Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Router - dzielenie łącza z kablówki oraz z innego routera.

05 Paź 2009 16:49 2244 5
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich jako nowy użytkownik forum :) i od razu przechodzę od rzeczy:

Mam internet z kablówki (Vectra, modem kablowy Motorola, wszytko działa OK). Chciałbym podłączyć do niego router, który podzieli to łącze na komputery w sieci LAN (ethernet) oraz WLAN.
    Dodatkowo co jakiś czas chcę odpiąć ten router i umieścić go w innej sieci LAN zamiast routera - komputera, który łączy ją z internetem przez kartę sieciową, tzn.

Scenariusz I:
    Internet <=> Modem kablowy Vectry <=> Mój router <=> komputery podłączone przez LAN i WiFi

Scenariusz II:

Internet <=> Router z 2 kartami LAN <=> Mój router <=> komputery podłłączone przez LAN

W obydwu scenariuszach Mój router oznacza to co mam zamiar kupić ;)

Dajcie znać czy to w ogóle jest możliwe, a jeśli tak polećcie proszę coś najtańszego ale działającego (kilkadziesiąt złotych).

Dzięki i pozdrawiam,
  • Poziom 9  
    Dzięki za pomoc. Ma ktoś doświadczenia z dłuższym użytkowaniem TP-Link TL-WR340G AP (za 60 zł wydaje się korzystnym rozwiązaniem)?
  • Poziom 9  
    Zapomniałem o jednej, niestety chyba ważnej sprawie. W scenariuszu II komputerów w sieci lokalnej jest kilkanaście, więc muszą być podłączone poprzez switch. Czy w tej sytuacji router, który mam kupić sobie poradzi, tzn. przydzieli im adresy IP przez DHCP i będzie w stanie im zapewnić dostęp do Internetu?
    Poprawiony schemat jest taki:
    Internet <=> Router z 2 kartami LAN <=> Mój router <=> Switch <=> komputery podłłączone przez LAN
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Tak będzie to działać teoretycznie może być 253 komputery.

Jeśli podłączysz te kilkanaście kompów w biurze to nie będzie problemu,ale jeśli podłaczysz swoich kolegów a oni powłąnczją p2p i zaczną ściągać to pojawi się problem.Jeden maniak p2p potrafi zamulić całą sieć.
  • Poziom 9  
    Gdyby to kogoś zainteresowało - jak na razie router, który wymieniłem w poprzednim poście sprawdza się bardzo dobrze w obydwu scenariuszach.

Dzięki wszystkim za pomoc