Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik Asynchroniczny typu SCD 5s4

05 Paź 2009 13:35 3201 7
  • Poziom 2  
    Wszedłem w posiadanie silnika asynchronicznego typu scd 5s4 z 1959 roku
    Po przerzuceniu tony stron na temat silników tego typu (większość oczywiście powtarza jeden tekst źródłowy) postanowiłem zasięgnąć informacji od ludzi (na elektrodzie) którzy mają większą wiedzę na ten temat.
    Chciałbym wiedzieć do czego jest ta maszyneria

Tabliczki na obudowie informują następująco:
    M5 (chyba firma która to cudo zrobiła)
    silnik asynchroniczny
    typu scd 5s4
    rok wykonania 1959
    nr. 6/149039
    Budowa B
    Moc 11,5 kW Praca C 1460obr./min.
    127V Δ 76,8A
    220V Δ 44,4A
    380V Δ 25,7A
    500V Δ 19,5A
    cosφ = 0.80
    Prąd 3faz. 50Hz
    Temp. Otoczenia 36°C
    PN-55/E-06000

Na drugiej płytce jest to samo z nieco innymi wartościami

Moc 16,4 kW Praca P60 1430obr./min.
    127V Δ 109,5A
    220V Δ 63,3A
    380V Δ 36,6A
    500V Δ 27,(tutaj tabliczka uszkodzona tak że nie można nic odczytać)
    cosφ = 0.82

Jeszcze dodam że do maszyny z tego co widzę podłączony jest kabel z wtyczką do prądu 3-fazowego (to chyba zasilanie)
    oraz dwa kable z czymś co wygląda na uchwyty do spawania elektrodą

Będę wdzięczny za wszelkie informacje na temat możliwego zastosowania
  • TermopastyTermopasty
  • Specjalista elektryk
    Witam.
    M5 to wrocławski "Dolmel". Jego "spadkobiercą" jest (a może już była?) firma "Dozamel".Warto u nich spróbować się czegoś dowiedzieć. Kiedyś udało mi się uzyskać od nich informację na temat starego "Dolmelowskiego" silnika.
    Z symbolu wynika, że jest to silnik budowy okapturzonej (C) dwuklatkowy (D) o wielkości mechanicznej "5", krótkim pakiecie żelaża i obrotach synchronicznych 1500 1/min.To trochę za mało informacji.
    Pozdrawiam.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 26  
    Witam.
    Cytat:
    Jeszcze dodam że do maszyny z tego co widzę podłączony jest kabel z wtyczką do prądu 3-fazowego (to chyba zasilanie)
    oraz dwa kable z czymś co wygląda na uchwyty do spawania elektrodą

A możesz załączyć jego zdjęcie? Może to silnik od spawarki(spawarka?) wirowej? :D

A możesz -tak z ciekawości-załączyć zdjęcie klemratu?
  • Poziom 2  
    Oczywiście postaram się dodać zdjęcia jak tylko zrobię porządek i jakoś poukładam kable tego cuda techniki (teraz stanowią wielki zwitek ^__^' )

Pytanie dodatkowe: Czy ten cały Dozamel to nie jest spółka od wrocławskiego parku przemysłowego?

Edit:
    A oto zdjęcia które obiecałem zamieścić:
    Silnik Asynchroniczny typu SCD 5s4Silnik Asynchroniczny typu SCD 5s4Silnik Asynchroniczny typu SCD 5s4Silnik Asynchroniczny typu SCD 5s4Silnik Asynchroniczny typu SCD 5s4
  • Specjalista elektryk
    Sirius Gray napisał:

Pytanie dodatkowe: Czy ten cały Dozamel to nie jest spółka od wrocławskiego parku przemysłowego?

Być może. Kontaktowałem się jedynie z nimi bezpośrednio.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 20  
    Witam
    Uzupełniając, aktualnie ten spadkobierca "Dolmel" nazywa się DFME Sp. z o.o.
    ( Dolnośląska Fabryka Maszyn Elektrycznych ) oczywiście miasto Wrocław.
    Pozdrawiam
  • Poziom 2  
    I tak jak wola przypuszczał jest to spawarka wirowa (wie ktoś może co to za model?)
    Po odgraceniu tego antyku odkryłem że brakuje drzwiczek...
    a na nich żeby było śmieszniej było napisane że jest to spawarka
    (znalazłem zdjęcia czegoś podobnego)
    Szkoda że nie mam sieci dość wytrzymałej by sprawdzić czy to coś w ogóle działa :D
    jest jakiś sposób bez włączania? (sprawdzić czy jest przejście?)
    Myślicie że jest szansa to sprzedać za pieniądze większe niż wartość tego na złomie? ^__^
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Jest to spawarka wirowa EW23u, a oznaczenia 127V, 220V, 380V, 500V, są to podane napięcia na które spawarka (silnik) może pracować- trzeba przepiąć mostki z drugiego boku- na zdjęciach nie widać. Uzwojenie silnika miedziane, natomiast prądnicy- aluminiowe. Wirnik- uzwojenie miedziane. Na Allegro prawdopodobnie znajdziesz podobną...