczny niskotonowy i popularne ogólnie dostępne scalaki. Jeśli jesteś zainteresowany, mogę zeskanować schemat z opisem i przesłać Ci mailem.

  Pozdr. J

  PS AMETERSKIE RADIO PRO KONSTRUKTERY 4/1990
  przedruk z ELEKTOR 10/1989
 • #7
  shg
  Level 35  
  Bardzo prosty przetwornik, o dobrej czułości:
  Na sprężynie (najlepiej o dobrej jakości, chodzi o to, żeby się po jakimś czasie nie zamieniła w drut :D ) wisi kawałek żelaztwa (solenoid), dookoła którego nawinięta jest cewka. Solenoid lekko przesuwa się wewnątrz cewki, a najlepiej żeby jej nie dotykał. Na solenoidzie zaczepiona szalka.
  Cała mechanika.
  Teraz elektronika:
  generator LC. Kondensator stały, cewka ta z solenoidem, układ formujący impulsy prostokątne.
  Cała elektronika.
  Oprogramowanie. (najbardziej skomplikowana część)
  program mierzy częstotliwość, na podstawie kilku ustalonych wzorców i interpolacji (np. wielomianowej) dokonuje konwersji częstotliwość -> masa.
  Koniec programu.
  Kalibracja:
  Wieszamy odważnik 10g, pomiar częstotliwości (f1) i do tabeli wzorców jako f1-10g
  Wieszamy odważnik o innej masie, pomiar częstotliwości (f2) i do tabeli wzorców jako f2-inna masa :D
  tak dla kilku odważników, resztę liczy program.
  Widziałem taką wagę elektroniczną w laboratorium (dokładność 0.01mg), pozbawioną obudowy, byłą sprężyna, ale ściskana, nie rozciągana, mechanika do wieszania odważników do kalibracji (waga sama uruchamiała tryb kalibracji po dłuższym czasie nie używania).
  Ale ni cholery nie powiem jaki czujnik był zastosowany. Z zewnątrz wyglądało jak solenoid+cewka, ale mógł też być magnes + jakiś hallotron, albo jakieś inne cuda :D .
  W każdym razie metoda ważenia jak opisałem.
  A tak BTW. Waga o dokładności 0.001ng (tak nano!) Podpisujesz się na kartce długopisem, kładziesz kartkę na wagę i masa zmniejsza się przez pół godziny, bo rozpuszczalnik z tuszu paruje. :D Kumpel przy takiej robił.
  W laboratorium gwoli ścisłości i nie ważył cukru pudru, ani majeranku. :D
 • #8
  Snickers
  Level 12  
  A moi zdaniem lepiej kupić gotowa wagę. Takie nie legalizowane nie są wcale takie drogie. Po co się bawić
 • #9
  r2d2004
  Level 31  
  Witam serdecznie!

  shg wrote:
  wisi kawałek żelaztwa (solenoid), dookoła którego nawinięta jest cewka. Solenoid lekko przesuwa się wewnątrz cewki, a najlepiej żeby jej nie dotykał. Na solenoidzie zaczepiona szalka.


  ... a po co solenoid - aby mógł byc zastosowany w wadze, wymaga precyzyjnego toczenia i w warunkach amatorskich raczej trudny do wykonania. Przecież sama sprężyna może pełnic równocześnie rolę cewki w generatorze LC. Na skutek ściskania, rozciągania (ważenie) zmieniać się będzie indukcyjność sprężyny-cewki, a tym samym będzie przestrajny nasz generator. Przestrajanie generatora LC bedzie proporcjonalne do siły działającej na sprężynę. Już nic prościej nie da się zrobić 8) . Reszta tak jak piszesz shg.

  (edit: 11-12-2016 - link aktualny!) Ze względu na zapytania w sprawie schematu i opisu wagi elektronicznej, która do budowy nie wymaga mikrokontrolerów, aktualizowałem poniższy link (wyłącznie do celów niekomercyjnych). Część "odczytowa" wagi zbudowana jest na znanym przetworniku A/D, nadal dostępnym w handlu: ICL7106 z wyświetlaczem LCD. W części pomiarowej jako przetwornik ważący wykorzystano typowy głośnik dynamiczny z popularnymi wzmacniaczami operacyjnymi. Ciekawy układ do amatorskich eksperymentów DIY :

  Waga elektroniczna

  Pozdr. J
 • #10
  r2d2004
  Level 31  
  Witam serdecznie!

  Informacja dla KONRADa. Przeczytaj mój wcześniejszy (zmodyfikowany przeze mnie) post. Masz tam dodany link, skąd ściągniesz interesujący Cię opis wykonania wagi.

  Pozdr. J